Ból głowy, wymiotowanie – co oznaczają te objawy?

Ból głowy, wymiotowanie – te dwa objawy bardzo często występują wspólnie. Ich przyczyna może być naprawdę różna. Migrena, urazy głowy, wysokie ciśnienie i wiele innych schorzeń może doprowadzić do nudności […]

ból głowy wymiotowanie

Ból głowy, wymiotowanie – te dwa objawy bardzo często występują wspólnie. Ich przyczyna może być naprawdę różna. Migrena, urazy głowy, wysokie ciśnienie i wiele innych schorzeń może doprowadzić do nudności połączonych z bólem głowy. Jeżeli objawy nie ustają, a dodatkowo towarzyszą im jeszcze inne, to należy udać się do lekarza. Dowiedz się więcej!

Co jest najczęściej występującym schorzeniem wśród ludzi na całym świecie? Oczywiście ból głowy. Wymiotowanie bardzo często mu towarzyszy. Mogą to być objawy wielu chorób Jeżeli nie ustają czasem i połączone są z innymi objawami, to konieczna będzie wizyta u lekarza specjalisty. Z bólem oraz wymiotami najlepiej radzą sobie leki przeciwbólowe i przeciwwymiotne. Należy je jednak stosować rozważnie, najlepiej pod opieką lekarza. Więcej dowiesz się z naszego artykułu!

Ból głowy, nudności i wymioty – jakie są tego przyczyny?

Ból głowy, wymiotowanie i nudności bardzo często pojawiają się przy migrenie. Dolegliwości bólowe mogą być w tym przypadku nasilane przez ostre światło i hałas. Osoby cierpiące na migrenowy ból głowy najczęściej mają świadomość, że cierpią na ten rodzaj bólu i wiedzą, jak sobie z nim radzić. Ulgę przynosi odpoczynek w ciemnym oraz cichym pomieszczeniu, nadwrażliwość na światło może być bardzo kłopotliwa. Ból migrenowy pojawia się w lewej lub prawej skroni kilka razy w miesiącu. Objawy migreny bardzo łatwo jest rozpoznać, ale warto też wiedzieć, jakie inne schorzenia mogą powodować ból głowy, nudności i wymioty. Oto one:

  • odwodnienie;
  • spożycie nikotyny, kofeiny i alkoholu;
  • niski poziom cukru we krwi;
  • stres;
  • brak snu;
  • zatrucie pokarmowe;
  • atak jaskry;
  • choroba wysokościowa;
  • rzucawka u ciężarnych;
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu;
  • infekcje wirusowe;
  • anemia;
  • choroby nerek;
  • choroba lokomocyjna.

Jeżeli masz obawy o swój stan zdrowia, to pamiętaj, że możesz umówić się na wizytę lekarską przez internet. Konsultacje lekarskie online to bardzo wygodny sposób kontaktu z lekarzem, który pozwoli zaoszczędzić ci wiele czasu.

Zobacz też  Ból głowy w skroniach i czole – czego to objawy?

Nudności, silny ból – czy to objawy migreny?

Ból głowy, wymiotowanie i nudności nie zawsze oznaczają, że z organizmem dzieje się coś bardzo złego. Czasami te objawy mogą wiązać się z migreną. To schorzenie jest najbardziej rozpowszechnionym w dzisiejszym świecie. Migrena jest częstsza od astmy, cukrzycy oraz padaczki razem wziętych, według badań na tę chorobę cierpi 15% populacji. Nie jest jednak do końca jasne, dlaczego przy migrenie pojawiają się wymioty, ale podejrzewa się, że ma to związek z malejącym poziomem serotoniny lub rozszerzeniem naczyń krwionośnych połączonym z obrzękiem mózgu. Warto zaznaczyć, że na migrenę, która połączona jest z nudnościami, najczęściej chorują kobiety oraz osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną.

Jak leczyć migrenę?

Migreny nie da się wyleczyć całkowicie. Można jedynie próbować załagodzić jej ataki oraz zmniejszać częstość i nasilenie objawów. Pacjent, u którego stwierdzona migrenę, powinien mieć łatwy dostęp do leków oraz doraźnego leczenia. Ataki migreny mają bardzo zróżnicowany przebieg, dlatego skuteczne leczenie powinno być dobrane indywidualnie do każdego pacjenta. Jest wiele leków, które mogą zostać dopasowane do postaci choroby. W leczeniu bardzo ważna jest współpraca lekarza z pacjentem, istotna jest cierpliwość oraz zaufanie. Głównym zadaniem lekarza jest identyfikacja czynników, które wpływają na wystąpienie migreny i ich wyeliminowanie. Dzięki temu pacjent będzie mógł funkcjonować podczas napadów migreny.

