Siniaki na nogach

Czerwone, granatowe, fioletowe i brunatnożółte plamy, które z czasem znikają – chyba każdy wie, jak wyglądają siniaki na nogach i innych częściach ciała. Zazwyczaj oznaczają uszkodzenie naczyń krwionośnych i wylew krwi do tkanek podskórnych. Sprawdź, co robić, gdy sińce powstają bez wyraźnej przyczyny i się nie wchłaniają!

siniaki na nogach

Siniak, często określany przez lekarzy jako podbiegnięcie krwawe, przypomina krwiaka. Oznacza stan, w którym lokalnie nagromadzona krew nie tylko rozpycha i naciska na tkanki, lecz także wchłania się do wewnątrz zespołów komórek. Ucisk posoki może spowodować obrzęk i dolegliwości bólowe. Samodzielne odróżnienie sińca od krwiaka sprawia problem większości pacjentów. Podstawowa różnica polega na tym, że krwiak tworzy wyczuwalne zgrubienie. Najczęściej siniaki na nogach nie stanowią istotnego powodu do niepokoju – wszystkie objawy powinny ustąpić samoistnie po 7–10 dniach. Czasami sińce są jednak symptomem poważniejszych chorób, które wymagają odpowiedniej diagnostyki i leczenia. Zasinienia mogą mieć związek z poważnymi zaburzeniami nerek i wątroby.

Jak tworzą się siniaki na nogach i innych częściach ciała? Krwiaki po uderzeniu, urazie

Uprawianie sportu czy upadek to tylko przykłady sytuacji, po których na skórze pojawiają się siniaki. Na nogach prezentują się mało estetycznie, zwłaszcza kobiety są bardzo wyczulone na drobne niedoskonałości. Warto wiedzieć, że w trakcie menstruacji ściany naczyń krwionośnych są bardziej podatne na pękanie. Do uszkodzeń może dochodzić pod wpływem stłuczenia, nadmiernego nacisku, zmiażdżenia naczyń włosowatych i wielu podobnych sytuacji – ciągłość skóry czy tkanek mięśniowych zostaje utrzymana. Czasami dochodzi nie tylko do delikatnego wewnętrznego krwawienia. Duże i rozległe sińce mogą powodować zmianę konsystencji zewnętrznej powłoki ciała. Miejsce urazu zaczyna przypominać w dotyku galaretę lub ciasto, ale w przeciwieństwie do krwiaka nie tworzy wypukłości i nie występuje tzw. chełbotanie (przelewanie krwi w obrębie zamkniętej jamy).

Siniak a krwiak

Siniak na nodze czy ręce zmienia swoją kolorystykę – bezpośrednio po urazie najczęściej jest czerwony, później plama na skórze robi się sina (fioletowy, granatowy, ciemnoniebieski), a wraz z resorpcją i rozkładem płytek krwi staje się brunatna i lekko żółta. Po nieco ponad tygodniu po sińcu nie powinno być już najmniejszego śladu. Siniaki bardzo rzadko wywołują istotne komplikacje zdrowotne – znacznie większe ryzyko występuje w przypadku krwiaków, szczególnie zlokalizowanych we wrażliwych miejscach ciała. Jeśli nie wiesz, z jakim rodzajem uszkodzenia masz do czynienia, zgłoś się do lekarza. Możesz poprosić o wstępną ocenę skutków urazu przez konsultacje lekarskie online. Wśród powikłań po krwiakach można wymienić m.in.:

  • krwotoki;
  • zakażenia;
  • ucisk na sąsiednie narządy i zaburzenia organów.
Zobacz też  Wysoki puls – co oznacza? Przyczyny i objawy, skutki

Zwiększona podatność na siniaki na nogach a niedobory witamin i leki

Kwas askorbinowy to tylko jeden z wielu składników, które mają wpływ na szczelność naczyń krwionośnych. Na osłabienie i zwiększenie kruchości włośniczek i kapilarów oraz czynniki krzepnięcia krwi wpływa też brak witamin K, PP, B9, B12 oraz żelaza. Tym samym niedobory w diecie sprawiają, że siniaki powstają częściej – nawet po delikatnych uderzeniach, które normalnie się bagatelizuje. U kogo jeszcze sińce na nogach pojawiają się często? Do grupy o zwiększonej podatności na wypływy krwi należą osoby, u których w kończynach dolnych drobne naczynia krwionośne są położone zbyt blisko siebie. Dochodzą zatem czynniki genetyczne.

