Uczulenie na szyi – czym jest wysypka na szyi i dekolcie? Jak leczyć?

Uczulenie na szyi najczęściej przybiera formę swędzących krost, czerwonych plam, czasem bąbli. Wysypka na szyi i dekolcie może mieć podłoże alergiczne, dermatologiczne, hormonalne. Jak zdiagnozować i leczyć problem? Sprawdzamy!

uczulenie na szyi
  • Uczulenie na szyi to często wynik reakcji alergicznej.
  • Wysypka na szyi i dekolcie świadczy niekiedy o chorobie ogólnoustrojowej.
  • Wysypka na szyi bywa objawem trądziku.
  • Leczenie dostosowane jest do przyczyny dolegliwości.
  • W kuracji stosuje się leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy, antybiotyki. 
  • Istnieją domowe sposoby na uczulenie na szyi.

Wysypka na szyi i dekolcie – czego to objaw?

Pokrzywka, plamy na szyi, czerwone krostki mogą mieć wiele różnych przyczyn. Zmiany skórne pojawiają się w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, mogą świadczyć o problemach z hormonami lub być objawem trądziku. Bardzo często pojawiają się na skutek kontaktu z alergenem lub silnego wzburzenia emocjonalnego. Wysypka na szyi może przybrać postać krost, plam, grudek, bąbli pokrzywkowych. Chorzy mogą odczuwać silny świąd skóry, niekiedy również ból. Wysypka może wskazywać na alergię, najczęściej kontaktową. Wyprysk kontaktowy pojawia się na skutek reakcji układu immunologicznego na alergeny. Uczulają składniki kosmetyków, środki piorące, płyn do płukania tkanin. Zmiany mogą pojawić się po kontakcie ze sztuczną biżuterią. 

Alergia a pokrzywka i trądzik

Alergia może też objawiać się pokrzywką. Bąble są następstwem obrzęku skórnego, który poprzedza rozszerzenie włosowatych naczyń krwionośnych. Pokrzywce towarzyszy zazwyczaj silny świąd. Pokrzywkę na tle alergicznym mogą wywoływać pokarmy, sierść zwierząt, jad owoców, leki, pyłki roślin.

Pokrzywka pojawia się także w przebiegu chorób tarczycy, pod wpływem zbyt wysokiej lub niskiej temperatury. Swędząca wysypka i plamy na szyi i dekolcie mogą występować po spożyciu alkoholu.

Zobacz też  Objawy alergii. Rodzaje, symptomy uczuleń i chorób alergicznych

Uczulenie na szyi może wynikać z choroby ogólnoustrojowej – marskości wątroby, żółtaczki, chorób autoimmunologicznych (toczeń rumieniowy układowy).

Wysypka na szyi jest charakterystyczna dla zmian trądzikowych (np. trądzik młodzieńczy), pojawia się przy obrzęku naczynioruchowym, jest objawem zakażenia bakteryjnego, drożdżakowego oraz infekcji pasożytniczej układu pokarmowego. Przyczyną trądziku jest najczęściej wzrost poziomu androgenów we krwi, niewłaściwa dieta i pielęgnacja skóry.

Uczulenie na szyi – różne choroby, odmienne objawy

Zmiany skórne pojawiające się na szyi i dekolcie mogą świadczyć o różnych schorzeniach:

  • pajączki naczyniowe mogą świadczyć o chorobach wątroby, np. uszkodzeniu narządu;
  • wysypka na szyi i intensywny świąd, powstawanie krost i strupów to często objaw towarzyszący żółtaczce;
  • czerwone plamy na szyi mogą być efektem alergii kontaktowej, pojawiają się po zjedzeniu pikantnych potraw, wypiciu alkoholu, na skutek silnego wzburzenia emocjonalnego;
  • rumień motylowaty powstały na skutek miejscowego rozszerzenia naczyń krwionośnych bywa objawem choroby autoimmunologicznej, jaką jest toczeń rumieniowaty układowy (znacznie częściej występuje u kobiet);
  • krostki mogą wskazywać na trądzik młodzieńczy, a także trądzik osób dorosłych; w przebiegu choroby mogą pojawić się krosty na szyi, dekolcie, plecach i ramionach.

