» Strona główna » Kobieta » Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Czy hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych mogą wyleczyć trądzik?
Trądzik to dość problematyczna dolegliwość, która często okazuje się ciężka do wyleczenia. Choroba ta z reguły jest utożsamiana z problemem dojrzewających nastolatków, jednak okazuje się, że często dotyka również osoby […]
Trądzik to dość problematyczna dolegliwość, która często okazuje się ciężka do wyleczenia. Choroba ta z reguły jest utożsamiana z problemem dojrzewających nastolatków, jednak okazuje się, że często dotyka również osoby dorosłe. Leczenie trądziku wymaga odpowiedniej diagnozy, która pozwoli na jasne określenie podłoża problemu. Dopiero wtedy powinno zostać dobrane odpowiednie leczenie. Często jednak dostępne środki nie pomagają. W takiej sytuacji mogą sprawdzić się tabletki antykoncepcyjne. Czy zawarte w pigułkach hormony mogą zwalczyć ten problem? Odpowiadamy!
Trądzik jest złożoną dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami. Wśród przyczyn powstawania trądziku możemy wymienić:
Czynniki te mogą bezpośrednio wpływać na rozwijanie się infekcji i tworzenie ognisk zapalnych. W efekcie powstają zaskórniki oraz liczne wypryski. Leczenie trądziku powinno obejmować nie tylko eliminowanie już powstałych ognisk, ale także zapobiegnie tworzeniu się kolejnych.
Obecnie na rynku istnieje wiele środków i preparatów służących do leczenia trądziku. Doskonałym wyborem mogą okazać się:
Trądzik często jest leczony miejscowo. Jest to prawidłowa metoda, jednak może ona prowadzić do jedynie tymczasowego gaszenia problemu, podczas gdy jego przyczyna nadal będzie występowała i uaktywniała się. Warto więc poznać podłoże problemu i wyeliminować je. Jeśli trądzik ma podłoże hormonalne, w jego wyleczeniu z pewnością pomogą tabletki antykoncepcyjne. Nadal zaleca się miejscowe leczenie, jednak jako dodatkowy czynnik.
Jedną z przyczyn powstania trądziku może być zaburzona gospodarka hormonalna. U niektórych kobiet może dojść do podwyższonego stężenia androgenów, czyli męskich hormonów, we krwi. Androgeny są odpowiedzialne za:
Dzięki zastosowaniu tabletek antykoncepcyjnych z progestagenem oraz estrogenem można skutecznie wyeliminować zbyt duże stężenie androgenów we krwi. W efekcie zmniejszone zostanie wydzielenie sebum oraz łoju. To z kolei pozwoli zapewnić bardziej higieniczne warunki skóry, przez co nie będzie ona tak podatna na tworzenie się nowych stanów zapalnych.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kremy i maści na trądzik działają jedynie miejscowo, a więc nie trafiają w prawdziwe źródło problemu. Taka terapia miejscowa jest jak najbardziej zalecana, jednak jako środek pomocniczy przy faktycznym leczeniu. Zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych pozwoli na zmniejszenie wydzielania łoju i sebum, co w efekcie sprawi, że skóra będzie mniej podatna na zanieczyszczenia powodujące tworzenie się bakteryjnych stanów zapalnych. Ponadto, regularnie stosowane pigułki skutecznie wyregulują zaburzoną gospodarkę hormonalną, która jest częstą przyczyną powstawania trądziku. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może trwać nawet kilka miesięcy zanim pacjentka zauważy poprawę, jednak tak długi czas leczenia wynika z zaawansowanej budowy oraz poziomu skomplikowania gospodarki hormonalnej, a także trudnego ingerowania w jej działanie. Warto jednak wspomnieć, że problem trądziku może nawrócić po odstawieniu hormonów. W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się więc permanentne stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Pigułki wykazują jednak również inne działania, które mogą po czasie okazać się pożądane przez pacjentkę.
Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się silnym i zaawansowanym działaniem, przez co gwarantują niezawodność i zauważalne efekty leczenia, jednak w trakcie ich stosowania mogą pojawić się także różne skutki uboczne. Wśród najczęściej wymienianych niepożądanych reakcji organizmu można wymienić:
Tabletki antykoncepcyjne mogą również zwiększać ryzyko pojawienia się nadciśnienia oraz zakrzepów. Warto wspomnieć, że skutki uboczne występują rzadko i zwykle okazują się łatwe do wyleczenia. Ich pojawienie się nie zawsze powinno niepokoić pacjentkę. Jeśli jednak zaobserwuje u siebie jakiekolwiek niepokojące reakcje organizmu wynikające ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych, powinna skontaktować się z lekarzem. Pozwoli to na zmodyfikowanie rodzaju stosowanego preparatu lub całkowitą zmianę metody leczenia.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.