Ból głowy z prawej strony – co go zwiastuje, jak go zdiagnozować i jak można skutecznie mu przeciwdziałać?

Spis treści 1. Ból głowy z prawej strony – skąd się bierze? 2. Ból głowy z prawej strony – dlaczego może się pojawić? 3. Co może oznaczać ostry, krótkotrwały ból […]

ból głowy z prawej strony

Ból głowy z prawej strony – skąd się bierze?

Ból głowy jest jedną z częściej pojawiających się dolegliwości, z którymi mierzą się zarówno młodsi, jak i starsi pacjenci. Może występować samoistnie bądź być jednym z objawów chorób, którym towarzyszy. Wszystko zależy od stopnia nasilenia i długości trwania tego symptomu, ponieważ w zależności od tych dwóch czynników diagnozuje się różne podłoże chorobowe.

Ból głowy z prawej strony nie jest zbyt łatwy do zdiagnozowania, ponieważ może wynikać z różnych schorzeń i dolegliwości. Czasem zdarza się też tak, że po prostu doskwiera pacjentowi, a tym samym nie wiąże się z żadnymi dalszymi konsekwencjami.

Ból głowy z prawej strony – dlaczego może się pojawić?

Ból głowy z prawej strony może mieć wiele przyczyn. Może wynikać z urazów mechanicznych, takich jak upadek bądź być następstwem ucisku, problemów neurologicznych czy szeregu chorób. W zależności od miejsca występowania bólu (czyli z przodu głowy, z tyłu, bliżej skroni czy oka) będzie prognozował inne schorzenia. Najczęściej związany jest jednak z migreną, ponieważ jej specyfiką jest dolegliwość występująca tylko po jednej stronie głowy, poprzedzona bądź pozbawiona aury. Jego przyczyną może być jednak także zespół Readera, zapalenie ucha, przewianie, zapalenie tętnicy skroniowej, ból zęba czy zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego. Ból się może także w wyniku zmęczenia, stresu, zmiany strefy klimatycznej i czasowej czy niewłaściwej pozycji podczas snu.

Aby dobrze poznać przyczynę bólu i jego możliwe konsekwencje, konieczne jest rozdzielenie umiejscowienia bólu i przeanalizowanie każdego z osobna. Ważne jest także ocena, czy jest to ból ostry przewlekły, czy napięciowy. Ten pierwszy trwa zwykle nie krócej niż trzy dni i towarzyszą mu zawroty głowy, drugi jest zwykle niezwiązany z symptomami innych chorób, a ostatni promieniuje do szyi i ramion i występuje przeważnie u kobiet.

Co może oznaczać ostry, krótkotrwały ból z głowy z prawej strony?

Krótkotrwały przeszywający ból głowy z prawej strony może wiązać się z trzema rodzajami dolegliwości. Pierwszą kategorię stanowi pierwotny i symptomatyczny przeszywający ból, spotykający głównie osoby po 45. roku życia i dotykający zwykle kobiety. Drugim rodzajem jest pierwotny i symptomatyczny ból związany z kaszlem. Ten także towarzyszy zwykle osobom w średnim wieku, które ukończyły 40 lat. Dotyka jednak głównie mężczyzn. Ostatnim rodzajem jest naśladujący neuralgię krótkotrwały jednostronny ból, któremu towarzyszy łzawienie i nastrzyknięcie spojówki. Można go łatwo rozpoznać, ponieważ towarzyszą mu zwykle obrzęk powiek, zaczerwienienie twarzy, opadająca powieka czy przekrwienie śluzówki nosa i wyciek z niego. Niezależnie od podłoża tego bólu występuje on zazwyczaj jedynie przez kilka sekund i pojawia się z prawej strony głowy.

Zobacz też  Ból głowy od kręgosłupa – przyczyny, objawy, leczenie

Co może oznaczać ból głowy z tyłu po prawej stronie?

W przypadku bólu po jednej stronie głowy ważne jest konkretne zdiagnozowanie miejsca, w którym chory odczuwa dolegliwość. W przypadku bólu głowy z prawej strony z tyłu przyczyną może być problem z ciśnieniem tętniczym. Szczególnie jeśli pojawia się o poranku i powoduje ucisk oraz pulsowanie, warto przebadać się w tym zakresie.  Ból w okolicach potylicy może być spowodowany jednak innymi schorzeniami, takimi jak migrena, nerwobóle, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, urazy głowy i kręgosłupa szyjnego, a nawet zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, guzem mózgu czy krwawieniem śródczaszkowym. W przypadku, gdy jest on nasilony i daje o sobie znać przez długi czas, warto zatem wybrać się na wizytę kontrolną u lekarza, aby ewentualnie wcześnie zdiagnozować poważne schorzenia.

Co może oznaczać ból głowy z przodu po prawej stronie?

Ból głowy z przodu po prawej stronie może zwiastować głównie problemy związane z koniecznością wizyty u okulisty bądź neurologa. Powiązany jest bowiem głównie z okolicami oczu lub skroni. W zależności od konkretnego umiejscowienia i stopnia nasilenia może zwiastować różne schorzenia i dolegliwości.

Może być między innymi spowodowany migreną oczną z aurą, klasterowym bądź napięciowym bólem głowy, a także atakiem jaskry. W przypadku migreny oprócz dolegliwości bólowych powoduje również nadwrażliwość na zapachy i dźwięki zmęczenie czy mroczki przed oczami. Napięciowy ból głowy związany jest z kolei z nudnościami i wymiotami czy światłowstrętem, a klasterowemu towarzyszy łzawienie oczu czy katar. Ból głowy z przodu po prawej stronie może być także związany z atakiem jaskry i skutkować nudnościami, wymiotami, silnym bólem oka, zaczerwienieniem gałki ocznej czy rozszerzoną źrenicą.

