Plamy wątrobowe po alkoholu – czym są ciemne plamy na skórze?

To, co jest uznawane za plamy wątrobowe po alkoholu, okazuje się w istocie czerwonymi plamami powstałymi w wyniku pękania naczyń krwionośnych. Owe zaczerwienienia to częsty objaw u osób nadużywających alkoholu, z kolei plamy wątrobowe są zmianami pigmentacyjnymi i najczęściej można je zaobserwować u osób starszych.

plamy wątrobowe po alkoholu

Skąd bierze się mylna wiara w to, że ciemne zmiany skórne na ciele związane są z wątrobą i nadużywaniem alkoholu? Plamy wątrobowe są zmianami pigmentacyjnymi i oprócz nazwy nie mają nic wspólnego z tym narządem. U osób pijących duże ilości alkoholu po pewnym czasie rzeczywiście mogą pojawiać się zaczerwienienia na skórze, ale powstają one w wyniku pękania naczyń krwionośnych pod skórą. Jeśli boisz się plam wątrobowych, po alkoholu się nie pojawią, jednak czytaj zarówno o nich, jak i zaczerwienieniach po spożyciu napojów wyskokowych.

Czym są plamy wątrobowe? Czy mają związek z wątrobą?

Plamy wątrobowe to schorzenie występujące najczęściej u osób, które ukończyły 50. rok życia. Bywają z tego powodu nazywane plamami starczymi. Są jednak przypadki, gdy takie zmiany skórne pojawiają się u osób młodszych w wyniku ekspozycji na światło słoneczne. Jeżeli skóra zostanie wystawiona na działanie promieniowania ultrafioletowego, to oddziałuje ono na melanocyty, czyli komórki warstwy podstawnej naskórka. Dochodzi wtedy do nadprodukcji melaniny, czyli barwnika skórnego. Tak powstają ciemnoczerwone zmiany na skórze nazywane plamami wątrobowymi. Z tego opisu jasno wynika, że ich pojawienie się nie ma nic wspólnego z wątrobą. Zostały tak nazwane tylko ze względu na to, że mają bardzo podobny kolor do wątroby. Plamy wątrobowe po alkoholu, tak jak wcześniej wspominaliśmy, nie występują.

Jak powstają plamy wątrobowe?

Plamy wątrobowe pojawiają się po 50. lub czasem po 40. roku życia. Bywają nazywane także plamami starczymi lub plamami pigmentacyjnymi. Długotrwała ekspozycja na słońce może doprowadzić do pojawienia się tych zmian skórnych. Przy opalaniu należy więc bardzo uważać. Jeżeli doszło już do oparzenia słonecznego, to należy użyć specjalnego kremu. Najbardziej skuteczne będą kremy na receptę. E-recepta to bardzo nowoczesna i szybka forma pisemnego zezwolenia od lekarza na wykupienie leków z apteki. Warto jeszcze zaznaczyć, że zażywanie niektórych leków może sprzyjać uwrażliwieniu skóry na czynniki zewnętrzne. Dokładnie czytaj więc ulotkę, która znajduje się w opakowaniu aktualnie przyjmowanych leków. Wśród środków farmaceutycznych, które mogą sprawiać, że skóra będzie podatna na plamy wątrobowe, są:

  • leki moczopędne;
  • leki na cukrzycę;
  • leki antykoncepcyjne;
  • tetracykliny.
Zobacz też  Brodawki na szyi – jak powstają? Czy można się ich skutecznie pozbyć?

Kobiety w ciąży również mają zwiększoną wrażliwość skóry. Nie powinny więc narażać się na nadmierne promieniowanie słoneczne. Organizm ciężarnej jest bardzo podatny na działanie estrogenów, które mają działanie wzmagające produkcję melaniny.

Plamy wątrobowe po alkoholu – czy to możliwe?

Plamy wątrobowe po alkoholu nie mają prawa występować. Są one po prostu bardzo często mylone z zaczerwienieniami wynikającymi z nadużywania alkoholu. Najczęściej czerwone plamy są widoczne u osób cierpiących na chorobę alkoholową. Duże stężenie tej substancji w organizmie może doprowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Jest to szczególnie widoczne w miejscach bardzo dobrze ukrwionych, czyli na twarzy w okolicy nosa oraz ust. Plamy wątrobowe po alkoholu są więc jedynie mitem, który powstał w wyniku błędnej interpretacji nazwy schorzenia.

Plamy wątrobowe – objawy

Wiele osób myli plamy wątrobowe ze zmianami skórnymi powstałymi w wyniku regularnego spożycia dużych dawek wysokoprocentowego alkoholu. Jak więc wyglądają plamy wątrobowe? Oto ich najczęściej wymieniane cechy:

  • swoim wyglądem przypominają nieco piegi i pieprzyki;
  • mają nieregularny kształt;
  • w środku zmiany skórnej mogą znajdować się białe plamki;
  • wokół większej plamki bardzo często występują skupiska mniejszych.

