Azithromycin Aurovitas

Azithromycin Aurovitas - opis i informacje o leku

Potrzebujesz pilnie e-recepty online? Wypełnij formularz i zamów ją w naszym serwisie, a w 5 minut otrzymasz kod SMS!

Zakażenia organizmu wywołane przez bakterie wymagają podjęcia szybkiego i skutecznego leczenia przy użyciu odpowiednich preparatów. W zwalczaniu dolegliwości bakteryjnych dotyczących układu oddechowego, skóry i narządów intymnych stosuje się zazwyczaj medykamenty z azytromycyną. Wśród nich wyróżnić można sprawdzony antybiotyk Azithromycin Aurovitas, o którego właściwościach przeczytasz w opisie poniżej. Masz wątpliwości co do leczenia tym preparatem? Umów się na e-wizytę lekarską, porozmawiaj ze specjalistą i zdobądź receptę na ten lek.

Co to jest Azithromycin Aurovitas i jaki jest jego skład?

Azithromycin Aurovitas to antybiotyk z wysoką zawartością azytromycyny, wykorzystywanej w zwalczaniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na tę substancję czynną. Jego zadaniem jest hamowanie syntezy białek bakteryjnych, co prowadzi do zatrzymania ich namnażania, a w konsekwencji do śmierci. Po doustnym przyjęciu farmaceutyku przez pacjenta substancja czynna skutecznie się wchłania i przenika do tkanek zajętych przez zapalenie. Dzięki temu możliwe jest skrócenie procesu leczenia nawet o 5 dni. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Kiedy wskazane jest stosowanie leku Azithromycin Aurovitas?

Azithromycin Aurovitas to lek, który stosuje się w leczeniu zakażeń spowodowanych występowaniem i rozwojem drobnoustrojów wrażliwych na azytromycynę. Są to m.in. bakteryjne zapalenia zatok o ostrym przebiegu, zapalenia ucha środkowego, gardła, migdałków, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc o różnych stopniach nasilenia, zakażenia skóry i tkanek miękkich oraz zakażenia cewki moczowej lub szyjki macicy, których podłożem są Chlamydia trachomatis. O potrzebie stosowania tego preparatu decyduje lekarz, który diagnozuje zakażenie.

Azithromycin Aurovitas – przeciwwskazania do stosowania

Mimo że pacjent może cierpieć na zakażenia, które można wyleczyć preparatem Azithromycin Aurovitas, zdarza się, że w konkretnych przypadkach użycie tego środka farmaceutycznego nie będzie dobrym rozwiązaniem ze względu, np. na uczulenie, nadwrażliwość lub nietolerancję na jeden lub kilka jego składników. Wówczas lekarz nie przepisze tego preparatu. Możliwe, że z tego powodu nie przepisze również innych antybiotyków makrolidowych lub ketolidowych. Powodem tego jest fakt, że jeśli pacjent z nadwrażliwością lub alergią przyjmie dawkę leku, mogą wystąpić u niego ciężkie reakcje nadwrażliwości, zagrażające jego zdrowiu, a nawet życiu.

Czy w okresie stosowania Azithromycinu Aurovitas można prowadzić pojazdy?

Nie potwierdzono, aby działanie leku Azithromycin Aurovitas miało znaczący wpływ na możliwość prowadzenia pojazdów. Jednak z uwagi na to, że składniki preparatu mogą wywoływać u osoby przyjmującej lek działania niepożądane, takie jak bóle i zawroty głowy, konwulsje i problemy ze wzrokiem, które mogą oddziaływać na sprawność psychoruchową, potrzebną do wykonywania tych czynności, przed rozpoczęciem prowadzenia pojazdu należy upewnić się, że pacjent czuje się dobrze.

Dawkowanie leku Azithromycin Aurovitas

Ponieważ Azithromycin Aurovitas ma postać tabletek powlekanych do stosowania doustnego, lek należy połykać popijając go dużą ilością wody. Nie należy przekraczać zaleconych przez lekarza dawek, ponieważ może to spowodować wystąpienie skutków ubocznych i zintensyfikować objawy związane z innymi schorzeniami. Odpowiednie dawkowanie określa lekarz prowadzący, biorąc pod uwagę indywidualny stan zdrowia pacjenta, a także typ zakażenia, jego umiejscowienie i nasilenie objawów. Leczenie większości rodzajów zakażeń wywołanych przez bakterie polega zazwyczaj na przyjmowaniu jednej dobowej dawki 250 mg przez 3 dni kuracji. Wyjątek stanowi leczenie chlamydii, do którego wystarczy jednorazowa dawka 1000 mg. Lek można stosować również u dzieci. Wówczas wielkość dawki jest ustalana w oparciu o ich wiek oraz masę ciała. Przyjmowana dawka może zostać zmodyfikowana w zależności od istnienia chorób współistniejących, np. zaburzeń czynnościowych nerek i wątroby.

Azithromycin Aurovitas a ciąża i karmienie piersią

Kobieta w ciąży i karmiąca piersią nie powinna stosować żadnego leku (nawet bez recepty) bez zasięgnięcia porady lekarza. W przypadku Azithromycinu Aurovitas przyjmowanie go w okresie ciąży i zaraz po porodzie jest możliwe tylko w sytuacji, kiedy specjalista uzna, że jest to konieczne dla zdrowia kobiety. Chociaż nie ma informacji na temat tego, czy preparat ten oddziałuje na dziecko karmione w sposób naturalny, należy pamiętać, że substancja czynna przenika do mleka matki i z tego powodu lepiej przerwać laktację na czas leczenia zakażenia bakteryjnego.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas terapii z udziałem Azithromycinu Aurovitas?

Azithromycin Aurovitas, tak jak każdy inny lek, może sprawić, że u pacjenta wystąpią działania niepożądane. Warto jednak pamiętać, że nie powinno to zniechęcać do kuracji antybiotykowej, ponieważ nie u każdego mogą się one pojawić. Ponadto często zdarza się, że szkody zdrowotne, związane z pojawieniem się skutków ubocznych, są dużo mniejsze niż korzyści wynikające ze stosowania preparatu. Najbardziej możliwe działania niepożądane, które mogą wystąpić w związku ze stosowaniem tabletek Azithromycin Aurovitas to: nudności i wymioty, bóle brzucha, biegunka, bóle głowy, inne zakażenia bakteryjne lub grzybicze, problemy z apetytem lub jadłowstręt, problemy natury psychicznej (np. nerwowość, niepokój, bezsenność lub senność), zaburzenia wzroku i słuchu, duszności, kołatania serca, dolegliwości pokarmowe, itp. Dlatego przed rozpoczęciem kuracji należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, w której doprecyzowano wszystkie działania niepożądane, mogące wystąpić. W przypadku pojawienia się którejkolwiek dolegliwości, należy skontaktować się w tej sprawie z lekarzem.


Azithromycin Aurovitas (tabletki powlekane, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwbakteryjny Substancja czynna: azytromycyna Dawka: 250 / 500 mg Opakowanie: 2 / 3 / 4 / 6 / 12 tabletekPotrzebujesz pilnie e-recepty online? Wypełnij formularz i zamów ją w naszym serwisie, a w 5 minut otrzymasz kod SMS!