Co może oznaczać ból w prawej skroni?

Ból głowy w obrębie skroni wywoływany jest zarówno przez bóle pierwotne, jak i wtórne. Przyczyn takiego stanu może być wiele, a do najbardziej powszechnych należą migrena, zapalenie ucha, zapalenie tętnicy skroniowej (w tym przypadku ból odczuwalny jest głównie przy dotyku i towarzyszy mu gorączka, osłabienie i łzawienie oczu) czy stany zapalne w jamie ustnej. Niestety, ale ból w prawej skroni może być także przyczyną rozwijającego się w organizmie człowieka nowotworu. W przypadku zauważenia bólu w prawej skroni warto zatem jak najszybciej udać się do lekarza na konsultację medyczną i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zobacz też  Ból głowy rodzaje – jak je rozpoznać i w jaki sposób je zwalczać? Dowiedz się więcej

Ból oka po prawej stronie – skąd się bierze i co może zwiastować?

W obrębie bólu głowy wyróżnić można także ten występujący w okolicach oczu. Jeśli następuje po prawej stronie, może być głównie związane z problemami o podłożu okulistycznym czy neurologicznym i dotyczy zwykle migreny ocznej z aurą czy napięciowego bólu głowy. Oprócz tradycyjnych dolegliwości bólowych wiąże się także ze światłowstrętem czy nudnościami.  Nie powinno się go jednak bagatelizować, ponieważ bóle gałek ocznych mogą być zwiastunem nadciśnienia tętniczego, jaskry czy choroby nowotworowej.

Pulsujący ból głowy – o czym może świadczyć?

Szczególnie ten pulsujący ból głowy można znacznie przeszkadzać w wykonywanie codziennych czynności i stanowić uciążliwą dolegliwość. warto zatem wiedzieć, co może go wywoływać. Do podstawowych przyczyn bólu po tej stronie głowy można wyróżnić migrenę, zapalenie zatok tętnicy skroniowej, klasterowy ból głowy, ale także te dużo poważniejsze schorzenia, czyli guz mózgu czy krwotok podpajęczynówkowy. Szczególnie ten ostatni wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, ponieważ jest związany z dużym niebezpieczeństwem pęknięcia tętniaka. W momencie, gdy oprócz bólu po tej stronie głowy dochodzą również wymioty, tata przytomności czy atak padaczki, szybka pomoc lekarska jest niezbędna. Stan ten bowiem jest zagrożeniem dla życia i zdrowia pacjenta.

Migrenowy ból głowy z prawej strony – jaka może być jego przyczyna?

Jak można zauważyć z poprzedniej części artykułu, najczęściej pojawiającą się przyczyną w przypadku jednostronnego bólu głowy jest migrena. Wykazuje się bowiem pulsującym bólem, pojawiającym się najczęściej w skroni. Może być poprzedzony aurą w postaci niepokoju, błysków przed oczami drętwienia kończyn czy ubytków w polu widzenia. Migrenowy ból głowy pojawia się w postaci napadów i może dotykać pacjenta nawet do kilku dni. Na migrenę chorują częściej kobiety niż mężczyźni, a jej napad może wywołać między innymi stres czy niedobór snu, a także dieta zawierająca na przykład sery albo czerwone wino.

Jak leczyć ból głowy?

Leczenie bólu głowy z prawej strony odbywa się głównie poprzez stosowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty w aptece. W przeciwdziałaniu tej dolegliwości pomóc może także zimny okład na czoło, spacer pomagający dotlenić organizm czy dawka odpoczynku w miejscu zaciemnionym, w którym nie będzie towarzyszyć organizmowi zbyt wiele bodźców dźwiękowych, wzrokowych czy węchowych.

Zobacz też  Gorączka i ból głowy – czego to objawy?

Czy ból głowy może mieć podłoże nowotworowe?

Jak wiadomo z poprzedniej części artykułu, ból głowy z prawej strony może mieć podłoże nowotworowe i być jednym z objawów odczuwanych przy rozwoju tej choroby. Związane jest to ze wzmożonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym i może występować zarówno w obrębie całej głowy, jak i tylko jednej ze stron, w zależności od tego, w obrębie której części głowy umiejscowiony jest guz.

W związku z niebezpieczeństwem wystąpienia podłoża nowotworowego nie warto zatem bagatelizować przewlekłego bądź napadowego bólu głowy. Może on bowiem zwiastować zarówno złośliwego, jak i niezłośliwego guza. Bóle głowy są w przypadku ich zdiagnozowania dość powszechnym symptomem, występującym w około 50% przypadków. Co więcej, ból głowy nie musi zwiastować jedynie o guzie w obrębie mózgu, ale świadczyć może także o nowotworze szyi czy zmian w obrębie jamy ustnej, gardła, zatok przynosowych, czy warg.

Kiedy ból głowy staje się niebezpieczny? 

Bóle głowy mogą być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli pojawiają się nagle i odczuwane są z dużą intensywnością, nasilając się znacznie w ciągu kilku sekund. O skierowaniu do placówki medycznej świadczą wysoka gorączka, zmiany nasilenia i charakteru bólu lub porażenia kończyn, a także utrata równowagi lub przytomności. Konsultacja z lekarzem jest również konieczna, jeśli dotychczasowe leczenie nie działa.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.