Unidox

Unidox - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Znalezienie odpowiedniego antybiotyku, który pomoże w zakażeniach bakteryjnych, a przy tym będzie przeciwdziałał także innym dolegliwościom, takim jak choroby skóry czy układu moczowo-płciowego, nie jest proste. Na szczęście w leczeniu tego typu chorób posłużyć może lek Unidox. Więcej o medykamencie możesz dowiedzieć się z opisu poniżej i ulotki producenta. Umów się na teleporadę i zdobądź receptę na lek szybko i sprawnie.

Jakie działanie wykazuje lek Unidox?

Lek Unidox jest antybiotykiem, wykazującym działanie drobnoustrojowe. Pomaga w leczeniu wielu chorób układu oddechowego, pokarmowego czy moczowo płciowego o podłożu bakteryjnym. Substancja zawarta w leku hamuje tworzenie się białek bakteryjnych i tym samym przeciwdziała ich pomnażaniu. Jest lekiem przeznaczonym wyłącznie na receptę.

Dla kogo przeznaczony jest lek i na co się go stosuje?

Lek ten przeznaczony jest do stosowania doustnego przez osoby dorosłe oraz dzieci i młodzież od 8 roku życia. Skutecznie zwalcza wszelkie zakażenia bakteryjne. Stosuje się głównie w przypadku zakażeń układu moczowo płciowego, łagodnego zapalenia płuc, zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli, zakażeń bakteryjnych kiły, infekcji bakteryjnych układu pokarmowego czy narządu wzroku. Pomaga także w przypadku boreliozy czy malarii oraz leczy infekcje przenoszone drogą płciową. Pełna lista dolegliwości, na które zastosowany może zostać antybiotyk, znajduje się na ulotce producenta.

Skład leku Unidox

Lek Unidox składa się z substancji czynnej – doksycykliny oraz substancji pomocniczych, w których skład wchodzą m.in. celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu, sacharyna czy laktoza. Lek wygląda jak żółte, okrągłe i obustronnie wypukłe tabletki oraz pakowany jest w blister zawierający 10 tabletek.

Jakie jest prawidłowe dawkowanie leku?

W związku z tym, że lek może zostać przepisany dzieciom, dla tych w przedziale od 8. do 12. roku życia dawkowanie ustala się na podstawie masy ciała. W przypadku starszych dzieci oraz osób dorosłych w pierwszej dobie zazwyczaj przyjmuje się 200 mg leku. Może on zostać przyjęty w jednej bądź dwóch dawkach. Z kolei w następnych dniach dostosuję się pojedynczą dawkę leku (100 mg). Dawkowanie oraz długość leczenia przy specyficznych zakażeniach takich jak kiła, ziarnica weneryczna czy borelioza może się różnić. Z kolei w przypadku cięższych dolegliwości lekarz może zlecić dawkę 200 mg leku, przyjmowaną przez cały okres leczenia w takiej samej ilości. Przedawkowanie leku Unidox może prowadzić do szeregu skutków ubocznych, do których należy m.in. uszkodzenie wątroby, podrażnienie i owrzodzenie przełyku czy zmiany niektórych parametrów czynności, nerek, wątroby i układu krzepnięcia. W związku z tym, po przyjęciu zbyt dużej dawki należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jakie są przeciwskazania do stosowania leku?

Szczególnym przeciwskazaniem do stosowania leku Unidox jest uczulenie na którykolwiek ze składników znajdujących się w antybiotyku. Osoba przyjmująca lek powinna także zachować szczególna ostrożność i zaprzestać stosowania leku w przypadku zaburzeń krzepliwości krwi, ciężkiej reakcji skórnej, bólu głowy, niewyraźnego widzenia czy nudności i wymiotów. Lek Unidox wchodzi w interakcję z niektórymi medykamentami, szczególnie z lekami zobojętniającymi sok żołądkowy, podwyższającymi pH w żołądku, lekami przeciwzakrzepowymi czy innymi antybiotykami o działaniu bakteriobójczym. . Należy zatem powiedzieć lekarzowi o wszelkich preparatach stosowanych niedawno, obecnie bądź planowanych do przyjmowania przez pacjenta w najbliższym czasie. Pełna lista leków, z którymi może wchodzić w reakcję oraz spis przeciwwskazań co do stosowania leku Unidox znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

Jak przyjmować lek Unidox?

Lek ten można stosować doustnie bądź przyjmować w postaci zawiesiny. Należy niewielkiej ilości wody rozpuścić kapsułkę, by tym samym uzyskać jednorodną ciecz. Tak przygotowany roztwór leży wypić od razu po przygotowaniu. Zawiesinę należy przyjmować w trakcie posiłku. Z kolei tabletka zażywana doustnie musi być stosowana przez pacjenta w pozycji siedzącej bądź stojącej. Nie można przyjmować leku przed snem, a po jego przyjęciu nie wolno kłaść się przez co najmniej 30 minut. Leczenie Unidoxem trwa zazwyczaj od 5 do 10 dni (chyba że lekarz zdecyduje inaczej), ale lek należy przyjmować także przed 1-2 doby po ustąpieniu objawów choroby.

Czy można stosować lek Unidox w ciąży?

Przyjęcie tego leku przez kobietę w ciąży bądź planującą w najbliższym czasie dzieci powinno zostać skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą. Lek jest niewskazany szczególnie dla kobiet karmiących piersią, ponieważ substancja czynna zawarta w nim przenika do mleka matki i może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Stosowana podczas ciąży oraz w okresie laktacji negatywnie wpływa szczególnie na przebarwienie zębów i opóźniony wzrost kości u noworodków.


Unidox – podstawowe informacje
• Kategoria: antybiotyki, lek przeciwbakteryjny, leczenie chlamydii
• Substancja czynna: doksycyklina (doxycyclinum)
• Dawka: 100 mg
• Opakowanie: 10 tabletekPotrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!