Ból pięty po nocy – o czym świadczy, jak leczyć?

Ból pięty po nocy świadczy najczęściej o problemie, jakim jest ostroga piętowa. Może także wskazywać na martwicę jałową pięty. Uciążliwe dolegliwości warto skonsultować z lekarzem. Doraźnie pomogą maści przeciwzapalne. Przeczytaj! […]

ból pięty po nocy

Ból pięty po nocy świadczy najczęściej o problemie, jakim jest ostroga piętowa. Może także wskazywać na martwicę jałową pięty. Uciążliwe dolegliwości warto skonsultować z lekarzem. Doraźnie pomogą maści przeciwzapalne. Przeczytaj!

  • Ból pięty po nocy może oznaczać ostrogę piętową lub jałową martwicę.
  • Dolegliwości mogą wskazywać na podagrę.
  • Boląca pięta to także objaw choroby zwyrodnieniowej.
  • W leczeniu ważną rolę odgrywa fizjoterapia.
  • Przy bólu pięty podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Ból pięty po nocy – jałowa martwica kości piętowej

Jedną z przyczyn bólu pięty po nocy może być jałowa martwica kości piętowej. Choroba ta objawia się również bólem podczas chodzenia lub stania. Dolegliwości mogą znacznie utrudniać chodzenie. Przyczyną choroby może być uraz, schorzenia autoimmunologiczne lub układu krążenia. W wielu przypadkach nie udaje się znaleźć źródła problemu. 

Jałowa martwica kości piętowej zazwyczaj dotyka młodzieży w wieku 9-13 lat i jest spowodowana zaburzeniami hormonalnymi. Choroba Haglunda częściej rozwija się u chłopców. Czas trwania objawów to około 18 miesięcy. W leczeniu dolegliwości stosuje się specjalne wkładki ortopedyczne, odciążanie kończyny oraz rehabilitację. W skrajnych przypadkach konieczny może być zabieg chirurgiczny.

Jeśli podejrzewasz, że jałowa martwica kości może być twoim problemem, zgłoś się do lekarza. Możesz skorzystać z telekonsultacji, podczas której specjalista zleci wykonanie zdjęcia RTG, przepisze leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (e-recepta), a jeśli dolegliwości są wyjątkowo silne, wypisze L4 online. 

Ból pięty po nocy – ostroga piętowa

Ostroga piętowa to niewielka narośl na pięcie, która może powodować dolegliwości bólowe i utrudniać chodzenie. Bardzo często ból nasila się po całym dniu, może też być bardziej intensywny po dłuższym leżeniu (np. po nocy). Przyczyną powstawania ostrogi piętowej może być otyłość, płaskostopie, długotrwałe stanie lub chodzenie, źle dobrane obuwie lub ciąża. Najczęściej choroba dotyka osób pomiędzy 40 a 60 rokiem życia, rzadko zdarza się w młodszym wieku.

Zobacz też  Rwący ból nóg – przyczyny, metody leczenia

Leczenie ostrogi piętowej polega na wykonywaniu zaleconych ćwiczeń, stosowaniu dobrze dobranych wkładek i wykonywanie zabiegów z zakresu fizykoterapii. Lekarz może również zlecić przyjmowanie leków w postaci zastrzyków lub maści. Mają one działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. 

Zapobieganie tworzeniu się ostrogi piętowej obejmuje zachowanie prawidłowej masy ciała, utrzymanie właściwej pozycji podczas chodzenia, dobieranie odpowiedniego obuwia (najlepiej na wyższej podeszwie), stosowanie wkładek żelowych. Podejrzenie pojawienia się ostrogi piętowej należy omówić z lekarzem. Podjęcie leczenia pozwala poprawić komfort życia. 

Skaza moczanowa – ostry ból pięty po nocy

Ból pięty szczególnie intensywny po nocy może również świadczyć o poważnym schorzeniu, jakim jest dna moczanowa (skaza moczanowa, podagra). Przyczyną jest zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi. W celu zdiagnozowania choroby wykonuje się badania laboratoryjne oraz obrazowe. 

Aby zwalczyć dolegliwości bólowe, należy rozpocząć właściwe leczenie podagry. W terapii stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także zmniejszające stężenie kwasu moczowego. Chory musi wprowadzić dietę ubogopurynową, co oznacza spożywanie mniejszych ilości mięsa, czy rezygnację z alkoholu. Konieczna jest redukcja masy ciała, dbanie o codzienną dawkę aktywności fizycznej. Aby zredukować ból pięty, warto skorzystać z zabiegów fizjoterapii. W przypadku silnych dolegliwości, uogólnionych objawów konieczne może być zwolnienie lekarskie online.

Ból pięty a choroba zwyrodnieniowa stawów

Warto zauważyć, że ból pięty może być związany z chorobą zwyrodnieniową stawów. Dlatego też, aby rozpocząć właściwe leczenie, konieczna jest diagnoza lekarska. Potwierdzenie choroby zwyrodnieniowej wiąże się zwykle z zastosowaniem leczenia farmakologicznego oraz fizjoterapii (zwłaszcza kinezyterapii). Do leków stosowanych przy chorobie zwyrodnieniowej zaliczane są:

W przypadku powtarzających się epizodów bólu pięty należy zdiagnozować problem. To pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie i zminimalizować dolegliwości. Aby znaleźć przyczynę, wykonuje się badania laboratoryjne i obrazowe. 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.