Uczulenie na hennę. Jakie są przyczyny i objawy reakcji alergicznej?

Uczulenie na hennę może objawiać się swędzeniem, zaczerwienieniem lub innymi zmianami skórnymi. Mimo że jest często stosowana w kosmetyce, warto wiedzieć, że nie zawsze upiększa. Dowiedz się więcej o objawach, przyczynach i leczeniu tego rodzaju alergii.

uczulenie na hennę
  • Uczulenie na hennę to reakcja alergiczna na sztuczną hennę, zawierającą parafenylenodiaminę.
  • Objawia się zaczerwienieniem, świądem, pieczeniem, a nawet powstawaniem pęcherzy i nadżerek na skórze.
  • Leczenie obejmuje stosowanie leków przeciwhistaminowych, kortykosteroidów oraz unikanie używania farb i substancji nasilających reakcję alergiczną.
  • Domowe sposoby na łagodzenie objawów to między innymi nakładanie zimnych okładów. 
  • W przypadku wystąpienia silnych reakcji należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Co to jest henna?

Henna to naturalny barwnik roślinny, pozyskiwany z liści i pędów krzewu lawsonii bezbronnej. Jest to substancja w 100% naturalna, co sprawia, że jest stosowana w kosmetyce jako alternatywa dla farb chemicznych. Henna ma właściwości barwiące, a także odżywcze i regeneracyjne, dzięki czemu jest ceniona w pielęgnacji włosów. Jest stosowana m.in. do farbowania włosów, koloryzacji brwi czy wykonywania tatuaży. Jej właściwości znano już w starożytnym Egipcie, gdzie wykorzystywano ją do makijażu, a także farbowania tkanin. Skoro jest tak bezpieczna, skąd bierze się uczulenie na hennę? 

Co wywołuje reakcję alergiczną?

Alergię na hennę nie wywołuje naturalna, a sztuczna henna. To produkt do barwienia włosów, brwi i rzęs, który zawiera chemiczne składniki, takie jak parafenylenodiamina (PDD). Jest to syntetyczna substancja, która może znajdować się w składzie farb do włosów. To właśnie ona odpowiada za wystąpienie reakcji uczuleniowych! W takiej sytuacji warto wypróbować usługę recepta online. Pozwala ona na szybkie uzyskanie potrzebnych leków, łagodzących objawy.

Rodzaje sztucznej henny

Substancja nazywana sztuczną henną należy do grupy najsilniejszych alergenów kontaktowych. Dlatego należy zachować ostrożność podczas jej używania. Wyróżniamy trzy rodzaje sztucznej henny – proszkową, żelową i pudrową:

  • henna proszkowa barwi włoski rzęs lub brwi, a także skórę, a jej efekt utrzymuje się na włosach od dwóch do nawet trzech tygodni;
  • henna żelowa barwi wyłącznie włoski, ale utrzymuje się krócej niż henna proszkowa;
  • henna pudrowa barwi włoski brwi lub rzęs, dodatkowo ma działanie regenerujące oraz odżywcze, stosowana głównie profesjonalnie w gabinetach kosmetycznych, efekt utrzymuje się od 6 do 8 tygodni.
Zobacz też  Uczulenie na orzechy – przyczyny, objawy, leczenie alergii na orzechy

Uczulenie na hennę – objawy

Wystąpienie reakcji alergicznej na hennę objawia się przede wszystkim na skórze alergika. Najczęstsze objawy obejmują występowanie zaczerwienienia, świąd, pieczenie, pokrzywka, ropne krostki, zgrubienie naskórka, obrzęk, a nawet powstawanie pęcherzy i nadżerek. Ponadto stosowanie henny na skórę z już istniejącymi problemami, takimi jak trądzik lub podrażnienia, jest odradzane. Uczulenie na hennę może pojawić się niemal natychmiast lub po kilku godzinach od wykonania tatuażu czy zabiegu kosmetycznego. Jeśli pojawią się objawy nadwrażliwości, należy niezwłocznie przerwać stosowanie produktu i udać się do lekarza. Być może konieczne okaże się również L4 online?

Alergia na hennę – jakie skutki uboczne może wywoływać?

 W wyniku reakcji alergicznej na hennę może dojść do uwolnienia histaminy, co może spowodować między innymi katar alergiczny, alergiczne zapalenie spojówek (po hennie brwi) lub astmę oskrzelową. Ponadto, jeśli henna zostanie nałożona na uszkodzoną skórę lub w pobliżu oczu, może to spowodować ciężkie zmiany skórne, takie jak blizny i przebarwienia na całej powierzchni kontaktu z farbą. Z tego powodu ważne jest, aby przed nałożeniem henny przeprowadzić test uczuleniowy. Należy posmarować fragment skóry za uchem – w przypadku uczulenia zmiany powinny pojawić się w ciągu 24 godzin.

Leczenie uczulenia na farbę lub tatuaż z henny

Leczenie uczulenia na hennę może obejmować stosowanie leków przeciwhistaminowych, takich jak difenhydramina, oraz kortykosteroidów w postaci tabletek, kropli do oczu lub aerozoli do nosa. W aptece można kupić wapno oraz maść z hydrokortyzonem. W przypadku wystąpienia silnych reakcji uczuleniowych ze strony układu oddechowego, takich jak obrzęk krtani lub anafilaksja, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. Później pacjent może wymagać dłuższej rekonwalescencji, dlatego warto poznać usługę, jaką jest zwolnienie lekarskie online. Chory otrzyma je bez wychodzenia z domu!

Zobacz też  Uczulenie na nogach – przyczyny krostek i wysypki na nogach

Domowe sposoby na łagodzenie alergii

Można również spróbować domowych sposobów na złagodzenie objawów alergii. Na miejsce kontaktu z alergenem warto nałożyć zimny okład. W przypadku uczulenia na hennę zaleca się unikanie używania farb do tatuażu lub koloryzacji, a także unikanie substancji, które mogą nasilać reakcję alergiczną, takich jak perfumy, kosmetyki czy detergenty. Jeżeli stosowane są leki, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej dawki i czasu stosowania.

Leki, które łagodzą objawy alergii

Uczulenie na hennę to przypadłość, która bywa bardzo dokuczliwa. Jeśli pojawiają się objawy, można je łagodzić, stosując niektóre leki przeciwalergiczne. Wśród polecanych środków znajdują się między innymi:

Uczulenie na hennę to częsta przypadłość wśród osób, które stosują syntetyczną substancję. Może wywołać wiele przykrych objawów – istnieją jednak skuteczne sposoby leczenia. Z tego względu alergii nie należy bagatelizować, ponieważ może prowadzić do uszkodzenia nie tylko skóry, ale również narządów wewnętrznych (w najcięższych przypadkach).


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Urszula Witkowska
Urszula Witkowska
Posiada bogate doświadczenie zawodowe oraz wiedzę zdobytą Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jej specjalizacją jest optymalizacja żywienia w różnych dziedzinach. Dzięki praktycznym poradom i rzetelnym informacjom, czytelnicy bloga mogą poprawić swoje zdrowie i sylwetkę, korzystając z wiedzy eksperta w dziedzinie żywienia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.