Diclac

Kategoria leki przeciwbólowy, lek przeciwzapalny, lek na ból kręgosłupa
Substancja czynna diklofenak sodowy (diclofenacum natricum)
Dawka 50 mg
Opakowanie 30/50 tabletek

Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/7931/leaflet

Diclac - opis i informacje o leku


Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie! Diclac jest lekiem stosowanym w przeciwdziałaniu stanom zapalnym oraz objawom chorób reumatycznych. Działa także przeciwbólowo, dzięki czemu jest w stanie pomóc w różnych dolegliwościach. Szczegółowych informacji na temat leku dowiesz się z ulotki dołączonej do opakowania oraz z opisu poniżej. Zapisz się na e-konsultację i szybko zdobądź receptę.

Diclac – co to za lek?

Diclac jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie stawów kręgosłupa, reumatyzm pozastawowy czy bóle spowodowane pourazowymi i pooperacyjnymi stanami zapalnymi i obrzękami. Jest lekiem przepisywanym przez lekarza na receptę w postaci tabletek dojelitowych.

Dla kogo przeznaczony jest lek Diclac?

Lek ten przeznaczony jest to stosowania przez osoby powyżej 14. roku życia, choć w przypadku dzieci i młodzieży jego stosowanie musi odbywać się pod nadzorem lekarskim i tylko w przypadku wyraźnego polecenia ze strony specjalisty. Jest ponadto lekiem dostępnym wyłącznie na receptę, nie można go wiec bez niej kupić w aptece.

Kto nie powinien stosować leku Diclac?

Leku tego nie powinny stosować osoby, które mają uczulenie na substancję czynną znajdującą się w Diclac lub na jakiekolwiek inny ze składników pomocniczych, który się w nim zawiera. Przeciwwskazaniem jest także choroba serca bądź naczyń mózgowych, zaburzenia krążenia, niewydolność serca bądź wątroby czy przebyta choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Warto także skonsultować z lekarzem przyjmowanie leku Diclac w przypadku stosowania jednocześnie jakichkolwiek innych leków, także tych dostępnych bez recepty. Szczególne istotne jest to w przypadku leków moczopędnych, innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy leków przeciwzakrzepowych. Pełna lista specyfików wchodzących w interakcje z lekiem Diclac znajduje się na ulotce. Przeciwwskazaniem stosowania leku może być także palenie papierosów, astma, zaburzenia czynności wątroby czy przewlekłe zakażenie dróg oddechowych. Warto także skonsultować przyjmowanie leku, jeśli pacjent jest w podeszłym wieku. Wszelkie przeciwwskazania odnośnie do stosowania leku znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania.

Diclac a ciąża i okres karmienia piersią

Stosowanie jakichkolwiek leków w trakcie ciąży powinno zostać skonsultowane z lekarzem. W przypadku Diclac nie powinno przyjmować się go w ciąży oraz w okresie karmienia piersią ze względu na to, że może zaszkodzić dziecku czy spowodować komplikacje podczas porodu. Przed rozpoczęciem trzeciego trymestru ciąży stosowanie go jest możliwe jedynie w wyjątkowych sytuacjach i wyłącznie za zgodą lekarza prowadzącego.

Jak stosować lek Diclac?

Tabletki przeznaczone są do stosowania doustnego. Lek ten połyka się w całości — nie można go zatem rozdrabniać i przegryzać. Najlepiej stosować go przed posiłkiem i popić odpowiednią ilością płynów.

Diclac – dawkowanie leku

Początkową zalecaną dawką przepisywaną zwykle przez lekarza jest 150 mg substancji czynnej na dobę, choć w przypadku przeciwdziałania chorobom przewlekłym stosuje się dawkę 100 mg. Wielkość dawki oraz czas leczenia dobiera się jednak indywidualnie w zależności od dolegliwości, na jaką cierpi pacjent oraz jego stanu zdrowia. Lek ten może być bowiem stosowany zarówno w leczeniu krótkoterminowym, jak i długotrwałym. Stąd dawka dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta.

Możliwe skutki uboczne stosowania leku Diclac

Wszelkie stosowane leki mogą prowadzić do skutków ubocznych, choć ich przyjmowanie nie musi ich spowodować. Do częstszych działań niepożądanych należą ból i zawroty głowy, biegunka, zmniejszony apetyt, nudności czy wymioty. Niezbyt często pacjenci narzekają również na niewydolność serca ból w klatce piersiowej czy kołatanie serca. Do poważniejszych działań niepożądanych po przyjęciu leku należą zapalenie wątroby, żółtaczka, zapalenie błony śluzowej żołądka, krwawe wymioty bądź biegunki, a także reakcje anafilaktyczne. W ich przypadku konieczna jest jak najszybsza pomoc lekarska. Pełna lista skutków ubocznych stosowania leku znajduje się na ulotce od producenta. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych o nasilonym stopniu konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem farmaceutą oraz udanie się do najbliższej placówki medycznej.

Skład i zawartość opakowania leku

Substancją czynną zawartą w leku Diclac jest diklofenak sodowy, stanowiący pochodną kwasu fenylooctowego. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. W swoim działaniu hamuje agregację płytek krwi i zaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Substancjami pomocniczymi zawartymi w leku Diclac są m.in. laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana czy celuloza mikrokrystaliczna. Pełna lista składników stanowiących rdzeń i otoczkę tabletki znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!