Do powstawania siniaków przyczynia się także przyjmowanie niektórych leków – przede wszystkim kortykosteroidów, środków wpływających na krzepliwość krwi oraz środków farmakologicznych stosowanych w leczeniu nowotworów. Pod żadnym pozorem pacjenci nie mogą samodzielnie podejmować decyzji o odstawieniu leków, jeżeli uznają, że to one stoją za kolejnymi sińcami. Należy skonsultować się z lekarzem, który po zapoznaniu się z objawami i badaniami podejmie decyzję najlepszą dla zdrowia chorego. Być może na następnej recepcie znajdzie się inny lek, być może siniaki na nogach to niewielka cena za wyleczenie poważniejszej dolegliwości. O przedłużenie lub zmianę terapii farmakologicznej możesz poprosić zdalnie dzięki możliwościom, jakie daje e-recepta online.

Samoistne siniaki na ciele i nogach pojawiają się przy zaburzeniach krzepnięcia krwi i chorobach wątroby

Jedną z najbardziej znanych chorób związanych z krzepliwością krwi jest hemofilia. To schorzenie uwarunkowane genetycznie, które wynika z braku jednego z czynników krzepnięcia. Niektóre odmiany skazy krwotocznej równie często występują u kobiet i mężczyzn, na inne (hemofilia typu A i B) bardziej narażeni są panowie. Do problemów z krzepnięciem krwi przyczyniają się także choroby, które skutkują niewydolnością wątroby. Tym samym siniaki na nogach mogą łączyć się z zapaleniem narządu, zatruciem lekami lub toksynami czy marskością wątroby, spowodowaną najczęściej nadużywaniem alkoholu.

Zobacz też  Kilkudniowe złe samopoczucie po alkoholu – czy to kac, czy zatrucie alkoholem?

Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku niewydolności nerek. Kolejne możliwości to choroba von Willebranda oraz małopłytkowość. Na zaburzenia krzepnięcia krwi wpływają też środki farmakologiczne, w tym leki rozrzedzające krew. Wśród leków upośledzających krzepliwość krwi są m.in.:

  • antagoniści witaminy K (acenokumarol, warfaryna);
  • niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwpłytkowe, np.:
  • klopidrogrel;
  • kwas acetylosalicylowy;
  • tiklopidyna;
  • glikokortykosteroidy;
  • leki przeciwzakrzepowe (np. heparyna).

Siniaki na nogach – białaczka i inne schorzenia, których objawem mogą być sińce

Nowotwory krwi i układu krwionośnego objawiają się na wiele różnych sposobów. Sińce na udach, łydkach czy piszczelach będą tylko jednym z wielu symptomów i nie pozwolą postawić ostatecznej diagnozy. Do pozostałych symptomów wskazujących na zespoły mielodysplastyczne szpiku i białaczkę należą osłabienie, szybko postępujące zmęczenie, świąd i krwawienia z nosa. Siniaki, które na ciele pojawiają się same z siebie, mogą świadczyć również o infekcjach wirusowych. W tym zakresie specjaliści najczęściej wymieniają mononukleozę zakaźną oraz różyczkę.

Kolejną grupą chorób, które powodują większą podatność na sińce, są wszelkie skazy naczyniowe. Niektóre powstają pod wpływem przyjmowanych substancji (leków, sterydów), inne rozwijają się razem ze zmianami nowotworowymi, są też dolegliwości powiązane ze stanami zapalnymi czy zbyt wysokim ciśnieniem krwi w żyłach. W gronie takich schorzeń są m.in. plamice, guzkowe zapalenie tętnic, zakażenie salmonellą i paciorkowcami, a także wiele innych jednostek chorobowych. Jeżeli siniaków na nogach nie da się wytłumaczyć urazem, warto wziąć L4 online i skonsultować wybroczyny z lekarzami. Wczesne rozpoznanie groźnych problemów zdrowotnych zwiększa szanse na wyleczenie bez komplikacji.

Jak szybko pozbyć się siniaka z nogi? Chłodzenie, okłady i masaże

W przypadku sińców po uderzeniu warto przyłożyć zimny okład, który skurczy naczynia krwionośne i zmniejszy wylew. Ważne, by nie dotykał bezpośrednio skóry. Do przyrządzenia kompresu na siniaka na nogach można wykorzystać wiele produktów, takich jak kwaśne mleko, cebula, liście kapusty, roztwór octu i inne artykuły. Alternatywą dla okładów są maści i żele chłodzące z apteki – niektóre z nich mają dodatkowe substancje, które przyspieszą wchłanianie krwiaków i regenerację uszkodzonych naczyń krwionośnych. W składzie takich preparatów są m.in.:

  • arnika górska;
  • escyna z nasion kasztanowca;
  • heparyna;
  • żywokost.
Zobacz też  Sposoby na… kaca. Przed, w trakcie i po zakrapianej imprezie

W szybkim pozbyciu się siniaka z nogi pomogą też specjalne plastry oraz środki w aerozolu. Warto też od czasu do czasu pomasować bolące miejsce okrężnymi ruchami. Jeżeli domowe sposoby i podstawowe artykuły nie przynoszą poprawy, należy skontaktować się z lekarzem i przeprowadzić podstawowe badania krwi.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.