» Strona główna » Ból brzucha » Ból podbrzusza promieniujący do pleców – co to za objaw? Przyczyny dolegliwości
Co oznacza ból podbrzusza promieniujący do pleców? Tego typu przypadłość może mieć rozmaite przyczyny, dlatego konieczne jest prawidłowe określenie jej podłoża. Nie należy bagatelizować swojego stanu i rezygnować z diagnostyki.
Jednoczesny ból podbrzusza i okolicy kręgosłupa to objaw różnych chorób. Warto przy tym zwrócić uwagę na charakter dolegliwości bólowych – na przykład ból trzewny (w jamie brzusznej) może świadczyć o przypadłościach związanych z układem pokarmowym lub moczowym. Jednak ból podbrzusza promieniujący do pleców to bardziej złożone zagadnienie, niż może się wydawać.
Ból podbrzusza promieniujący do pleców wymaga odpowiedniej diagnostyki i leczenia. Leki przeciwbólowe, których zakup umożliwia e-recepta, stanowią jedynie doraźną pomoc. Przede wszystkim należy dowiedzieć się, co dzieje się z organizmem pacjenta. Przyczyny mogą być różne, jednak najczęściej ból pleców oraz ból podbrzusza wywołują:
Gdy pojawi się ból podbrzusza promieniujący do pleców, można podejrzewać kilka schorzeń. Każdemu z nich towarzyszą dodatkowe symptomy, które na wszelki wypadek należy skonsultować z lekarzem. Niekiedy przyczyna bólu wymaga natychmiastowej interwencji tak jak w opisanych niżej przypadkach.
Ból podbrzusza promieniujący do pleców (przede wszystkim odcinka lędźwiowego) może towarzyszyć kamicy nerkowej. Jest to przypadłość, którą wywołują złogi przemieszczające się w drogach moczowych. Pacjenci zwykle uskarżają się na występowanie silnych dolegliwości bólowych, co może powodować konieczność skorzystania z L4 online, ale również hospitalizację.
Ból pojawia się najczęściej w prawej części podbrzusza. Bardzo częstymi dodatkowymi objawami są nudności i wymioty, a także gorączka. Na tę przypadłość wskazuje również nasilenie symptomów bólowych podczas badania palpacyjnego. Zazwyczaj choroba wymaga interwencji chirurgicznej.
Stan zapalny pęcherza moczowego przejawia się nie tylko częstszym oddawaniem moczu. Chory odczuwa też ból podbrzusza promieniujący do pleców, a także zmęczenie. Pojawia się również gorączka oraz śladowa ilość krwi w moczu. Leczenie opiera się zwykle na antybiotykoterapii, warto wykorzystać również zwolnienie lekarskie online.
Źródłem objawów o takim charakterze bywają również takie przypadłości jak zapalenie jąder. Bólowi towarzyszą niekiedy guzki oraz zmiany skórne w okolicy jąder, a także niewielki wyciek z cewki moczowej. Podobne symptomy bólowe pojawiają się także przy zapaleniu prostaty. Tutaj dodatkowo może występować skąpomocz z jednoczesną potrzebą częstszego oddawania moczu.
Ostre zapalenie trzustki częściej objawia się bólem nadbrzusza silnie promieniującym do pleców, chociaż niektórzy pacjenci umiejscawiają go właśnie w podbrzuszu. Jeśli choroba nie będzie odpowiednio leczona, może dojść do licznych powikłań.
Ból podbrzusza promieniujący do pleców to objaw, którego lepiej nie lekceważyć. Jeśli dodatkowo pojawia się gorączka, nudności, wymioty czy krew w moczu trzeba szybko zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Później pacjent może zostać skierowany do specjalisty, m.in. gastrologa, nefrologa czy ginekologa. Najpierw lekarz zbiera szczegółowy wywiad i wykonuje badania ogólne. Jednak w wielu przypadkach konieczne są również badania laboratoryjne i obrazowe (np. tomografia komputerowa czy USG jamy brzusznej). Leczenie zależy bowiem od ustalenia bezpośredniej przyczyny objawów.
W celu polepszenia samopoczucia pacjenta lekarz może zalecić przyjmowanie leków przeciwbólowy. Do takich środków należą między innymi:
Ból podbrzusza promieniujący do pleców nie zawsze oznacza choroby związane z układem pokarmowym. Często wskazuje na problemy z nerkami czy organami innych układów ludzkiego organizmu. Nie można więc bagatelizować przypadłości – warto poddać się diagnostyce.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.