Czerwona twarz po alkoholu – skąd bierze się ten objaw?

Czerwona twarz po alkoholu to często pojawiający się objaw u alkoholików. Nadużywanie alkoholu prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Część z nich jest widoczna na pierwszy rzut oka, a inne zdiagnozować można z wykorzystaniem dokładnych badań.

czerwona twarz po alkoholu

Czerwona twarz po alkoholu to często pojawiający się objaw u osób nadużywających tej substancji. Symptom jest związany z tym, że alkohol zaburza przepływ krwi i limfy, pojawiają się również problemy ze strukturą lipidową skóry. Czasami czerwona twarz może świadczyć o poważnych problemach z organizmem. Dowiedz się więcej!

Czerwona twarz po alkoholu – co się dzieje w organizmie?

W alkoholu znajduje się substancja chemiczna nazywana etanolem. Kiedy dostanie się ona do organizmu, to zostaje rozłożona na metabolity oraz inne substancje, aby mogła zostać wypłukana z ciała. Jeden z metabolitów to aldehyd octowy, który jest toksyczny dla organizmu ludzkiego. Jeżeli ciało nie jest w stanie przetworzyć wszystkich toksyn, dochodzi wówczas do rozszerzenia naczyń krwionośnych. To właśnie ono odpowiedzialne jest za czerwoną twarz po alkoholu. Czasami efekt ten może być widoczny nawet po spożyciu niewielkiej ilości trunku.

Za rozkład alkoholu w organizmie człowieka odpowiadają dehydrogenaza alkoholowa (ADH) oraz dehydrogenaza aldehydowa (ALDH2). ALDH2 jest odpowiedzialny za rozkład aldehydu octowego na inne, mniej toksyczne, substancje. Produkcja enzymu jest nadzorowana przez gen aldh2.

RECEPTA

Czerwona twarz u chorych na chorobę alkoholową

Czerwona twarz to bardzo częsty objaw choroby alkoholowej, wynikający z przyjmowania nadmiaru substancji toksycznych, które kumulują się w organizmie. Naczynia krwionośne alkoholika ulegają uszkodzeniom, powiększają się oraz są coraz bardziej widoczne pod skórą i często pękają. Dodatkowo alkohol ma działanie wysuszające skórę, więc u pijącego często dochodzi do infekcji i stanów zapalnych, które dają objaw zaczerwienienia twarzy. W komórkach zmniejszeniu ulega produkcja kolagenu, a ten odpowiada za ogólny wygląd skóry.

Zobacz też  Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu – detoks alkoholowy

Najczęściej czerwona twarz po wypiciu alkoholu dotyczy osób, które spożywają go przez długi okres. Czerwone plamy najbardziej widoczne są w okolicy nosa oraz ust. Dzieje się tak dlatego, że pod tymi częściami twarzy znajduje się bardzo bogata sieć naczyń krwionośnych. Są one też stosunkowo niewielkie i łatwo pękają, tworząc podskórne wylewy krwi. Plamy widoczne są również na ramionach oraz plecach osoby cierpiącej na alkoholizm.

Czerwona twarz po alkoholu nasila się w czasie upałów oraz w ciepłych pomieszczeniach. Zmiany widoczne na skórze mogą mieć postać rumienia, ale także „pajączków”.

Pamiętaj, że alkohol należy pić z umiarem. Jeżeli w wyniku wypicia zbyt dużej ilości alkoholu nie będziesz mógł zjawić się w pracy, to nie będzie ci przysługiwać zwolnienie chorobowe i związany z nim zasiłek. L4 online otrzymasz jedynie w przypadku niedyspozycji wynikających z zabiegów operacyjnych, rehabilitacji lub choroby.

Czerwona twarz po alkoholu a nadciśnienie

Badania wskazują, że charakterystyczny rumieniec po wypiciu alkoholu może świadczyć o nadciśnieniu. Związek z tym schorzeniem ma również wiek, palenie papierosów oraz nadwaga. Nie do końca wiadomo, dlaczego organizm reaguje w ten sposób, ale specjaliści twierdzą, że ma to związek z niezdolnością organizmu do trawienia aldehydu octowego. U osób, których organizm ma ten problem, pojawia się rumień oraz podwyższone ciśnienie krwi.

Czy czerwonej twarzy po alkoholu można przywrócić normalny wygląd?

