» Strona główna » Ból » Ból nerek – choroby i ich objawy. Diagnostyka bólu w okolicy nerek
Ból nerek to objaw, którego nie można zbagatelizować. Każda dysfunkcja tych narządów zakłóca bowiem prawidłowe działanie organizmu człowieka. Nieleczone choroby nerek często prowadzą do ich niewydolności, czego konsekwencją bywa nawet śmierć pacjenta.
Nerki znajdują się w przestrzeni zaotrzewnowej – zlokalizowane są po obu stronach kręgosłupa, za żołądkiem i pod wątrobą. Stanowią jeden z głównych elementów układu moczowo-płciowego, który pełni wiele funkcji. Biorą udział w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii poprzez produkcję moczu. Wytwarzają również hormony, a także są odpowiedzialne za utrzymanie homeostazy. Dlatego, jeśli pojawia się ból nerek, pacjenci powinni zgłosić się do lekarza, by jak najszybciej zdiagnozować przyczynę.
Ból nerek często jest mylony z bólem pleców, ponieważ zwykle pojawia się w okolicy lędźwiowej. Zazwyczaj jest to ostry i silny ból o nawracającym charakterze. Pacjenci często mówią, że uderza w nich falami i zwykle nasila się podczas wykonywania ruchu czy nawet delikatnego uderzenia. Właśnie z tego powodu lekarz często opukuje okolice nerek, by przekonać się występowaniu dolegliwości bólowych. Ból związany z nerkami jest dość charakterystyczny. Przede wszystkim objawy bólowe rozpoczynają się z lewej lub prawej strony. Rozprzestrzeniają się poziomo, promieniując przy tym ku środkowi. Tego rodzaju symptom może świadczyć o przewlekłej chorobie wymagającej leczenia farmakologicznego. W takich sytuacjach dużym ułatwieniem jest recepta online, która pozwala zadbać o niezbędny zapas leków nawet w podróży.
Przyczyną bólu nerek bardzo są podstawowe choroby układu moczowego. Może pojawiać się na przykład przy zapaleniu pęcherza moczowego. Powodem bywają również ich urazy, a także zaburzenia czynności nerek. Dochodzi do nich w wyniku kamicy nerkowej, zastoju moczu w nerce czy różnego rodzaju zapalenia nerek. Dolegliwości bólowe wywołuje również nadmierne spożycie alkoholu czy zatrucie lekami lub innymi toksynami. Nerki są niezwykle wrażliwe i chociaż na ogół nie dają żadnych objawów, nie znaczy to wcale, że nie można im zaszkodzić.
Ból nerek często występuje z innymi niepokojącymi objawami. W zależności od tego, jaka przyczyna wywołała dolegliwości, promieniuje do jamy brzusznej lub do pachwiny. Symptomy często są niezwykle bolesne, co skłania pacjentów do korzystania z L4 online. Przy bólu nerek pojawiają się między innymi:
Zapalenie nerek nie zawsze charakteryzuje się silnym bólem okolicy lędźwiowej, jednak jest niezwykle niebezpieczne dla pacjenta. Wyróżniamy trzy rodzaje tej przypadłości – różnią się one od siebie zarówno przyczynami, jak i przebiegiem.
Kłębuszkowe zapalenie nerek nie objawia się bólem nerek. Rozpoznanie najczęściej następuje po badaniu moczu, w którym pojawiają się białka i erytrocyty. Tego rodzaju dolegliwość świadczy o zaburzeniach pracy układu odpornościowego. Jest to zapalenie, które pojawia się z największą częstotliwością.
W przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek istnieje ryzyko wystąpienia niewydolności nerek. U podłoża choroby leży zakażenie bakteryjne. Patogeny dostają się do nerek poprzez układ moczowy (cewkę moczową, pęcherz i moczowody), siejąc w nich spustoszenie. Pacjenci doświadczają krwiomoczu, bolesnego parcia na oddawanie moczu oraz pieczenia podczas mikcji. Dodatkowe symptomy to gorączka, nudności oraz wymioty. Jest to najcięższa forma zapalenia, dlatego warto zdecydować się na zwolnienie lekarskie online, które pozwoli skupić się na powrocie do zdrowia.
