Uczulenie na metale – co warto wiedzieć?

Uczulenie na metale to alergia kontaktowa objawiająca się zmianami skórnymi jak podrażnienie, zaczerwienienie, świąd. Podstawą terapii jest unikanie czynnika drażniącego. Stosuje się również maści sterydowe i leki przeciwhistaminowe. Spis treści […]

uczulenie na metale

Uczulenie na metale to alergia kontaktowa objawiająca się zmianami skórnymi jak podrażnienie, zaczerwienienie, świąd. Podstawą terapii jest unikanie czynnika drażniącego. Stosuje się również maści sterydowe i leki przeciwhistaminowe.

Zapamiętaj!

  • Uczulenie na metale może dotyczyć każdego.
  • Najczęściej uczula nikiel.
  • Objawy to zazwyczaj podrażnienie skóry, świąd.
  • W leczeniu stosuje się sterydy, leki przeciwalergiczne.
  • W wielu przypadkach konieczne jest unikanie przedmiotów zawierających dany metal.

Uczulenie na metale – co to takiego?

Uczulenie na metale to dość powszechny problem dotyczący zarówno dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej mówi się o nadwrażliwości na nikiel, ale także kobalt, chrom, pallad. Tego rodzaju uczulenie bywa nawet chorobą zawodową. Uczulenie na metal to alergia kontaktowa, objawy pojawiają się po bezpośrednim kontakcie skóry z danym metalem. Zazwyczaj są to przedmioty codziennego użytku, biżuteria, guziki, sprzączki pasków, ale również elementy implantów stomatologicznych, ortopedycznych. Zdarza się, że śladowe ilości metali przedostają się do organizmu wraz z jedzeniem. Można je znaleźć w:

  • rybach i owocach morza;
  • piwie i winie;
  • konserwach;
  • orzechach, figach;
  • gruszkach, bananach, ananasach;
  • ziarnach zbóż;
  • siemieniu lnianym;
  • produktach sojowych.

Uczulenie na metal może pojawić się u każdego, bez względu na wiek i płeć. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się przedstawiciele niektórych zawodów, takich jak stomatolodzy, jubilerzy czy kasjerzy.

Uczulenie na metale – objawy

Najczęstsze objawy uczulenia na metale to podrażnienie skóry. Może ono objawiać się zaczerwienieniem, obrzękiem, wysypką (pęcherzyki, grudki), uporczywy świąd. Dodatkowo mogą pojawić się objawy astmy oskrzelowej czy zapalenie spojówek. Po spożyciu metalu wraz z pokarmem osoba uczulona może skarżyć się na bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunkę. 

Zobacz też  Uczulenie na nikiel. Jakie są czynniki ryzyka – gdzie znajduje się nikiel, czego unikać?

Niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem, dermatologiem lub alergologiem. Na początek warto skorzystać z telekonsultacji. Specjalista skieruje na badania, wypisze leki (e-recepta), może również, w razie konieczności, wystawić zwolnienie lekarskie online

Alergię na metale należy różnicować z atopowym zapaleniem skóry. W tym celu wykonuje się test płatkowy – na skórę pleców nakłada się specjalne plastry nasączone alergenem i pozostawia na dwie doby. Uzyskane wyniki pozwalają potwierdzić uczulenie na metale. 

Jak leczyć uczulenie na metale?

Leczenie uczulenia na metale polega najczęściej na unikaniu alergenów. W wielu przypadkach stosuje się leki przeciwhistaminowe jak np.:

Lekarz może przepisać również maści zawierające glikokortykosteroidy lub glikokortykosteroidy doustne. Specjaliści zalecają również stosowanie kremów ochronnych, które tworzą na powierzchni skóry barierę uniemożliwiającą przedostanie się jonów metali do jej wnętrza. 

Osobom z potwierdzonym uczuleniem na metale zaleca się stosowanie specjalnych testów do identyfikowania przedmiotów zawierających nikiel. Dzięki ich użyciu można szybko i łatwo rozpoznać, gdzie znajduje się szkodliwy metal.

Uczulenie na metal jest częstym problemem. Może dawać różne objawy, mniej lub bardziej dokuczliwe. Każdą alergię należy zdiagnozować, aby możliwe było wdrożenie odpowiedniej terapii. Każdorazowo to lekarz powinien zadecydować o postępowaniu (L4 online, leki przeciwalergiczne, maści stosowane miejscowo, sterydy, odczulanie).

Uczulenie na metal może dotknąć każdego. Dostępne są jednak sposoby leczenia schorzenia, czy identyfikacji potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Podejrzenie alergii warto omówić z alergologiem.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.