Ból głowy kilka razy z rzędu – przewlekły ból głowy. czy jest się czego obawiać?

Przewlekły ból głowy może być naprawdę bardzo nieprzyjemny. Ból głowy kilka razy z rzędu może naprawdę negatywnie wpłynąć na wykonywaną pracę. Zdecydowanie zmniejszy się poziom koncentracji, który jest przecież tak […]

ból głowy kilka dni z rzędu

Przewlekły ból głowy może być naprawdę bardzo nieprzyjemny. Ból głowy kilka razy z rzędu może naprawdę negatywnie wpłynąć na wykonywaną pracę. Zdecydowanie zmniejszy się poziom koncentracji, który jest przecież tak ważny w każdej pracy. Jakie mogą być przyczyny przewlekłego bólu głowy? Dowiedz się już teraz!

Ból głowy kilka razy z rzędu może znacznie wpłynąć na efektywność podczas dnia. Codzienny ból głowy może znacznie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie, jest to schorzenie bardzo uciążliwe. Taka dolegliwość powinna być powodem wizyty u lekarza. Zbada on objawy i nakaże leczenie lub udanie się do specjalisty. Wtórne bóle głowy mogą być spowodowane przez wiele różnych chorób. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł!

Czym są bóle głowy?

Ból głowy jest przypadłością natury neurologicznej. Szacuje się, że ponad 90 procent dorosłych osób cierpi na bóle głowy o różnym nasileniu i częstotliwości. Większość dolegliwości bólowych można ograniczyć za pomocą powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych oraz odpoczynku. Zdarzają się jednak bóle głowy, które mogą powtarzać się kilka razy z rzędu. Wtedy należy udać się do lekarza, który dokona diagnozy i wyślę pacjenta na dodatkowe badania. Bóle głowy mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, jeżeli się z nimi zmagasz, to koniecznie podejmij współpracę z lekarzem.

Co może być przyczyną przewlekłego i powtarzającego się bólu głowy? Jakie są objawy?

Bóle głowy mogą mieć różne podłoże. Czasami mogą być związane ze stosowaniem leków, a czasem są to zupełnie inne czynniki, takie jak na przykład urazy. Jakie są rodzaje przewlekłego bólu głowy?

Migreny

Migrena może mieć charakter nieuleczalny i przewlekły. Jest to powtarzający się ból głowy o dużym nasileniu, który najczęściej trwa dłużej niż 72 godziny. Ten uporczywy ból głowy różni się od zwykłej migreny tym, że nie da się go uśmierzyć za pomocą powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych. Przewlekła migrena jest schorzeniem bardzo nieprzewidywalnym. Oto jej objawy:

  • nadwrażliwość na światło oraz dźwięki;
  • wymioty i nudności;
  • ciągłe zmęczenie;
  • zawroty głowy;
  • zmiany nastroju.
Zobacz też  Chwilowe zaburzenia widzenia i ból głowy – co to oznacza?

W przypadku migreny przewlekłej tradycyjne leki oraz sen mogą być nieskuteczne, by pozbyć się bólu. Ból głowy kilka razy z rzędu może być właśnie migreną.

Bóle głowy związane z przyjmowaniem leków

Regularne przyjmowanie leków przeciwbólowych wydawanych na receptę lub bez recepty, może doprowadzić do dolegliwości bólowych. Ten rodzaj bólu głowy nazywany jest polekowym. Jest to bardzo częste schorzenie u osób, które zażywają leki przeciwbólowe. O polekowym bólu głowy można mówić, jeżeli występuje przez okres 15 dni w miesiącu. Najczęściej bóle polekowe pojawiają się nad ranem, zaraz po przebudzeniu. Ból można uśmierzyć przy użyciu środków przeciwbólowych, ale będzie to jedynie tymczasowe. Gdy leki skończą działać, to ból powróci.

Napięciowy ból głowy

Przewlekły napięciowy ból głowy jest jednym z najczęściej występujących rodzajów samoistnego bólu tej części ciała. Może on mieć bardzo zróżnicowane pochodzenie. Ten rodzaj bólu nie jest napadowy i bardzo trudno go zdiagnozować oraz dobrać odpowiednie leczenie. Napięciowe bóle głowy najczęściej spotykane są u kobiet. Pierwsze przypadki ich wystąpienia notuje się w okresie od 25 do 35 roku życia. Mogą one miec zróżnicowany obraz kliniczny oraz czas trwania. W przypadku podejrzenia napięciowego bólu głowy należy skontaktować się z lekarzem.

Napięciowy ból głowy może mieć wiele przyczyn. Składa się on z wielu bodźców, a samo pochodzenie bólu nie jest do końca znane obecnej medycynie. Podejrzewa się, że ból może być wywołany połączeniem czynników fizjologicznych, biologicznych oraz psychologiczno-społecznych. Jedną z przyczyn napięciowego bólu głowy może być napięcie mięśni w okolicy głowy, czyli między innymi w odcinku szyjnym. Zdarza się, że taki ból występuje przy depresji. Kolejnym powodem mogą być zmiany strukturalne w stawie skroniowo-żuchwowym. Zmiany te mogą powodować napięcie mięśni skroniowych, które rozszerza się na mięśnie twarzy oraz głowy.

