Tabletki antykoncepcyjne od ilu lat? W jakim wieku można rozpocząć kurację hormonalną?

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Decyduje się na nie wiele kobiet. Ich popularność wynika przede wszystkim z wysokiej skuteczności i niezawodności działania. Dzięki prawidłowemu stosowaniu możliwe […]

tabletki antykoncepcyjne od ilu lat

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Decyduje się na nie wiele kobiet. Ich popularność wynika przede wszystkim z wysokiej skuteczności i niezawodności działania. Dzięki prawidłowemu stosowaniu możliwe jest uzyskanie niemal pełnej ochrony przed zajściem w ciążę. Pigułki charakteryzują się silnym z działaniem, przez co do ich zakupu niezbędne jest okazanie odpowiedniej recepty. Czy wszystkie pacjentki mogą ubiegać się o uzyskanie tego dokumentu? Czy może on zostać wygenerowany nastolatce? W dzisiejszym artykule odpowiadamy od ilu lat można stosować tabletki antykoncepcyjne.

Tabletki antykoncepcyjne od ilu lat? Czy nastolatka może uzyskać receptę na zakup tabletek antykoncepcyjnych?

Regularne stosowanie tabletek antykoncepcyjnych zapewnia najwyższą gwarancję ochrony przed zapłodnieniem. Kobiety zaczynają współżyć w różnym wieku, jednak często następuje to w okresie nastoletnim. W tym czasie warto zadbać o odpowiednią ochronę przed zajściem w ciążę. Z racji tego, że tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się wysoką niezawodnością rozwiązanie to jest mogłoby być dobrym wyborem. Nie każdy lekarz wygeneruje jednak receptę na tabletki antykoncepcyjne dla nastolatki. Pigułki zwykle przepisywane są od 18. roku życia. Jeśli pacjentka ukończyła 16 lat, może zgłosić się do ginekologa wraz z rodzicem. To, czy nastolatka uzyska zgodę na rozpoczęcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych w głównej mierze zależy od poglądów lekarza, a także zgody udzielonej przez rodzica. Praktycznie nie istnieją przeciwwskazania do rozpoczęcia kuracji hormonalnej w tym wieku, jednak wymagane jest dobranie odpowiednich i delikatnych środków.

Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne cena – czy skuteczna ochrona antykoncepcyjna musi być droga?

Jaki rodzaj tabletek antykoncepcyjnych jest wskazany u nastolatek?

Obecnie istnieje wiele rodzajów tabletek antykoncepcyjnych. W przypadku nastolatek oraz młodych kobiet zalecane jest stosowanie pigułek jednoskładnikowych. Tego typu preparaty zawierają tylko progestagen, dzięki czemu w mniejszym stopniu oddziałują na organizm pacjentki. Nie należy stosować dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych u nastolatek, ponieważ pomimo tego, że ich układ rozrodczy działa i jest dojrzały, nadal zachodzą w nim pewne przemiany.

Tabletki antykoncepcyjne od ilu lat? Kiedy można rozpocząć stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w leczeniu trądziku?

Tabletki antykoncepcyjne nie zawsze są stosowane w zapobieganiu ciąży. W niektórych przypadkach lekarz przepisuje je ze względu na występowanie trądziku. Podczas gdy inne środki zawiodą i nie przyniosą pożądanego działania, tabletki antykoncepcyjne mogą okazać się ratunkiem. Kuracja hormonalna w leczeniu trądziku może zostać przeprowadzona u nastolatek, które rozpoczęły miesiączkowanie. Do jej rozpoczęcia niezbędne jest uzyskanie zgody nastolatki oraz jej rodzica lub opiekuna prawnego. Przed rozpoczęciem takiego leczenia wymagane jest wykonanie niezbędnych badań, które potwierdzą brak istnienia jakichkolwiek dolegliwości uniemożliwiających bezpieczne stosowanie hormonów. Przed zastosowaniem pigułek warto wykonać przede wszystkim badania krwi obejmujące:

  • morfologię,
  • czynniki krzepnięcia,
  • wskaźniki wątrobowe.

Powyższe badania warto wykonywać również w trakcie trwającej już kuracji hormonalnej. Ich wyniki pozwolą określić poziom oddziaływania hormonów na organizm pacjentki. W razie pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości możliwe będzie szybkie reagowanie.

Czy ta kuracja hormonalna jest w tym przypadku skuteczna?

Zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych w leczeniu trądziku jest wykorzystywane ze względu na istnienie szansy na uregulowanie gospodarki hormonalnej. Trądzik często występuje z powodu zbyt dużej ilości androgenów we krwi. Androgeny to męskie hormony, powodujące między innymi:

  • nadmierną potliwość,
  • wydzielanie łoju oraz sebum,
  • nadmierne odbyło się.

Dzięki zastosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, po kilku miesiącach regularnej terapii, cera pacjentki może ulec znacznej poprawie. Dzięki hormonom zawartym w pigułkach zmniejszy się ilość wydzielanego sebum oraz łoju, dzięki czemu cera będzie miała bardziej higieniczne warunki, które wpłyną na szybsze wyeliminowanie problemu. 

Zobacz też  Czy lekarz przyjmujący prywatnie może wystawić zwolnienie lekarskie? Co warto wiedzieć o L4?

Tabletki antykoncepcyjne od ilu lat? Z jakich innych metod antykoncepcyjnych mogą skorzystać młode kobiety?

W niektórych przypadkach tabletki antykoncepcyjne nie będą mogły zostać zastosowane u młodych kobiet. W takiej sytuacji pacjentki mogą skorzystać z innych metod zapobiegania ciąży. W ich przypadku doskonałym wyborem mogą okazać się:

  • prezerwatywy,
  • środki antykoncepcyjne,
  • kapturki naszyjkowe,
  • błony dopochwowe.

W przypadku nastolatek zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem współżycia oraz stosowania antykoncepcji. Kluczowa jest odpowiednia edukacja seksualna oraz wiedza o możliwościach zabezpieczenia się. Lekarz z pewnością udzieli pacjentce wszystkich niezbędnych informacji, dzięki którym w trakcie współżycia będzie ona czuła się bezpiecznie i komfortowo.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.