Nobaxin

Nobaxin - opis i informacje o leku

Chcesz uzyskać receptę na niezbędny preparat? A może potrzebujesz przedłużenia recepty na kurację, którą stosujesz obecnie? Wypełnij prosty formularz i odbierz kod do e-recepty w kilka minut! Szybko i bezpiecznie!

Zmagasz się z zakażeniem wywołanym przez szkodliwe drobnoustroje? Szukasz skutecznego leku, który pomoże Ci zwalczyć uciążliwe objawy zakażenia ucha środkowego, gardła, a może wstydliwą chorobę weneryczną? Postaw na sprawdzony preparat w tabletkach powlekanych Nobaxin. Dowiedz się, jak wygląda dawkowanie tego leku i czy wiąże się ono z występowaniem dokuczliwych działań niepożądanych. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z naszym specjalistą, który odpowie na Twoje pytania i zaproponuje właściwe leczenie Twoich dolegliwości.

Co to jest Nobaxin i kiedy się go stosuje?

Lek przeciwbakteryjny Nobaxin z azytromycyną w składzie jest przeznaczony do stosowania ogólnego. To antybiotyk makrolidowy skuteczny w zwalczaniu zakażeń na tle bakteryjnym. Lekarze zalecają terapię tym preparatem w przypadku zapalenia migdałków, zatok, gardła, ucha środkowego, oskrzeli i płuc, skóry i tkanek miękkich, a nawet w leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową, np. chlamydii lub zapalenia szyjki macicy. Przeciwwskazaniem do stosowania tego leku jest natomiast nadwrażliwość pacjenta na jakikolwiek jego składnik lub na inne antybiotyki bakteriostatyczne. Nobaxin można nabyć w aptece wyłącznie na receptę. Należy go stosować zgodnie z zaleceniami specjalistów.

Jak działa Nobaxin z azytromycyną w składzie?

Nobaxin działa w taki sam sposób, jak inne makrolidy, a mianowicie hamuje syntezę białek bakteryjnych poprzez blokowanie rybosomów bakteryjnych oraz innych struktur komórkowych odpowiedzialnych za syntezę białek. Dzięki temu niemożliwy jest wzrost, namnażanie się i rozwój drobnoustrojów. To wszystko za sprawą azytromycyny, która jest substancją bakteriostatyczną, a w niektórych przypadkach nawet bakteriobójczą. Działanie tej substancji czynnej jest bardzo szerokie, dlatego skutecznie zwalcza wiele zakażeń wywołanych przez drobnoustroje.

Nobaxin a działania niepożądane

Antybiotyki makrolidowe, takie jak Nobaxin, rzadko wywołują skutki uboczne. Jednak zdarza się, że pacjenci stosujący ten lek mogą doznawać dolegliwości uciążliwych i wpływających niekorzystnie na normalne funkcjonowanie. Wśród nich można wymienić np. obrzęki różnych części ciała, duszności, niedociśnienie tętnicze, zapalenie jelit, problemy ze wzrokiem, nadmierną nerwowość, osłabienie i zmęczenie, parestezje, podatność na agresję, stany lękowe, zaburzenia rytmu i kołatania serca. W przypadku wystąpienia takich lub innych uciążliwych objawów należy skonsultować je z lekarzem, a w razie potrzeby – odstawić lek.

Środki ostrożności związane ze stosowaniem Nobaxinu

Ponieważ Nobaxin produkowany jest w formie tabletek powlekanych, zawierających laktozę, osoby nie tolerujące galaktozy, ze stwierdzonym niedoborem laktazy lub zespołem nieprawidłowego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinny przyjmować tego leku. Badania nie wykazały, czy preparat jest skuteczny i bezpieczny dla niemowląt do 6 miesiąca życia, dlatego stosowanie leku u tej grupy pacjentów wymaga zgody lekarza. Potwierdzono, że terapia lekiem Nobaxin nie wpływa na zdolność pacjentów do kierowania pojazdami i obsługiwania maszyn, a kobiety w ciąży przed rozpoczęciem farmakoterapii powinny skonsultować ze specjalistą zasadność stosowania tego leku.

Schemat stosowania leku Nobaxin

W zależności od potwierdzonego zakażenia, jego objawów oraz lokalizacji, a także w oparciu o stan zdrowotny i fizyczny pacjenta, to lekarz decyduje o tym, jak powinno wyglądać leczenie preparatem Nobaxin. Dlatego tak ważne jest, aby przyjmować lek zgodnie z jego zaleceniami i samodzielnie nie przerywać i nie modyfikować kuracji, ponieważ może to doprowadzić do spotęgowania występujących objawów zakażenia lub do niecałkowitego wyleczenia choroby. Osoby dorosłe i dzieci o wadze ciała powyżej 45 kg przy zakażeniach przewlekłych, np. dróg oddechowych lub skóry, zazwyczaj przyjmują dawkę 500 mg raz dziennie przez 3 dni. Natomiast w przypadku dzieci lżejszych niż 45 kg stosuje się 10 mg/kg raz dziennie przez 3 dni. W leczeniu chorób wenerycznych często wystarczy jednorazowe zastosowanie dawki 1g. Ponieważ Nobaxin to tabletki doustne, istotne jest to, aby dziecko, u którego chce się przeprowadzić kurację tym lekiem, potrafiło połknąć tabletkę. Jeśli nie potrafi tego zrobić, wówczas należy przemyśleć kurację innym preparatem z azytromycyną w składzie w postaci zawiesiny doustnej. Pigułki przyjmuje się raz na dobę, przynajmniej na godzinę przed planowanym posiłkiem lub 2 godziny po spożyciu.


Nobaxin (tabletki powlekane, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwbakteryjny Substancja czynna: azytromycyna Dawka: 500 mg Opakowanie: 2 / 3 / 6 / 9 / 12 tabletekChcesz uzyskać receptę na niezbędny preparat? A może potrzebujesz przedłużenia recepty na kurację, którą stosujesz obecnie? Wypełnij prosty formularz i odbierz kod do e-recepty w kilka minut! Szybko i bezpiecznie!