U pijących alkohol zmiany w wyglądzie są bardzo widoczne, największe są jednak one u osób, które pozostają w bardzo długim ciągu alkoholowym. Organizm ma wtedy bardzo niewielki dostęp do witamin A i C, które mają bardzo dużą rolę w prawidłowym jego działaniu. Zbyt duża ilość alkoholu w organizmie prowadzi do trwałych uszkodzeń w komórkach oraz kodzie DNA. Skóra osoby z problemem alkoholowym zdecydowanie szybciej się starzeje. Aby zapobiec tym zmianom, konieczne jest przeprowadzenie odtrucia alkoholowego. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm inaczej reaguje na alkohol, a więc różne mogą być symptomy związane z długotrwałym jego spożyciem.

Zobacz też  Migotanie przedsionków – wszystko, co należy wiedzieć o tej chorobie

Przy silnym uzależnieniu domowe sposoby na poradzenie sobie z zatruciem alkoholowym i jego objawami mogą nie być do końca skuteczne. Należy więc udać się do specjalisty, który przeprowadzi dokładną diagnozę i stworzy plan terapeutyczny. Przede wszystkim konieczne będzie odstawienie alkoholu. Pomocne przy tym może być skierowanie chorego na specjalną terapię i detoks alkoholowy. Niektórzy specjaliści zalecają wszywkę alkoholową oraz psychoterapię. W przypadku zatrucia alkoholem konieczne jest podanie kroplówek witaminowych, które sprawią, że mechanizmy biochemiczne organizmu wrócą do normy. Skład kroplówki pozwala bardzo szybko dostarczyć do organizmu najbardziej potrzebne makro oraz mikroelementy. Niedyspozycje w pracy związane z zatruciem alkoholowym mogą sprawić, że pracownik straci prawo do zwolnienia chorobowego. Zwolnienie lekarskie online otrzymasz jedynie w przypadku choroby (np. wirusowej), po zabiegu operacyjnym lub w czasie rehabilitacji.

Kiedy zmiany w wyglądzie są nieodwracalne?

Nie można jasno stwierdzić, kiedy zmiany w wyglądzie są już nieodwracalne. Każdy organizm ma inną tolerancję alkoholową. Według danych WHO umiarkowaną dawką alkoholu dla kobiet jest od 13 g do 15 g etanolu, w praktyce oznacza to jednego drinka. Mężczyzna może przyjąć znacznie większą dawkę alkoholu. Należy jednak zaznaczyć, że tak naprawdę nawet niewielka dawka alkoholu wpłynie na organizm. Alkohol szczególnie toksyczny wpływ ma na mózg i prowadzi do uszkodzenia komórek, z których się składa.

Jeżeli chcesz częściowo uniknąć toksycznego działania alkoholu, to powinieneś przed zakrapianą imprezą porządnie się wyspać, wypić dużo wody i przyjąć elektrolity. U osób pijących regularnie może dojść jednak do uszkodzenia wątroby. Narząd ten nie będzie pracował prawidłowo, co wpłynie także na wygląd zewnętrzny. Wątroba jest odpowiedzialna za detoksykację organizmu, jeżeli będzie niesprawna to w wyniku picia alkoholu może dojść do trwałych zmian w wyglądzie organizmu.

Czy czerwona twarz po alkoholu jest niebezpieczna?

Opuchnięta i czerwona twarz po alkoholu sama w sobie nie musi wcale oznaczać, że z organizmem dzieje się coś bardzo złego. Jest to jednak sygnał ostrzegawczy. U osób, u których po alkoholu pojawia się ten objaw, jest znacznie większe ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi. Według innych badań osoby z czerwoną twarzą po alkoholu mają większe ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Dotyczy to jednak tylko mężczyzn.

Zobacz też  Czerwone plamy na ciele – przyczyny, objawy i leczenie

Jak pozbyć się zaczerwienienia twarzy?

Istnieją domowe sposoby na pozbycie się zaczerwienienia na twarzy. Oto one:

  • masaż twarzy – prowadzi do rozluźnienia mięśni oraz redukuje stres;
  • okłady z zielonej herbaty – obkurczają naczynia krwionośne i łagodzą opuchliznę;
  • tonik aloesowy – nawilża, łagodzi, uelastycznia i wygładza skórę;
  • schłodzone plasterki ogórka – ujędrniają oraz nawilżają skórę;

Czerwona twarz po alkoholu może oznaczać, że z organizmem dzieje się coś bardzo złego. Nie każdy przypadek rumieńca wymaga leczenia, ale mimo wszystko warto udać się do lekarza, aby otrzymać dokładniejszą diagnozę.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.