Uczulenie na szyi – jak leczyć?

Leczenie uczulenia na szyi musi być uzależnione od przyczyny występowania zmian. Gdy za wysypkę odpowiedzialny jest kontakt z czynnikiem uczulającym, należy go wyeliminować. Może to być zmiana kosmetyku, proszku do prania, rezygnacja z noszenia sztucznej biżuterii. W ten sposób należy radzić sobie z alergią kontaktową. Niekiedy stosowane są również leki przeciwalergiczne, takie jak:

Leczenie wysypki może obejmować również stosowanie środków w postaci maści i kremów przepisanych przez lekarza (e-recepta). W leczeniu trądziku wykorzystuje się m.in. retinoidy, kwas salicylowy, antybiotyki, preparaty z siarką, środki hormonalne. W tym przypadku najważniejsze jest wyleczenie stanu zapalnego. 

Zobacz też  Uczulenie na nabiał – objawy, leczenie, dieta przy alergii na nabiał

W leczeniu pokrzywki wykorzystuje się leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne. 

Terapia uczulenia na szyi wywołanego chorobą narządów wewnętrznych wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia choroby podstawowej. W niektórych przypadkach konieczne może być długotrwałe leczenie farmakologiczne (być może przyda się zwolnienie lekarskie online).

Uczulenie na szyi – domowe sposoby leczenia wysypki

Jak postępować w przypadku wystąpienia uczulenia? Jeśli problem powtarza się lub jest nasilony, należy udać się do lekarza. Na początek można skonsultować się ze specjalistą przez internet. Lekarz zbierze wywiad, zapyta o charakter zmian w obrębie twarzy, dekoltu, stopień ich nasilenia. Zaproponuje odpowiednie badania, a jeśli to konieczne przepisze leki. Pamiętaj, że podczas takiej konsultacji może zostać wystawiona recepta oraz L4 online. Zmianę dermatologiczną najlepiej pokazać specjaliście, któremu łatwiej będzie dobrać właściwą metodę leczenia.

Co możesz zrobić, gdy pojawi się wysypka?

Przede wszystkim musisz powstrzymać się od drapania. Wypróbuj zimny kompres, przyłóż lód, zrób okład z rumianku. Dobre efekty przynosi stosowanie okładów z płatków owsianych lub wyciągu z aloesu. Świąd możesz złagodzić, wykorzystując preparaty z alantoiną. Niekiedy ulgę skórze przyniesie zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu, czy odpoczynek i wyciszenie się (wysypka, czerwone plamy na twarzy mogą być skutkiem nadmiernego stresu). Tym, co pomoże ci na uczulenie na szyi, jest:

  • soda oczyszczona – działa antybakteryjnie, znosi uczucie swędzenia i pieczenia; sodę można dodać do kąpieli;
  • rumianek – łagodzi ból, pieczenie, świąd, przyspiesza regenerację skóry;

  • jogurt naturalny – chłodzi, przyspiesza regenerację naskórka;
  • płatki owsiane – koją i łagodzą nieprzyjemne dolegliwości, działają antybakteryjnie;
  • aloes – łagodzi stan zapalny, zapobiega przesuszeniu skóry.

Coraz więcej osób zmaga się z alergią kontaktową, co tłumaczy się postępującą alergizacją środowiska. Ponieważ wysypka na szyi może mieć wiele przyczyn, warto skonsultować się z lekarzem, by ustalić źródło problemów i rozpocząć właściwą terapię.

Zobacz też  Histamina – alergia oraz nietolerancja. Czym jest uczulenie na histaminę?


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Urszula Witkowska
Urszula Witkowska
Posiada bogate doświadczenie zawodowe oraz wiedzę zdobytą Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jej specjalizacją jest optymalizacja żywienia w różnych dziedzinach. Dzięki praktycznym poradom i rzetelnym informacjom, czytelnicy bloga mogą poprawić swoje zdrowie i sylwetkę, korzystając z wiedzy eksperta w dziedzinie żywienia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.