Zatrucie salmonellą – zakażenie, objawy, leczenie

O zatruciu salmonellą można od czasu do czasu usłyszeć w mediach. Zatrucia pokarmowe wywołane tą bakterią są dosyć częste. Czasami wystarczy jedynie spożycie zakażonego produktu odzwierzęcego, by pojawiły się ból brzucha i biegunka.

zatrucie salmonellą

Zatrucie salmonellą występuje stosunkowo często. Aby doszło do zakażenia, dana osoba musi spożyć produkt spożywczy, w którym znajdują się bakterie. Po pewnym czasie pojawią się pierwsze objawy zatrucia. Wśród nich najczęstsze są biegunka, ból brzucha i wymioty. Większość osób po kilku dniach samodzielnie dojdzie do zdrowia. Jedynie w niektórych przypadkach konieczna będzie interwencja specjalisty.

Czym jest salmonella?

Salmonella, czyli bakterie gram-ujemne z rodzaju Salmonella, to przyczyna, która odpowiada za występowanie chorób układu pokarmowego. Salmonella typhi z rodzaju salmonella odpowiedzialna jest za dur brzuszny, z kolei Salmonella paratyphi wywołuje dur rzekomy. Współczesna medycyna wyróżnia ponad 2500 serotypów, czyli odmian tego patogenu. Najwięcej przypadków zakażenia u ludzi wiąże się z bakterią niedurową Salmonella enteriditis.

Spożycie jakich produktów może spowodować salmonellę?

Do zatrucia salmonellą dochodzi w wyniku spożycia pokarmu lub płynu, w którym znajdują się drobnoustroje. Najczęściej są to jajka oraz inne pokarmy odzwierzęce, a także niedogotowane mięso drobiowe. Zdarzają się przypadki, gdy do zakażenia dochodzi w wyniku zjedzenia owoców morza, niektórych przypraw, ciast ze śmietaną lub zanieczyszczonych warzyw. Salmonella bywa nazywana biegunką podróżnych ze względu na to, że do kontaktu z bakteriami często dochodzi podczas wakacji za granicą.

Zakażenie salmonellą ma bardzo zróżnicowany przebieg. Wszystko zależy tutaj od czynnika etiologicznego. Szczepy niedurowe powodują ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy, ale zdarza się również, że zakażenie rozwija się w innej postaci i może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Zakażenia ogólnoustrojowe mogą być wywoływane przez szczepy durowe salmonelli.

Zobacz też  Zatrucie topinamburem – objawy i leczenie

Ryzyko zakażenia i środki ostrożności

Salmonella jest dosyć często występującym zakażeniem. Najbardziej narażeni są mieszkańcy krajów rozwijających się, ponieważ występujące tam problemy z zachowaniem odpowiedniej higieny oraz niski poziom opieki zdrowotnej sprzyjają infekcjom. W krajach rozwiniętych salmonella występuje nieco rzadziej. Najczęściej pacjenci zarażają się nią poprzez spożycie potraw, przy których przygotowaniu nie przestrzegano podstawowych zasad sanitarnych.

Jeżeli odczuwasz objawy zakażenia, warto skontaktować się z lekarzem. Nie czujesz się wystarczająco dobrze, aby osobiście udać się do specjalisty, alternatywą dla wizyty może być konsultacja lekarska online.

Jak dochodzi do zakażenia salmonellozą?

Po zjedzeniu przez człowieka zakażonej żywności bakterie salmonelli zasiedlają jego przewód pokarmowy. Później wydalane są z kałem. Do zakażenia dochodzi dosyć łatwo, jeżeli nie są przestrzegane zasady higieny lub zjedzona zostanie żywność, która zanieczyszczona została odchodami. Przykładowe źródła salmonelli to:

  • produkty pochodzenia zwierzęcego – jajka, drób, mięso, mleko;
  • wyroby cukiernicze – kremy, torty, ciastka;
  • owoce;
  • warzywa;
  • wyroby garmażeryjne – tatar, majonez, pasztety, galaretki;
  • skażona woda;
  • kontakt z zarażonymi zwierzętami.

Warto wiedzieć, że pałeczki salmonelli mogą zostać przeniesione na żywność przez osy, gryzonie czy karaluchy. Warto więc odpowiednio zabezpieczać wszystkie produkty spożywcze, jakie znajdują się w domu.