Jak rozpoznać, czy masz do czynienia z napięciowym bólem głowy? Obejmuje on często obie strony głowy lub tylko pewne okolice, dlatego tak trudno jest dokonać pewnej diagnozy. W przypadku migreny ból jest tętniący lub pulsujący, w przypadku bólu napięciowego jest on uciskający oraz tępy. Zdarza się, że towarzyszą mu wymioty oraz światłowstręt. Nasila się przy wysiłku fizycznym. Bardzo często ból pojawia się bez wyraźnej przyczyny. Ból głowy kilka razy z rzędu również może być objawem napięciowego bólu. Jeżeli zdiagnozowałeś u siebie objawy, to udaj się do lekarza, będzie on mógł dobrać odpowiednie leczenie i zrobi badania.

Zobacz też  Ból głowy nie przechodzi po tabletkach – jak sobie radzić?

Pierwotny ból głowy

Charakteryzuje się napadami silnego bólu, które są jednak ograniczone tylko do jednego obszaru. Można go odczuć w różnych miejscach głowy. Pierwotny ból głowy ma różną częstotliwość, może nawet pojawiać się kilkadziesiąt razy na dobę.

Jak walczy się z przewlekłym bólem głowy?

Czy ból głowy można wyleczyć? Kiedy boli głowa, naprawdę ciężko jest czasami odpowiednio funkcjonować. Oto, w jaki sposób można walczyć z bólami głowy!

Leki

Leki są najczęściej stosowanym rozwiązaniem na bóle głowy. Należy jednak pamiętać, że trzeba je stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nadużywanie leków może doprowadzić do opisywanego wcześniej polekowego silnego bólu głowy. Do leczenia objawów bólowych głowy wykorzystuje się:

  • acetaminofen lub ekcdrynę;
  • leki przeciwzapalne niesteroidowe:
  • tryptany, beta-blokery, ergotaminę, czyli leki na migrenę;
  • topiramat lub gabapentynę, czyli leki przecwwstrząsowe;
  • leki przeciwdepresyjne w postaci leków trójpierścieniowych lub selektywnych inhibitorów serotoniny wychwytu zwrotnego.

Leczenie farmakologiczne może być skuteczne, należy jednak przeprowadzać je pod opieką lekarza. Konieczne może być odstawienie niektórych lekarstw.

Terapia behawioralno-poznawcza

Terapia behawioralno-poznawcza jest jednym z rodzajów psychoterapii. Takie leczenie polega na radzeniu sobie z myślami, które mogą negatywnie wpłynąć na psychikę. Współpraca z odpowiednim specjalistą pozwoli na opracowanie odpowiedniej strategii, która może pomóc radzić sobie z objawami oraz zapobiec bólom głowy w przyszłości.

Zmiana stylu życia

Jednym ze sposobów na przeciwdziałanie bólom głowy jest zmiana trybu życia. Na nasilenie się objawów i ból głowy kilka razy z rzędu może mieć wpływ palenie papierosów oraz spożycie alkoholu. Gdy głowa boli cię często, to warto postawić na ćwiczenia fizyczne. Oto jakie jeszcze elementy życia warto zmienić:

  • liczbę godzin snu;
  • ograniczenie spożycia kawy oraz napojów energetycznych;
  • rzucenie palenia;
  • ćwiczenia fizyczne o dużej regularności;
  • picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia;
  • zredukowanie stresu;
  • stosowanie technik relaksacyjnych.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Do lekarza specjalizującego się w bólach głowy należy udać się, gdy ból pojawia się regularnie oraz towarzyszą mu inne objawy. Lekarz zbada pacjenta i przeprowadzi wywiad. Badanie fizykalne w 90% przypadków poprawnie diagnozuje rodzaj bólu głowy. Lekarz może również zlecić prześwietlenia szyi i głowy oraz badania krwi i moczu. Ból głowy czasami nie jest łatwo zdiagnozować, ponieważ nie ma charakterystycznych badań, które mogą potwierdzić rozpoznanie. Rola lekarza jest bardzo istotna. Musi on wspólnie z pacjentem ustalić wszystkie cechy występującego bólu głowy. Bóle głowy mogą mieć naprawdę wiele przyczyn. Nadciśnienie tętnicze, guzy, problemy z zatokami, zapalenia – wszystko to może mieć wpływ na wywołanie bólu. Leczenie przewlekłego bólu głowy powinno się prowadzić pod opieką lekarza.

Zobacz też  Ból głowy i krew z nosa – co to oznacza?

Ból głowy kilka razy z rzędu może być bardzo uciążliwy. Czasami może on wymagać leczenia przewlekłego. Są jednak sposoby, dzięki którym pacjent może odczuwać ulgę. Jeżeli twój ból głowy jest uporczywy, to konieczna może być diagnoza lekarza. Całkowite pozbycie się bólu głowy jest trudne i często długotrwałe.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.