Doxycyclinum

Doxycyclinum - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Szukasz antybiotyku o szerokim spektrum działań, który pomoże w leczeniu dolegliwości wywołanych przez pierwotniaki i bakterie? Doxycyclinum to lek odpowiedni do tego celu. Z ulotki dołączonej do opakowania i opisu poniżej dowiedz się, jak działa i dla kogo jest przeznaczony. Umów się na wizytę online ze specjalistą i zdobądź receptę na lek w kilka chwil.

Doxycyclinum — czym jest i dla kogo jest przeznaczony?

Lek Doxycyclinum to specyfik przeznaczony do leczenia różnych zakażeń wywołanych przez drobnoustroje. Ze względu na swój skład, antybiotyk hamuje rozwój bakterii i pierwotniaków. Lek ten przeznaczony jest głównie dla osób dorosłych, choć w uzasadnionych przypadkach może być stosowany także przez dzieci i młodzież powyżej 12 lat. W ich przypadku lekarz indywidualnie ustala dawkowanie leku oraz schemat leczenia.

Jakie działanie wykazuje lek Doxycyclinum?

Doxycyclinum wykazuje szerokie spektrum działania, dzięki czemu jest w stanie pomóc na wiele różnych dolegliwości w tym: zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia dróg moczowych, choroby przenoszone drogą płciową, zakażenia przewodu pokarmowego czy zakażenia okulistyczne. Skutecznie będzie przeciwdziałał zatem na zapalenie migdałków, zapalenie pęcherza moczowego, chlamydię, kiłę, czy przewlekłe zapalenie spojówek. Zapobiegawczo może być stosowany także w przeciwdziałaniu malarii.

Czy Lek Doxycyclinum pomoże w leczeniu chlamydii?

Lek ten jest w stanie pomoc w leczeniu chlamydii, ponieważ jednym ze wskazań jego stosowania jest przeciwdziałanie chorobom przenoszonym drogą płciową. Leczenie trwa zazwyczaj od tygodnia do 10 dni. Na podstawie objawów i intensywności dolegliwości wywołanych infekcją bakteryjną, zostaje ustalona odpowiednia dawka leku, który należy przyjmować. Zazwyczaj jest to jedna kapsułka stosowana 2 razy na dobę ze wskazaniem na jej przyjmowanie co 12 godzin.

Jak przyjmować lek Doxycyclinum?

Stosowanie leku może powodować podrażnienia gardła lub jelit, stąd antybiotyk należy przyjmować w pozycji siedzącej bądź stojącej co najmniej 30 minut przed pójściem spać. Bezpośrednio po przyjęciu leku nie należy przechodzić do pozycji leżącej. Niektóre składniki mogą wpływać na wchłanianie i działanie leku, dlatego warto przyjmować lek po pewnym czasie od ich spożycia. Jeśli przyjmowany posiłek zawiera wapń, należy powstrzymać się od przyjmowania leku przez co najmniej dwie godziny.

Jakie są przeciwskazania do stosowania leku?

Nie należy stosować Doxycyclinum u pacjentów uczulonych na którykolwiek ze składników leku, w szczególności na substancję czynną. Przyjmowanie go jest niewskazane także u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest czas wzrostu zębów, ponieważ antybiotyk może powodować przebarwienia na ich powierzchni. Należy powiedzieć lekarzowi także o wszystkich lekach przyjmowanych w przeszłości, obecnie oraz tych planowanych do stosowania przez pacjenta. Ich przyjmowanie może bowiem osłabiać działanie antybiotyku lub wywoływać nieprzewidziane skutki uboczne. Pełna lista przeciwwskazań i skutków ubocznych do stosowania leku znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

Czy można stosować lek Doxycyclinum w ciąży?

Brak leków w okresie ciąży i karmienia piersią powinno zostać skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą. Rozmowa ze specjalistą powinna także nastąpić w momencie, gdy pacjentka planuje zajść w ciążę. Leku tego nie należy stosować w okresie ciąży. Substancja czynna znajdująca się w leku Doxycyclinum przenika bowiem przez barierę łożyska. Niewskazane jest także przyjmowanie antybiotyku w czasie karmienia piersią, ponieważ przenika także do mleka matki.

Jakie jest prawidłowe dawkowanie leku?

Czas oraz schemat leczenia z dawkowaniem jest ustalane indywidualnie przez lekarza podczas wywiadu z pacjentem. Ilość tabletek zależna jest głównie od masy ciała oraz wieku osoby je przyjmującej. Dzieci i młodzież do 18. roku życia oraz dorośli, których waga nie przekracza 70 kg, przyjmują zazwyczaj dawkę 200 mg substancji czynnej w pierwszej dobie leczenia. Może być ona zastosowana w postaci dwóch kapsułek (200 mg) w pojedynczej dawce lub dwóch dawek leku, z których każda kapsułka ma 100 mg. W przypadku dwóch oddzielnych dawek należy zachować odstęp 12 godzin między ich przyjmowaniem. W kolejnych dobach stosuje się jedną tabletkę (100 mg) na dobę, chyba że intensywność dolegliwości sprawia, że lekarz decyduje się na przepisanie dwóch kapsułek (200 mg) do stosowania przez cały okres leczenia. Osoby o masie ciała powyżej 70 kg zwyczajowo stosują dwie kapsułki zawierające 200 mg substancji czynnej na dobę przez cały okres leczenia.

Czy Doxycyclinum można kupić bez recepty?

Nie. Lek ten dostępny jest do kupienia w aptece jedynie po okazaniu stosownej recepty wystawionej przez lekarza. Doxycyclinum jest bowiem antybiotykiem o szerokim spektrum działania i jego stosowanie musi odbywać się pod kontrolą specjalisty ze względu na skutki uboczne, jakie może wywołać.

Skład leku Doxycyclinum

Substancję czynną zawartą w Doxycyclinum stanowi doksycyklina w postaci hyklanu. Jedna tabletka zawiera 100 mg leku. W opakowaniu znajduje się 10 ciemnozielonych kapsułek opakowanych w blistry.


Doxycyclinum – podstawowe informacje
• Kategoria: antybiotyki, lek przeciwbakteryjny, leczenie chlamydii
• Substancja czynna: doksycyklina (Doxycyclinum)
• Dawka: 100 mg
• Opakowanie: 10 tabletekPotrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!