Biegunka a tabletki antykoncepcyjne. Czy w trakcie rozwolnienia tabletki antykoncepcyjne zachowują swoją skuteczność?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Decyduje się na nią wiele kobiet. Dzięki prawidłowemu zażywaniu kolejnych pigułek możliwe jest zapewnienie sobie niemal pełnej ochrony przed zajściem w ciążę. […]

Biegunka a tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Decyduje się na nią wiele kobiet. Dzięki prawidłowemu zażywaniu kolejnych pigułek możliwe jest zapewnienie sobie niemal pełnej ochrony przed zajściem w ciążę. W trakcie tej kuracji może dojść jednak do różnych sytuacji losowych, które mogą mieć wpływ na skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych. Jednym z czynników wpływających na obniżenie niezawodności pigułek jest biegunka oraz wymioty. Co zrobić w razie pojawienia się tych dolegliwości? Czy pacjentka nadal będzie chroniona przed zajściem w ciążę? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. 

Biegunka a tabletki antykoncepcyjne. Czy biegunka może wpływać na zmniejszenie skuteczności działania tabletek antykoncepcyjnych?

Prawidłowo stosowane tabletki antykoncepcyjne mogą zagwarantować pacjentce niemal stuprocentową ochronę przed zapłodnieniem,  a tym samym zajściem w niechcianą ciążę. Istotne jest codzienne regularne zażywanie pigułek, najlepiej o tej samej porze. Wiele pacjentek zastanawia się jednak, czy biegunka może wpłynąć na skuteczność tej metody antykoncepcji. Okazuje się, że tak. Wszystko zależy jednak od momentu, w którym wystąpi biegunka. Im szybciej od przyjęcia tabletki nastąpi takie oczyszczenie organizmu, tym większe prawdopodobieństwo utraty skuteczności kuracji antykoncepcyjnej. Bezpośredni wpływ na utratę skuteczności tabletek antykoncepcyjnych mogą mieć również wymioty. 

Kiedy może pojawić się ryzyko zmniejszenia skuteczności?

Skuteczność kuracji antykoncepcyjnej zależy od tego, czy podana pigułka zdąży się wchłonąć. Zwykle czas ten wynosi od 3 do 4 godzin. Właśnie po upływie takiego czasu podana tabletka wchłonie się do kobiecego organizmu, a tym samym pozwoli na kontynuację ochrony antykoncepcyjnej. Skuteczność może zostać znacznie zmniejszona, jeśli wspomniana wcześniej biegunka wystąpi w trakcie okresu przeznaczonego na wchłanianie się tabletki. W efekcie pigułka zostanie wydalona w organizmu, a tym samym niemożliwe będzie jest zadziałanie. To z kolei wpłynie na obniżenie się skuteczności prowadzonej kuracji antykoncepcyjnej.

Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne mają swoje wady i zalety. Jakie skutki uboczne mogą wystąpić przy antykoncepcji hormonalnej?

Biegunka a tabletki antykoncepcyjne. Jak zachować się w razie wystąpienia biegunki podczas kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi?

Kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne powinny wiedzieć jak zachować się w momencie pojawienia się wymiotów lub biegunki. Istnieje kilka czynności, które powinny być podjęte zaraz po zaobserwowaniu wspomnianych objawów identyfikowanych z grypą żołądkową. Po wystąpieniu biegunki, pacjentka powinna:

  • przyjąć tabletkę z zapasowego opakowania, dzięki czemu możliwe będzie przedłużenie działania kuracji antykoncepcyjnej,
  • zastosować dodatkowe metody antykoncepcji podczas kolejnych stosunków,
  • skonsultować się z lekarzem. 

W razie wystąpienia biegunki w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych, pacjenta nie powinna stosować preparatów z węglem aktywnym. Tego typu środki skutecznie zwalczają biegunkę, jednak mogą również wchodzić w interakcję z tabletkami antykoncepcyjnymi. Z tego powodu stopień wchłaniania pigułek mógłby zostać znacznie osłabiony, co w efekcie mogłoby prowadzić do utraty skuteczności ochrony przez zajściem w ciążę. 

Jakie dodatkowe metody antykoncepcji można zastosować w takiej sytuacji?

Jeśli w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych wystąpi biegunka lub wymioty, pacjenta powinna zadbać o zapewnienie sobie dodatkowej ochrony przez zapłodnieniem. Po rozwolnieniu pigułki mogą nie wykazywać pełnej skuteczności i ochrony, a dodatkowa metoda antykoncepcji pozwoli na zapobiegnięcie ciąży. Obecnie na rynku istnieje wiele środków, które doskonale sprawdzą się w takiej sytuacji. Pacjentka może przede wszystkim skorzystać z:

  • prezerwatyw męskich,
  • prezerwatyw damskich,
  • środków plemnikobójczych,
  • kubeczków naszyjkowych.

Jeśli stosunek będzie miał miejsce zaraz po zażyciu tabletki antykoncepcyjnej, a ta z powodu biegunki nie wchłonie się prawidłowo, pacjentka może skorzystać również z tak zwanej antykoncepcji awaryjnie. Dostępne w aptekach tabletki „dzień po” charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością, dzięki czemu można zapobiec ciąży nawet w ryzykownych sytuacjach. 

Biegunka a tabletki antykoncepcyjne. Po jakim czasie od wystąpienia biegunki tabletki antykoncepcyjne odzyskają swoją skuteczność?

Wiemy już, że jeśli po zażyciu tabletki antykoncepcyjnej pojawi się biegunka, niezbędne jest zastosowanie dodatkowej metody antykoncepcji, która ochroni pacjentkę przed zajściem w ciążę. Wiele osób zastanawia się zapewne jak długo powinna być stosowana dodatkowa ochrona przed zapłodnieniem. Zaleca się, aby stosować ją aż do zakończenia aktualnego cyklu. Dzięki temu pacjentka zyska pewność ochrony. Wraz z rozpoczęciem nowego opakowania, ochrona antykoncepcyjna powinna zostać w pełni wznowiona. Dopiero wtedy możliwe będzie bezpieczne współżycie bez dodatkowego zabezpieczenia.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.