Śródmiąższowe zapalenie nerek zazwyczaj wywoływane jest przez antybiotyki oraz stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Może pojawiać się w przebiegu zakażeń oraz przewlekłej choroby, jaką jest sarkoidoza. Chorobę charakteryzuje tępy ból w dolnej części pleców (dokładniej w okolicach lędźwi). Pojawiają się też obrzęki, bóle stawów, wysypka w postaci plamek i grudek, a także trudności przy oddawaniu moczu. Chory wydala mniej niż 500 ml moczu w ciągu doby i widać w nim ślady krwi.
Torbiel jest to twór, który pojawia się w miąższu nerki. Można ją określić jako przestrzeń wypełnioną płynem. Ból nerek pojawia się wtedy, kiedy torbiele osiągają większe rozmiary. Objawem towarzyszącym bywa również ucisk w brzuchu. Z reguły wymagają operacyjnego usunięcia, natomiast mniejsze wystarczy regularnie kontrolować.
Kamica nerkowa pojawia się wtedy, gdy drogi moczowe są blokowane przez substancje chemiczne naturalnie występujące w moczu. Tworzą się najpierw złogi, a następnie kamienie nerkowe, które utrudniają, a niekiedy nawet uniemożliwiają przepływ moczu. Leczenie kamicy nerkowej polega na monitorowaniu stanu chorego. Pacjent przede wszystkim powinien się nawadniać, poza tym otrzymuje leki przeciwbólowe, które łagodzą objawy, a także rozkurczowe. Mniejsze kamienie są samoistnie usuwane z organizmu, natomiast większe muszą być rozkruszane. Jest to metoda bardziej inwazyjna – najczęściej stosuje się metodę endoskopową.
Kolka nerkowa jest efektem kamicy nerkowej, stanowi jej najbardziej charakterystyczny objaw. Ból pojawia się nagle i jest trudny do zniesienia. Zogniskowany jest w okolicy lędźwiowej, skąd promieniuje do pachwin, jąder lub sromu. Konieczne jest zastosowanie leków, które łagodzą ból, a przede wszystkim wydalenie złogów, które blokują światło moczowodu.
Silny ból nerek występuje również wtedy, gdy pacjent choruje na nowotwór nerki. Początkowo rak nie daje jednak żadnych objawów, a do jego rozpoznania dochodzi przy okazji diagnostyki innych chorób. Ból nerek oraz podbrzusza pojawia się w późniejszej fazie, a towarzyszy mu również spadek masy ciała, wysoka temperatura czy niedokrwistość.
To specjalista decyduje, jakie badania należy wykonać. Podstawową czynnością jest sprawdzenie objawu Goldflama, czyli wrażliwości nerki na ból. Lekarz uderza zwiniętą w pięść dłonią w okolicę nerki. Poza tym zleca się również badanie ogólne moczu i krwi, a także badania obrazowe (np. urografia, RTG nerek).
Leczenie bólu nerek najczęściej przebiega w zależności od przyczyny dolegliwości. Jeśli jest nią kamica, wówczas lekarz stosuje terapię, przywracającą prawidłową pracę nerek. Polega ona na rozbiciu zalegających dużych złogów. Oprócz tego stara się złagodzić objawy bólowe, stosując dobrze dobraną farmakoterapię. W przypadku niektórych chorób nerek warto włączyć również antybiotyki. Z tego powodu pacjenci powinni diagnozować swoje dolegliwości. Tylko to gwarantuje powrót do zdrowia.
Specjaliści bardzo często sięgają po leki, które łagodzą ból. Do popularnych preparatów należą między innymi:
Domowe sposoby na ból nerek nigdy nie powinny zastępować kontaktu z lekarzem, mogą jednak wspomagać terapię. Na łagodzenie objawów dobrze wpływają ciepłe okłady. By odczuć ulgę, wystarczy położyć na lędźwie termofor z gorącą wodą. W przypadku ataku kolki nerkowej należy nawadniać organizm, a także starać się chodzić. Ułatwi to przemieszczanie się złogów i ich późniejsze wydalenie. Przy symptomach ogólnych można sięgnąć po żurawinę, łagodzi bowiem objawy zapalenia pęcherza, lub ziołowe herbatki działające rozkurczowo. Takie właściwości wykazuje między innymi mięta oraz rumianek.
Ból nerek to objaw, którego nie można lekceważyć, zwłaszcza jeżeli towarzyszą mu takie symptomy jak krwiomocz czy gorączka. Jest to znak, że choroba tych narządów znalazła się na naprawdę zaawansowanym etapie i trzeba jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Pacjenci powinni pamiętać, że niektóre schorzenia nerek są naprawdę groźne.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.