Przetoka – czym jest? Gdzie występuje i jakie daje objawy?

Przetoka to połączenie dwóch lub więcej narządów. Tworzy się ona w wyniku procesów patologicznych zachodzących w organizmie, urazów lub czasem umyślnie przy zabiegach chirurgicznych. Może być ona nabyta lub wrodzona. Jest kilka rodzajów przetok, których objawy uzależnione są od lokalizacji. Poznaj przyczyny oraz miejsca występowania przetok!

przetoka

Przetoka jest tunelem, który tworzy się pomiędzy dwoma organami lub narządami. Medycyna wyróżnia przetokę wewnętrzną oraz zewnętrzną. Przetoka zewnętrzna łączy narząd ze skórą, a przetoka wewnętrzna narząd z innym narządem. Schorzenie może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Przetoka czasami oznacza bardzo poważną chorobę!

Czym jest przetoka?

Przetoka to patologiczne połączenie pomiędzy narządami lub narządami i skórą. Może ona powstać między innymi w wyniku powikłań pooperacyjnych lub urazu. Czasami przetoka może powstać w wyniku choroby. Schorzenie rozróżnia się w zależności od organów, które łączy. Zdarzają się sytuacje, że za powstanie przetoki odpowiadają niebezpieczne nowotwory. Rozwojowi przetoki sprzyjają zakażenia.

Rodzaje przetok

Jest wiele rodzajów przetok. Najłatwiej schorzenie to można podzielić, biorąc pod uwagę sposób jego powstawania. W tym wypadku wyróżnia się:

  • przetokę nabytą;
  • przetokę wrodzoną.

Ze względu na rodzaj połączenia przetoki można również podzielić na:

  • zewnętrzne, które nazywane bywają również przetokami narządowo-skórnymi;
  • wewnętrzne, które łączą narządy.

Kolejny podział związany jest z miejscem powstawania schorzenia. U pacjentów najczęściej spotykana jest przetoka odbytu. Nie jest to jednak jedyne miejsce, w którym stan ten się tworzy. Często diagnozowana jest również przetoka na dziąśle oraz przetoki naczyniowe, czyli na linii tętnica-żyła, a także żyła-żyła i tętnica-tętnica;

Przed pojawieniem się przetoki dochodzi do stanu zapalnego. Jeżeli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, to zapalenie przerodzi się w wybrzuszenie, w którym znajdować będzie się wydzielina ropna. Stan ten nazywany jest przetoką ropną i uznaje się go za pierwsze stadium schorzenia.

Jeżeli widzisz u siebie niepokojące objawy zdrowotne, to nie wahaj się skontaktować z lekarzem! Jeżeli nie możesz zjawić się u niego osobiście, to rozwiązaniem dla ciebie mogą być konsultacje lekarskie online.

Zobacz też  Dur brzuszny – przyczyny, objawy i leczenie. Jak uchronić się przed zakażeniem?

Przetoka – objawy schorzenia

Objawy przetok są bardzo zróżnicowane i uzależnione od miejsca, w którym doszło do zmiany. Jeżeli przetoka pojawia się pomiędzy kością wyrostka zębodołowego a jamą ustną, skórą lub zatokami przynosowymi, to pojawia się przetoka zęba. Jeżeli nieprawidłowe jest połączenie światła kanału odbytu ze skórą w okolicach odbytu, to dochodzi do przetoki okołoodbytniczej – jest to najczęściej spotykane schorzenie proktologiczne. Głównym objawem schorzenia okołoodbytniczego jest ropień. Czasami wystąpić może również przetoka przeduszna. W tym wypadku rozpoznanie jest bardzo łatwe, ponieważ w okolicy małżowiny usznej pojawia się niewielkie zgrubienie. Warto wyróżnić również przetoki jelitowe, które powstają najczęściej w związku z powikłaniami po zabiegach chirurgicznych. W przypadku przetok jelitowych objawem jest gorączka, bóle brzucha oraz drętwienie mięśni.

Przetoka – diagnostyka

Przetoka wymaga bardzo dokładnej diagnostyki. Przeprowadzone badania uzależnione są od przyczyny, która doprowadziła do powstania dolegliwości. W przypadku przetoki odbytu szuka się ujścia przetoki oraz charakterystycznego zgrubienia. Pacjent kierowany jest więc na  anoskopię, ultrasonograf lub rezonans magnetyczny. Przetoka zębowa wymaga zdjęcia rentgenowskiego lub radiowizjografii. Przetoka przeduszna to badania otolaryngologicznego. Schorzenie zlokalizowane przy jelitach wymaga tomografii komputerowej, USG jamy brzusznej, cystoskopii i fistulografii. Jeżeli zajdzie konieczność, to wykonane mogą zostać także inne badania.

Jeżeli stale przyjmujesz jakieś leki, to receptę możesz obecnie otrzymać przez internet. E-recepta online jest bardzo wygodnym sposobem na otrzymanie dokumentu uprawniającego do wykupienia leków z apteki.

Leczenie przetoki

Wszystkie rodzaje przetok wymagają leczenia. Jeżeli tak się nie stanie, to mogą wystąpić groźne powikłania. Wymienić można tutaj między innymi zatkanie lub zwężenie otworu przetokowego. Proces leczenia jest uzależniony od rodzaju przetoki. Przetoka okołoodbytnicza jest bardzo trudna do wyleczenia i dosyć niebezpieczna, bo w wyniku interwencji chirurgicznej może dojść do uszkodzenia mięśni zwieraczy odbytu. Dlatego właśnie często stosuje się nieoperacyjne leczenie tej dolegliwości, które nie jest inwazyjne.

Zobacz też  Czerwona twarz po alkoholu – skąd bierze się ten objaw?

Przetoka jelitowa wymaga poprawy kondycji mikroflory jelitowej. Dodatkowo w jej przypadku pacjentowi podaje się żywienie pozajelitowe. Przetoka przyuszna leczona jest poprzez wykonanie zabiegu chirurgicznego. Warto zaznaczyć, że zabiegi nie zawsze są skuteczne. Przetoki mogą po pewnym czasie znowu się pojawić. Pacjent musi ściśle przestrzegać zaleceń lekarza!

Jeżeli w wyniku dolegliwości zdrowotnych nie możesz pojawić się w pracy, to możesz skorzystać z L4 przez internet. Zwolnienie lekarskie online to szybki i wygodny sposób na to, by wziąć kilka dni wolnego!

Przetoka może być bardzo niebezpieczna, jeżeli szybko nie zostanie wdrożone leczenie. Jeżeli widzisz u siebie niepokojące objawy, to jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Nigdy nie bagatelizuj swoich objawów!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.