Objawy salmonelli

Pierwsze objawy zakażenia salmonellą mogą wystąpić po 8 godzinach od spożycia posiłku, w którym znajdują się bakterie. Najczęściej jednak dzieje się tak dopiero po 18 godzinach. Symptomy żołądkowe zawsze wskazują przede wszystkim na zarażenie salmonellą. Najbardziej rozpoznawalnymi objawami są wymioty, nudności i biegunka. Jeżeli stolec jest wodnisty lub krwisty, pojawiają się ból brzucha, ból głowy, gorączka i dreszcze, wówczas należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Dzieci zwykle ostrzej przechodzą zakażenie bakteriami Salmonella enterica. Warto zaznaczyć, że pałeczki wydalane są jeszcze przez od 5 do 7 miesięcy po przebytej chorobie.

Zobacz też  Zatrucie pokarmowe – ile trwa?

Leczenie salmonelli

Zatrucie salmonellą powinno minąć samoistnie. Najważniejsze podczas choroby jest nawadnianie organizmu. Stan odwodnienia może być bowiem bardzo niebezpieczny! Konieczne będzie wprowadzenie kilkudniowej diety oraz zażycie leku na biegunkę lub węgla leczniczego. Antybiotyki zostaną przepisane, gdy objawy nie znikną w ciągu trzech dni. W ciężkich przypadkach zatrucia pacjent musi być hospitalizowany. Najczęściej dzieje się tak w przypadku dzieci oraz dorosłych, którzy mają upośledzoną odporność lub chorują na choroby przewlekłe. Jeżeli te osoby zignorują objawy, to zatrucie może doprowadzić do powikłań, czyli posocznicy, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej lub sepsy. W leczeniu szpitalnym wykonuje się posiew, by sprawdzić, czy to na pewno salmonella jest przyczyną zachorowania. To samo badanie wykonywane jest po zakończeniu leczenia.

Pamiętaj, że receptę uprawniającą do zakupu leków możesz otrzymać także przez internet. E-recepta online to bardzo szybkie i wygodne rozwiązanie, szczególnie dla osób, które muszą odpoczywać!

Zatrucie salmonellą – jak mu zapobiec?

Stosowanie odpowiednich środków zapobiegawczych pozwala uniknąć zatrucia salmonellą. Oto kilka wskazówek, na które powinieneś zwrócić uwagę:

  • myj ręce załatwieniu swoich potrzeb fizjologicznych w toalecie;
  • myj ręce po kontakcie ze zwierzętami oraz chorymi osobami;
  • nie kupuj produktów spożywczych z niepewnego źródła. Szczególnie dotyczy to mięsa oraz nabiału;
  • surowe mięso, jaja, ryby i drób musisz przechowywać w lodówce, powinny znajdować się daleko od produktów gotowych do spożycia;
  • nie zamrażaj ponownie produktów, które już wcześniej rozmroziłeś;
  • nie pij nieprzegotowanej wody z niewiadomego źródła;
  • unikaj potraw z surowym mięsem;
  • nie jedz niedopieczonych potraw, ponieważ pałeczki salmonelli giną dopiero w wysokich temperaturach;
  • ryzyko zatrucia zwiększa się, gdy trzymasz wyroby garmażeryjne w temperaturze pokojowej;
  • osoby chore na biegunkę nie mogą przygotowywać posiłków, ponieważ grozi to rozprzestrzenieniem się zakażenia na inne osoby.
Zobacz też  Zatrucie chlorem – kto jest narażony, jak postępować?

Jeżeli już doszło do zatrucia, powinieneś odpocząć w domu. Jeżeli pójdziesz do pracy, choroba może przenieść się na twoich współpracowników. W trosce o zdrowie swoje i innych osób weź zwolnienie lekarskie online lub udaj się do lekarza osobiście!

Zatrucie salmonellą jest bardzo nieprzyjemne w skutkach dla chorego. Na szczęście nie trwa ono długo i nie jest groźne dla życia. Tylko nieliczne przypadki wymagają specjalistycznej opieki lekarskiej. Jeżeli twoje objawy nie ustępują przez kilka dni, koniecznie udaj się do lekarza!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.