Sumamed

Sumamed - opis i informacje o leku

Potrzebujesz recepty na niezbędny preparat? Wypełnij prosty formularz i odbierz kod do e-recepty w 5 minut!

Chlamydia to choroba zakaźna, którą wywołują bakterie z grupy Chlamydiales. Jest przenoszona drogą płciową. W jej leczeniu skutecznie pomaga Sumamed – antybiotyk makrolidowy wydawany z przepisu lekarza. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym preparacie? Przeczytaj najważniejsze informacje o nim, a w przypadku pytań skontaktuj się z lekarzem, który podczas konsultacji online pomoże Ci dobrać właściwą ścieżkę leczenia i przepisze e-receptę.

Sumamed – lek na chlamydię i nie tylko

Dzięki obecności azytromycyny w swoim składzie Sumamed wyróżnia szeroki zakres działania. Ten lek o właściwościach bakteriobójczych stosuje się w leczeniu wielu objawów wywoływanych przez drobnoustroje. Zaliczyć do nich można infekcje narządów płciowych, np. chlamydię, infekcję dolnych i górnych dróg oddechowych, stan zapalny uszu, czy zakażenia skóry. Ze względu na to, że Sumamed jest dość silnym antybiotykiem, który może skrócić okres leczenia zakażenia nawet do 5 dni, jest on wydawany wyłącznie na receptę.

Właściwości leku Sumamed w leczeniu chlamydii

Jednym ze wskazań do rozpoczęcia terapii lekiem Sumamed jest infekcja narządów płciowych spowodowana bakterią Chlamydia trachomatis. Gatunek ten nie jest odporny na zawartą w leku azytromycynę, a leczenie zakażenia przez niego wywołanego kończy się zazwyczaj na podaniu dawki 1 g substancji w postaci 2 tabletek powlekanych (500 g).

Przeciwwskazania do stosowania antybiotyku Sumamed

Istotnym przeciwwskazaniem do stosowania Sumamedu są choroby, których współistnienie wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań okresowych przed i w czasie stosowania tego antybiotyku. Z leku nie powinny korzystać osoby z zaburzeniami pracy serca, ponieważ jego stosowanie może je nasilić. W przypadku chorób wenerycznych takich jak chlamydia, należy upewnić się, że pacjent nie jest zarażony np. kiłą, ponieważ antybiotyk może spowodować powstanie i rozwój nowych infekcji, które utrudnią skuteczne leczenie.

Czy Sumamed to preparat wydawany tylko na receptę?

Tak, Sumamed to antybiotyk, który jak każdy tego typu lek, powinien być stosowany na zalecenie i pod kontrolą lekarza. Recepta na ten preparat jest wydawana, biorąc pod uwagę historię choroby, stan zdrowia i przede wszystkim miejsce i stopień rozwinięcia się infekcji. Na tej podstawie specjalista jest w stanie ocenić, czy leczenie tym środkiem będzie skuteczne.

Jak należy stosować antybiotyk Sumamed?

Sumamed ma postać tabletek, kapsułek, proszku lub pigułek do przygotowania roztworu. Wszystkie te warianty leku należy podawać doustnie. Mogą różnić się zastosowaną w składzie dawką substancji czynnej – azytromycyny. Ilość i częstotliwość dawkowania oraz długość terapii jest podana w ulotce dołączonej do opakowania lub ustala ją lekarz na podstawie m.in. stanu zdrowia pacjenta. Sumamed jest wskazany do stosowania u osób dorosłych (w tym osób starszych) oraz dzieci, których masa ciała przekracza 45 kg. Aby terapia była skuteczna lek należy stosować w sposób regularny i zgodnie z zaleceniami. Takie działanie pomaga utrzymać stałą dawkę substancji czynnej w organizmie. W przypadku kiedy pacjent zauważył, że objawy infekcji ustąpiły i tak powinien ukończyć leczenie zgodnie z przyjętym schematem. Niedoleczone zakażenie może skutkować nawrotem poważniejszych objawów choroby.

Jak długo może trwać leczenie preparatem Sumamed?

Długość leczenia preparatem Sumamed zależy od stopnia zaawansowania choroby i nasilenia jej objawów. Na tej podstawie lekarz może zaproponować różne plany leczenia. Zwalczanie zakażenia dróg oddechowych zazwyczaj trwa 3 dni, ale w przypadku rumienia wędrującego może zakończyć się dopiero po 5 dniach. Chlamydioza, która przebiega bez poważniejszych powikłań, może być wyleczona już jedną dawką preparatu w 2 tabletkach. Długość terapii jest więc ustalana na podstawie rodzaju choroby i stanu zdrowia pacjenta. Jeśli objawy infekcji powracają, wówczas specjalista może zadecydować o przedłużeniu kuracji lub o zmianie leku.

Jak właściwie przechowywać antybiotyk Sumamed?

Nie ma szczególnych wymagań dotyczących przechowywania tabletek Sumamed. Wystarczy, że będą trzymane w oryginalnym opakowaniu z dala od dzieci. Jednak w przypadku sporządzenia zawiesiny doustnej z proszku, należy pamiętać, aby była przechowywana w takiej formie przez maksymalnie 5 lub 10 dni – w zależności od pojemności – w temperaturze niższej niż 25°C.


Sumamed (tabletki powlekane / kapsułki / proszek, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: antybiotyk, zakażenia bakteryjne Substancja czynna: azytromycyna Dawka: 125 / 250 / 500 / 100 mg, 100 mg/5 ml Opakowanie: 1 / 2 / 3 / 6 / 12 / 24 tabletki, 6 kapsułek, 20 / 30 / 37,5 mlPotrzebujesz recepty na niezbędny preparat? Wypełnij prosty formularz i odbierz kod do e-recepty w 5 minut!