» Strona główna » Ból nóg » Ból nóg od kręgosłupa – najczęstsze objawy, przyczyny i leczenie
Co oznacza ból nóg od kręgosłupa? Tego rodzaju dolegliwości bólowe mogą mieć różne podłoże, które warto odkryć. Schorzenie mocno utrudnia życie, a w skrajnych przypadkach prowadzi do powikłań, dowiedz się więc, jak rozwiązać ten problem.
Ból nóg od kręgosłupa to schorzenie, które z pewnością wymaga interwencji lekarskiej. Nie zawsze pojawia się przy przeciążeniu obu nóg w wyniku długotrwałego stania czy chodzenia. Może oznaczać zmiany zwyrodnieniowe albo inne stany patologiczne, zachodzące w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Należy więc zadbać o swoje zdrowie i poznać przyczynę bólu pleców promieniującego do nóg.
Najczęstszą przyczyną bólu nóg od kręgosłupa jest wypadnięcie jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, co powoduje ucisk na nerw kulszowy i objawia się silnym bólem promieniującym do pośladka oraz łydek. Inne czynniki, które mogą przyczynić się do wystąpienia bólu nóg od kręgosłupa, to między innymi:
Ból kręgosłupa promieniujący do dolnych kończyn może być wynikiem siedzącego trybu życia. Doraźną pomoc pozwala uzyskać e-recepta – dzięki tej usłudze chorzy szybciej otrzymują potrzebne leki.
Bólowi kręgosłupa lędźwiowego promieniującemu do nóg może towarzyszyć szereg objawów. Najczęstsze to mrowienie, drętwienie, osłabienie siły mięśniowej, ból i pieczenie w nogach, kłucie, a także problemy z utrzymaniem moczu i kału. Symptomy te są wynikiem ucisku na korzenie nerwowe lub stawy międzykręgowe, których funkcjonowanie jest zaburzone przez przesunięcie jednego kręgu nad drugim, czyli kręgozmyk. W zaawansowanych przypadkach, oprócz zmniejszonej siły mięśni, może dojść także do niedowładów kończyn dolnych, co objawia się np. opadaniem stopy. Niekiedy prowadzi to do ograniczenia ruchomości kręgosłupa, a w niektórych przypadkach także do trudności w poruszaniu.
Ból, który promieniuje od kręgosłupa lędźwiowego do nogi, może oznaczać rwę kulszową. Wywołuje ją ucisk na nerw kulszowy, który jest największym nerwem obwodowym człowieka. Atak najczęściej jest spowodowany przeciążeniem kręgosłupa przez podnoszenie ciężkich przedmiotów i jest wynikiem podrażnienia korzeni przez wypuklinę dyskową. Objawy rwy kulszowej to ból promieniujący wzdłuż jednej lub obu kończyn dolnych, często osłabienie siły mięśniowej i drętwienie w nogach. Istotne znaczenie w leczeniu rwy kulszowej ma zmniejszenie obciążenia, czyli unikanie pozycji siedzącej z pochyleniem tułowia do przodu (może to powodować skurcze mięśni grzbietu). Warto też dojść do pełni sił po wzięciu L4 online.
Ból w dolnej części kręgosłupa, który promieniuje do nóg, może wystąpić w wyniku dyskopatii, czyli uszkodzenia krążka międzykręgowego. Przepuklina dysku, czyli przemieszczenie się jądra miażdżystego w kierunku kanału kręgowego na wysokości piersiowego odcinka kręgosłupa, może powodować ból w dolnej części pleców, a także promieniujący do tylnej części uda. Jednym z objawów dyskopatii jest również rwa kulszowa. Przypadłość może wywoływać m.in. stenozę lędźwiową.
Kiedy jeszcze pojawia się ból nóg od kręgosłupa? Narażone na tę dolegliwość są osoby zmagające się z nadwagą i otyłością, które niosą za sobą ryzyko przeciążenia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, co może prowadzić do uciskania nerwów i powodować ból promieniujący do nóg. Otyłość i nadwaga mogą również prowadzić do zaburzeń równowagi mięśniowej, co z kolei zwiększa obciążenie kręgosłupa i nasila ból w dolnej części pleców, a tym samym może wpływać na ból nóg.
Rwący ból kręgosłupa lędźwiowego, który rozciąga się na uda, a nawet łydki i stopy, może być uciążliwy i znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie. Podczas rekonwalescencji warto wykorzystać zwolnienie lekarskie online, które pozwoli sobie z nim poradzić. Można wypróbować ćwiczenia mięśni brzucha oraz rehabilitację. Kluczowa jest jednak prawidłowa diagnoza – lekarz musi wiedzieć, co powoduje dolegliwości.
W łagodzeniu bólu nóg od kręgosłupa przydatne mogą być niesteroidowe leki przeciwzapalne i leki przeciwbólowe. Do tej ostatniej grupy należą między innymi:
Ból nóg od kręgosłupa ma różne przyczyny, których nie należy lekceważyć. Lepiej nie ryzykować ograniczenia sprawności ruchowej i nie czekać, by ból pojawił się ponownie! Warto szybko poddać się diagnostyce!
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.