Plamy wątrobowe najczęściej pojawiają się na:

  • twarzy;
  • dłoniach;
  • ramionach;
  • dekolcie;
  • miejscach wystawionych na działanie promieniowania słonecznego.

Plamy wątrobowe – leczenie i zapobieganie

Plamy wątrobowe nie są przypadłością groźną dla zdrowia i życia. Stanowią jedynie problem natury estetycznej. Niestety nie ma sposobu na całkowite ich usunięcie. Są jednak zabiegi kosmetyczne oraz dermatologiczne, które pozwalają na rozjaśnienie plamek na tyle, by były znacznie mniej widoczne. Najpierw należy udać się jednak do dermatologa. Specjalista oceni, jakie działania będą najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze. Spośród zabiegów rozjaśniających najczęściej wykonywane są:

  • laseroterapia;
  • zamrażanie plam ciekłym azotem;
  • dermabrazja.
Zobacz też  Kilkudniowe złe samopoczucie po alkoholu – czy to kac, czy zatrucie alkoholem?

Skuteczne mogą być również:

  • maści wybielające;
  • peelingi na bazie kwasów.

Po niektórych zabiegach konieczny może być odpoczynek w domu przez kilka dni. Osoby pracujące na świeżym powietrzu powinny szczególnie uważać. Po zabiegach nie powinno się wystawiać zmian skórnych na działanie światła słonecznego. W związku z takim zabiegiem możesz otrzymać zwolnienie lekarskie. L4 online pozwoli na wzięcie kilku dni wolnego, by unormować stan zdrowia.

W jaki sposób zapobiegać powstawaniu plam wątrobowych? Po alkoholu się oczywiście nie pojawią, ale trzeba rozważnie wykonywać inną czynność, która dla wielu jest przyjemna, czyli opalanie się. Konieczne jest stosowanie kremów z filtrem, gdy wiesz, że będziesz przebywał na słońcu. Najlepiej w ogóle unikać ekspozycji na promienie UV, gdy słońce jest w najwyższym punkcie na niebie, czyli pomiędzy godziną 11 a 15. Warto również suplementować beta-karoten, który uodparnia skórę na promieniowanie.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Wszystkie zmiany skórne, które pozostają na ciele przez dłuższy czas, powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Dermatolog oceni ich pochodzenie i w razie konieczności wprowadzi odpowiednie leczenie. Jeżeli plamy wątrobowe krwawią, wydzielają ropną wydzielinę lub powiększają się, to jest to powód do niepokoju i wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Marskość wątroby a plamy na ciele

Ustaliliśmy już, że nie istnieje taka jednostka chorobowa jak plamy wątrobowe po alkoholu. Czemu więc po jego spożyciu skóra zmienia swoją barwę? Często ma to związek z pękaniem naczyń krwionośnych pod skórą. U osób spożywających znaczne ilości alkoholu może dojść do marskości wątroby, która daje objawy skórne. Rumień na twarzy spowodowany jest przewlekłym rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Jest to bardzo często widoczne u alkoholików. Zmiany skórne często mają wygląd pajączków i występują na całym ciele.

Szacuje się, że pajączki występują u około 10% populacji i związane są z zaburzeniami pracy wątroby. U alkoholików jest to pierwszy objaw, który występuje jeszcze przed jawną chorobą wątroby. Przy niewydolności wątroby pojawić może się także rumień dłoni (w aż 38% przypadków). Dłonie są wtedy bardzo ciepłe, a pacjent może skarżyć się na ich pulsowanie.

Zobacz też  Antybiotyki na zatoki. Skuteczne sposoby leczenia bakteryjnego zapalenia zatok

Co zrobić w razie problemów z wątrobą?

Zaawansowana marskość wątroby może przejawiać się także innymi przebarwieniami skóry. Na zaczerwienienia narażeni są nie tylko alkoholicy, ale także osoby cierpiące na różne inne zaburzenia związane z pracą wątroby. Wszelkie tego rodzaju problemy należy skonsultować z lekarzem. Wątroba to narząd, którego działanie jest bardzo istotne dla prawidłowego działania organizmu.

Rumień, zaczerwienienie i inne zmiany skórne nie zawsze muszą świadczyć o poważnej chorobie. Nie należy jednak ich bagatelizować. Najczęstszym powodem takiej reakcji organizmu jest alergia. Jeżeli chorujesz na tę chorobę, to powinieneś unikać czynnika uczulającego. Jeśli problem jest poważny, uzasadnione będzie wzięcie L4. Zwolnienie lekarskie online to najszybszy sposób na otrzymanie kilku dni wolnego z przyczyn zdrowotnych.

Plamy wątrobowe po alkoholu nie występują. Jest to zupełnie inna jednostka choroba, która wynika z nadmiaru wydzielanej melaniny. Nie są one groźne i stanowią jedynie problem natury estetycznej. Zmiany skórne u alkoholików wynikają z problemów z wątrobą oraz z pękającymi naczynkami pod skórą. Jeżeli podejrzewasz u siebie problemy z wątrobą, jak najszybciej udaj się do specjalisty!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.