Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Czy hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych mogą wyleczyć trądzik?

Trądzik to dość problematyczna dolegliwość, która często okazuje się ciężka do wyleczenia. Choroba ta z reguły jest utożsamiana z problemem dojrzewających nastolatków, jednak okazuje się, że często dotyka również osoby […]

tabletki antykoncepcyjne a trądzik

Trądzik to dość problematyczna dolegliwość, która często okazuje się ciężka do wyleczenia. Choroba ta z reguły jest utożsamiana z problemem dojrzewających nastolatków, jednak okazuje się, że często dotyka również osoby dorosłe. Leczenie trądziku wymaga odpowiedniej diagnozy, która pozwoli na jasne określenie podłoża problemu. Dopiero wtedy powinno zostać dobrane odpowiednie leczenie. Często jednak dostępne środki nie pomagają. W takiej sytuacji mogą sprawdzić się tabletki antykoncepcyjne. Czy zawarte w pigułkach hormony mogą zwalczyć ten problem? Odpowiadamy!

Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Jakie są przyczyny powstawania trądziku?

Trądzik jest złożoną dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami. Wśród przyczyn powstawania trądziku możemy wymienić:

  • infekcję bakteryjną skóry,
  • źle zbilansowaną dietę,
  • niezdrowy tryb życia,
  • nadmierne wydzielanie sebum,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • stres.

Czynniki te mogą bezpośrednio wpływać na rozwijanie się infekcji i tworzenie ognisk zapalnych. W efekcie powstają zaskórniki oraz liczne wypryski. Leczenie trądziku powinno obejmować nie tylko eliminowanie już powstałych ognisk, ale także zapobiegnie tworzeniu się kolejnych.

Jakie metody leczenia stosuje się w przypadku tej dolegliwości?

Obecnie na rynku istnieje wiele środków i preparatów służących do leczenia trądziku. Doskonałym wyborem mogą okazać się:

  • maści,
  • kremy,
  • tabletki o działaniu antybakteryjnym,
  • antybiotyki.

Trądzik często jest leczony miejscowo. Jest to prawidłowa metoda, jednak może ona prowadzić do jedynie tymczasowego gaszenia problemu, podczas gdy jego przyczyna nadal będzie występowała i uaktywniała się. Warto więc poznać podłoże problemu i wyeliminować je. Jeśli trądzik ma podłoże hormonalne, w jego wyleczeniu z pewnością pomogą tabletki antykoncepcyjne. Nadal zaleca się miejscowe leczenie, jednak jako dodatkowy czynnik. 

Zobacz też  Antybiotyk a tabletki antykoncepcyjne. Czy to połączenie jest bezpieczne?

Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Czy tabletki antykoncepcyjne mogą wyleczyć trądzik?

Jedną z przyczyn powstania trądziku może być zaburzona gospodarka hormonalna. U niektórych kobiet może dojść do podwyższonego stężenia androgenów, czyli męskich hormonów, we krwi. Androgeny są odpowiedzialne za:

  • nadmierne wydzielanie łoju,
  • wysoką potliwość,
  • nadmierne owłosienie.

Dzięki zastosowaniu tabletek antykoncepcyjnych z progestagenem oraz estrogenem można skutecznie wyeliminować zbyt duże stężenie androgenów we krwi. W efekcie zmniejszone zostanie wydzielenie sebum oraz łoju. To z kolei pozwoli zapewnić bardziej higieniczne warunki skóry, przez co nie będzie ona tak podatna na tworzenie się nowych stanów zapalnych.

Czy kuracja hormonalna jest skuteczna?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kremy i maści na trądzik działają jedynie miejscowo, a więc nie trafiają w prawdziwe źródło problemu. Taka terapia miejscowa jest jak najbardziej zalecana, jednak jako środek pomocniczy przy faktycznym leczeniu. Zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych pozwoli na zmniejszenie wydzielania łoju i sebum, co w efekcie sprawi, że skóra będzie mniej podatna na zanieczyszczenia powodujące tworzenie się bakteryjnych stanów zapalnych. Ponadto, regularnie stosowane pigułki skutecznie wyregulują zaburzoną gospodarkę hormonalną, która jest częstą przyczyną powstawania trądziku. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może trwać nawet kilka miesięcy zanim pacjentka zauważy poprawę, jednak tak długi czas leczenia wynika z zaawansowanej budowy oraz poziomu skomplikowania gospodarki hormonalnej, a także trudnego ingerowania w jej działanie. Warto jednak wspomnieć, że problem trądziku może nawrócić po odstawieniu hormonów. W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się więc permanentne stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Pigułki wykazują jednak również inne działania, które mogą po czasie okazać się pożądane przez pacjentkę. 

Tabletki antykoncepcyjne a trądzik. Jakie skutki uboczne mogą towarzyszyć kuracji hormonalnej?

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się silnym i zaawansowanym działaniem, przez co gwarantują niezawodność i zauważalne efekty leczenia, jednak w trakcie ich stosowania mogą pojawić się także różne skutki uboczne. Wśród najczęściej wymienianych niepożądanych reakcji organizmu można wymienić:

  • nudności i wymioty,
  • bóle i zawroty głowy,
  • zatrzymywanie się wody w organizmie,
  • zwiększony apetyt oraz łaknienie,
  • bóle piersi,
  • mniejsze libido.
Zobacz też  Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne? Co należy zrobić, aby rezygnacja z tej metody antykoncepcji była przyjemna i nie wiązała się z żadnymi problemami?

Tabletki antykoncepcyjne mogą również zwiększać ryzyko pojawienia się nadciśnienia oraz zakrzepów. Warto wspomnieć, że skutki uboczne występują rzadko i zwykle okazują się łatwe do wyleczenia. Ich pojawienie się nie zawsze powinno niepokoić pacjentkę. Jeśli jednak zaobserwuje u siebie jakiekolwiek niepokojące reakcje organizmu wynikające ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych, powinna skontaktować się z lekarzem. Pozwoli to na zmodyfikowanie rodzaju stosowanego preparatu lub całkowitą zmianę metody leczenia. 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.