Uczulenie na miód – skąd się bierze? Leczenie

Uczulenie na miód to reakcja organizmu na alergeny miodowe jak pyłki traw, kwiatów i drzew. Efektem są objawy ze strony układu pokarmowego, oddechowego, a także problemy skórne. Osoby uczulone powinny unikać spożywania miodu.

Uczulenie na miód

Zapamiętaj!

  • Miód może być przyczyną alergii.
  • Objawy uczulenia to wysypki, ból brzucha, głowy, duszności.
  • W skrajnych przypadkach miód może wywołać wstrząs anafilaktyczny.
  • W leczeniu stosuje się leki przeciwhistaminowe, niekiedy odczulanie.
  • Najczęściej konieczne jest zrezygnowanie ze spożywania miodu.

Uczulenie na miód – przyczyny

Alergia na miód to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na obecność alergenów, różnego rodzaju składników miodu. Zalicza się do nich pyłki kwiatów (najczęstsza przyczyna występowania alergii), traw (tymotka siewna, życica trwała), drzew (leszczyna, brzoza), ziół (mniszek lekarski), zarodniki grzybów pleśniowych. Niekiedy w miodzie może się również znaleźć białko pszczele, a nawet fragmenty odwłoków owadów, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych na pszczeli jad. 

Miód może zostać również zanieczyszczony, np. przez pajęczaki typu rozkruszek. Tego rodzaju uczulenie jest jednak niezwykle rzadkie. Najczęściej alergia na miód pojawia się u osób, które są uczulone na pyłek drzew, kwiatów, traw, orzechy laskowe, seler, jabłka, wanilię, wiórki kokosowe. Narażone są również osoby z nadwrażliwością na niektóre leki oraz detergenty. W grupie ryzyka znajdują się alergicy zmagający się z sezonowym zapaleniem błon śluzowych nosa i spojówek.

Objawy uczulenia na miód

Uczulenie na miód może objawiać się w różny sposób. Pierwszą grupę objawów stanowią problemy skórne jak pokrzywka, świąd, obrzęk naczyniowy lub ust i powiek. Drugą kategorię objawów stanowią problemy ze strony układu pokarmowego:

  • bóle brzucha;
  • biegunki;
  • wymioty.

Osoby uczulone mogą również doświadczać trudności z oddychaniem. Pojawiają się duszności, kaszel, katar, obrzęk nosa i gardła. 

Wśród pozostałych objawów uczulenia na miód wymienia się przede wszystkim:

  • ból głowy;
  • rozdrażnienie;
  • osłabienie;
  • przyspieszenie akcji serca.
Zobacz też  Uczulenie na nogach – przyczyny krostek i wysypki na nogach

W niektórych przypadkach dochodzi do utraty przytomności, zapaści, wstrząsu anafilaktycznego. Ponieważ skutki uczulenia na miód mogą być bardzo poważne, nigdy nie należy lekceważyć niepokojących objawów. Najlepiej zasięgnąć porady lekarza, choćby poprzez telekonsultację. Również podczas konsultacji przez internet specjalista może zlecić badania, wypisać L4 online oraz receptę (obecnie wystawiana jest też e-recepta). 

Uczulenie na miód – leczenie

Osoby podejrzewające u siebie jakąkolwiek alergię powinny skontaktować się z lekarzem w celu przeprowadzenia diagnostyki. Warto wykonać testy alergiczne, by określić przyczynę dolegliwości. W przypadku potwierdzenia choroby stosuje się leki przeciwhistaminowe. Do najczęściej przepisywanych preparatów należy:

W zależności od intensywności objawów, rodzaju alergii niekiedy stosuje się odczulanie. W przypadku silnego uczulenia na miód zaleca się wykluczenie tego produktu z diety. Warto też porozmawiać z lekarzem na temat odczulania za pomocą miodu – metody tej nigdy nie wolno stosować na własną rękę, bez uzgodnienia ze specjalistą.

Uczulenie na miód to zazwyczaj problem alergików (alergia na pyłki). Jak każda nadwrażliwość skutkuje pojawieniem się nieprzyjemnych, uciążliwych, a nawet niebezpiecznych objawów. Zawsze wymaga konsultacji lekarskiej (niekiedy potrzebne są leki, innym razem zwolnienie lekarskie online). 

Choć miód słynie ze swych leczniczych właściwości, nie każdy może skorzystać z jego dobroczynnego działania. Osoby zmagające się z uczuleniem najczęściej muszą zrezygnować z jego spożywania.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.