Chronada

Kategoria leki na zwyrodnienie stawów
Status dostępny na receptę
Forma kapsułki twarde
Substancja czynna chlorowodorek glukozaminy, siarczan chondroityny
Dawka 200 mg + 250 mg
Opakowanie [ilość kapsułek] 90

Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/37177/leaflet

Chronada - opis i informacje o leku


Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie! Chronada to lek na stawy występujący w formie kapsułek. Stosuje się go na chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych. W jego składzie znajdują się dwie substancje czynne: chlorowodorek glukozaminy i siarczan chondroityny. Chronada przeznaczona jest do długotrwałego stosowania, przynajmniej na pół roku. Jest to lek dostępny tylko na receptę, którą ku wygodzie pacjenta można uzyskać przez internet. W tym celu wystarczy wypełnić formularz dotyczący stanu zdrowia, a na jego podstawie lekarz może wystawić e-receptę, którą pacjent następnie okaże w aptece.

Na co stosuje się lek Chronada?

Chronada to dostępny na receptę lek zwalczający objawy choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych u pacjentów odczuwających ból od umiarkowanego do silnego. Chronada przeznaczona jest tylko dla pacjentów pełnoletnich.

Kiedy nie należy stosować leku Chronada?

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Chronada jest nadwrażliwość lub uczulenie na którąkolwiek substancję obecną w składzie preparatu. Leku powinny unikać także osoby cierpiące na alergię na owoce morza, ponieważ z tego pokarmu pozyskiwana jest glukozamina, będąca jedną z substancji czynnych. Niektóre grupy pacjentów powinny zachować pewne środki ostrożności i omówić stosowanie leku Chronada z lekarzem lub farmaceutą. Dotyczy to osób z nietolerancją glukozy, w przypadku których konieczne może być częstsze monitorowanie poziomu cukru we krwi. Ostrożność powinni zachować także pacjenci cierpiący na poważne choroby serca oraz osoby z zaburzeniem czynności nerek czy wątroby.

Co znajduje się w składzie leku Chronada?

W składzie leku Chronada znajdują się dwie substancje czynne, istotne dla budowania właściwej struktury stawów oraz ich prawidłowego funkcjonowania. Jedna z nich – siarczan chondroityny – to ważny składnik proteoglikanów, które stanowią szkielet tkanki łącznej i budują chrząstkę. Zarówno siarczan chondroityny, jak i chlorowodorek glukozaminy należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwreumatycznych. Substancją pomocniczą w leku Chronada jest stearynian magnezu.

Jak wygląda działanie substancji czynnych leku Chronada?

Zadaniem chlorowodorku glukozaminy jest łagodzenie bólu stawów oraz wspomaganie ich sprawności. Stanowi budulec związków występujących w chrząstce stawowej, dlatego też ma pozytywny wpływ na kondycję stawów. Glukozamina może być produkowana w mniejszych ilościach z powodu nadwagi czy obciążającego wysiłku fizycznego, dlatego pacjenci mogą zażywać lek Chronada z takich właśnie powodów. Z kolei siarczan chondroityny posiada działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Hamuje postęp choroby zwyrodnieniowej stawów, zapewniając chrząstce stawowej ochronę oraz zmniejszając ból. Stosowanie siarczanu chondroityny poprawia ruchomość stawów. Obie substancje czynne łączone są w medycynie, by sukcesywnie poprawiać stan chrząstki i stawów.

Jak zażywać lek Chronada?

Chronada występuje w formie kapsułek, które należy połykać w całości i popijać wodą. Można przyjmować je niezależnie od posiłku, jednak zaleca się zażywać lek po jedzeniu pacjentom, którzy cierpią na podrażnienie żołądka z powodu stosowania innych leków.

Jak należy dawkować lek Chronada?

Zalecana dawka dzienna to 2 tabletki przyjmowane 3 razy na dobę, jednak dawkę dla każdej osoby ustala lekarz, biorąc pod uwagę wszystkie istotne czynniki dotyczące indywidualnego pacjenta. Kuracja lekiem Chronada powinna trwać co najmniej 6 miesięcy. Nie należy samodzielnie przerywać kuracji lekiem Chronada, ponieważ może to poskutkować nawrotem objawów. W celu zakończenia leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

Czy lek Chronada można łączyć z innymi środkami medycznymi?

Chronada, jak i inne leki, może wchodzić w interakcję z innymi środkami medycznymi, dlatego przed rozpoczęciem kuracji należy poinformować lekarza o każdym leku przyjmowanym na stałe. Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania niektórych leków zapobiegających krzepnięciu krwi, ponieważ glukozamina może wzmocnić ich działanie. Również niektóre leki stosowane w zakażeniach mogą wchodzić w interakcję z preparatem Chronada.

Co zrobić w przypadku przyjęcia złej dawki leku Chronada?

Jeżeli pacjent pominął dawkę leku Chronada, może przyjąć ją w dowolnym momencie w ciągu dnia. Należy jednak pamiętać, by nie przekraczać maksymalnej dawki 6 kapsułek na dobę. Jeżeli pacjent przypadkowo zażył dawkę przekraczającą tę zalecaną, mogą wystąpić efekty niepożądane w postaci zawrotów głowy, dezorientacji, nudności czy bólu stawów. Działania te nie muszą się jednak pojawić, natomiast w razie ich zaistnienia należy skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Chronada można zażywać w ciąży lub karmiąc piersią?

Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa taką możliwość, powinna omówić stosowanie leku Chronada ze swoim lekarzem. Brakuje danych dotyczących wpływu preparatu na zdrowie płodu czy przyszłej matki. Również nie zaleca się karmić piersią podczas stosowania leku Chronada, gdyż nie jest wiadome, czy substancje zawarte w preparacie przenikają do mleka matki.

Czy Chronada może być przyjmowana przez osoby poniżej 18 roku życia?

Nie należy podawać leku Chronada osobom nieletnim, ponieważ brakuje danych dotyczących wpływu tego preparatu na dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia.

Jakie efekty uboczne mogą pojawić się podczas stosowania leku Chronada?

Najczęściej występujące działania niepożądane spowodowane stosowaniem leku Chronada to bóle głowy, biegunka, nudności, niestrawność i wzdęcia. Należy natychmiast poinformować lekarza, jeżeli wystąpią efekty uboczne w postaci zakażenia górnych dróg oddechowych, bólu w klatce piersiowej czy zakażenia dróg moczowych.



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!