Najważniejsze w leczeniu migreny jest to, by było ono stopniowane i dopasowane do potrzeb chorego. Konieczne będzie również dokładne zidentyfikowanie typu i natężenia choroby. Nadużywanie ogólnodostępnych leków, czyli paracetamolu, metamizolu, kwasu acetylosalicylowego i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. Mogą również pojawić się polekowe bóle głowy. Migrenę należy więc leczyć pod opieką lekarza, to on będzie dysponował fachową wiedzę w tym temacie.

Bóle głowy i wymioty przy cukrzycy i nadciśnieniu

Nadciśnienie, czyli podwyższenie ciśnienia tętniczego powyżej określonych granic. Optymalne ciśnienie to 120.80 mmHg. Nadciśnienie rozpoznaje się poprzez sprawdzanie ciśnienia krwi za pomocą specjalnych urządzeń. Jeżeli po dwukrotnym zmierzeniu ciśnienia, nie będzie ono mieściło się w dopuszczalnych granicach, to prawdopodobnie pacjent cierpi właśnie na to schorzenie. Przy nadciśnieniu mogą wystąpić bóle głowy i wymioty.

Zobacz też  Zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, osłabienie – czego to objawy?

Podobnie jest z cukrzycą, czyli choroba, w której trzustka nie produkuje odpowiedniej ilości insuliny. Cukrzyca może być przyczyną bólów głowy, wymiotów i nudności. Czasami mogą również pojawić się zawroty głowy. Jeżeli zobaczysz u siebie takie objawy, to konieczna może być pilna konsultacja z lekarzem, nigdy nie lekceważ bólów głowy oraz wymiotów!

Bóle głowy i nudności a udar mózgu i krwiak

Duża część chorób, które objawiają bólami głowy i wymiotami, są niegroźne. Nie jest tak jednak zawsze. Niektóre choroby związane z tymi objawami, mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Konieczna więc będzie odpowiednia diagnostyka. Czasami konieczna będzie również hospitalizacja. Jeżeli zobaczysz u siebie poniższe objawy, to szybko umów się na wizytę lekarską:

  • sztywność karku;
  • zawroty głowy;
  • zaburzenia świadomości;
  • gorączka;
  • wymioty trwające dłużej niż 24 godziny;
  • nudności po urazie głowy.

Dodatkowo, jeżeli u osoby starszej przyjmowane są leki przeciwkrzepliwe i pojawiają się wymioty, to może to oznaczać, że doszło do udaru mózgu. Udar można rozpoznać po asymetrii twarzy pacjenta oraz słabości kończyn górnych. Zmiany wewnątrzczaszkowe można wykluczyć za pomocą badań. Przy podejrzeniu udaru lub krwiaka stosuje się badanie tomografem komputerowym.

Co zrobić w przypadku wystąpienia bólu głowy i mdłości?

Bóle głowy połączone z wymiotami mogą bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jeżeli te objawy nie ustępują, to nie należy zwlekać. Szybka wizyta lekarska sprawi, że będzie można wykluczyć lub potwierdzić groźne dla zdrowia schorzenia. Lekarz neurolog będzie mógł zrobić zdecydowanie bardziej zaawansowane badania, niż lekarz rodzinny. Najlepiej będzie udać się właśnie do niego, wtedy zyskasz najbardziej jasny obraz stanu twojego zdrowia.

Leki przeciwbólowe i przeciwwymiotne – czy pomogą?

Leczenie bólów głowy i wymiotów powinno zacząć się od zbadania ich przyczyny. Za pomocą ogólnodostępnych leków przeciwbólowych można jedynie na pewien czas uśmierzyć ból. W przypadku migreny stosuje się leki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwwymiotnym. Jeżeli nie ma możliwości wzięcia leków doustnie, to bierze się je w formie czopków. Chorujący na ostre migreny powinni podczas ataku odpocząć w ciemnym oraz cichym miejscu. Dzięki temu atak będzie miał znacznie słabsze objawy. Pomóc może również chłodny okład na kark. Chory powinien również najeść się, ponieważ niska ilość cukru w organizmie może zwiększać ból głowy. Silne dolegliwości leczy się za pomocą tryptanów, na wymioty stosuje się również metoklopramid.

Zobacz też  Ból z tyłu głowy po lewej stronie – co oznacza?

Ból głowy, wymiotowanie, nudności – objawy te bardzo często występują wspólnie. Mogą być objawem poważnej choroby. W przypadku, gdy trwają przez długi okres, należy udać się do specjalisty, który dokona diagnozy.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.