Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu – detoks alkoholowy

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu to konieczność u osób, które utraciły kontrolę nad spożyciem napojów wyskokowych. Organizm niektórych osób zaczyna regenerować się już pierwszego dnia trzeźwości, lecz w niektórych przypadkach ten proces trwa nawet miesiąc.

regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu przebiega w kilku etapach. Pierwszym jest zawsze detoks alkoholowy, polegający na usunięciu skutków długiego ciągu alkoholowego. W organizmie osoby uzależnionej dochodzi do zaburzeń, także w postaci niedoboru witamin i minerałów. Odstawienie alkoholu może dać bardzo nieprzyjemne objawy, dlatego detoks jest niezbędnym etapem, aby alkoholik mógł przywrócić swój organizm do odpowiedniego stanu.

Detoks alkoholowy – na czym polega?

Detoks alkoholowy jest pierwszym etapem regeneracji organizmu po odstawieniu alkoholu. Pacjent musi być w tym czasie stale monitorowany. Mamy na myśli nie tylko jego stan zdrowia, lecz także samopoczucie. Osoby uzależnione od alkoholu, które odstawią tę substancję, będą prawdopodobnie cierpiały na zespół abstynencyjny. Taki stan wiąże się z wieloma bardzo nieprzyjemnymi objawami. Mogą pojawić się między innymi:

  • zaburzona praca serca;
  • bóle mięśni;
  • biegunka;
  • potliwość;
  • bezsenność;
  • rozdrażnienie;
  • lęk;
  • drgawki.

Symptomy te pojawiają się zazwyczaj już po 6 godzinach abstynencji. Na pacjenta trzeba zwracać wtedy baczną uwagę, ponieważ zagrożone jest jego życie i zdrowie. Aby zmniejszyć nasilenie wcześniej wymienionych objawów, stosuje się detoks, który przeprowadza wykwalifikowana kadra medyczna. W tym czasie z organizmu usuwane są wszelkie pozostałości alkoholu. W czasie odtruwania pacjentowi podawane są również substancje odżywcze. Konieczne jest przywrócenie gospodarki wodno-elektrolitowej.

Detoks organizmu – ile trwa?

Detoks jest dopiero pierwszym krokiem w powrocie do normalności u alkoholika. Jest on niezbędny, aby doszło do regeneracji organizmu po odstawieniu alkoholu. Bez całkowitej rezygnacji z tej substancji pacjent nie usunie z ciała wszystkich jej śladów. Detoksykacja trwa zwykle od 7 do 10 dni. Nie jest to jednak jej koniec. Później alkoholik powinien przejść przez szereg procesów rehabilitacyjnych, których celem jest to, aby nie powrócił on do nałogu. Całkowity czas całego procesu to od 30 do 90 dni (jeżeli stan pacjenta wymaga pobytu w ośrodku leczenia choroby alkoholowej).

Zobacz też  Złe samopoczucie po alkoholu i sposoby na kaca

Skutki uboczne występujące w trakcie detoksykacji są uzależnione od czasu trwania choroby alkoholowej, obecności innych chorób (w tym psychicznych) oraz potrzeb emocjonalnych, umysłowych, społecznych i duchowych.

Konieczne może być rozszerzenie terapii o środki farmakologiczne. Duża część z nich jest dostępna na receptę, a takie preparaty powinny być przyjmowane jedynie za zgodą lekarza. Jeżeli pacjent nie może udać się po leki samodzielnie, rozwiązaniem będzie e-recepta online.

Odstawienie alkoholu – objawy w trakcie detoksykacji

Początkowymi objawami odstawienia alkoholu są bóle głowy oraz nudności. U niektórych pacjentów stwierdzić można ciężkie objawy odstawienia – delirium tremens (DTS).

W przypadku ostrego zespołu odstawiennego u pacjenta można zaobserwować pobudzenie, drżenie ciała i drgawki. Dwa ostatnie symptomy najczęściej ustępują już w ciągu 48 godzin po rezygnacji z alkoholu. Delirium tremens mija po 72 godzinach. Wśród objawów, które występują podczas detoksu, wymienić można jeszcze:

  • tachykardię;
  • nasilone pocenie się;
  • zaburzenia związane z temperaturą ciała;
  • zwiększone ciśnienie krwi;
  • wymioty i nudności.

Odtrucie w czasie detoksu – co podaje się pacjentowi?

Przy zaburzonej gospodarce jonowo-elektrolitowej odstawienie alkoholu może wywołać naprawdę bardzo duży ból. Odpowiednio dobrane środki pomogą pacjentowi poradzić sobie z objawami fizycznymi. Początkowy etap regeneracji po odstawieniu alkoholu wymaga podawania środków przeciwbólowych, uspokajających i nasennych. Wśród leków wymienić można te z grupy benzodiazepin. Środki farmakologiczne są niezbędne, aby w jak największym stopniu zmniejszyć objawy zespołu abstynencyjnego. W czasie detoksu regularnie wykonuje się badania krwi w celu sprawdzenia, czy obecne są w niej szkodliwe substancje.

Regeneracja wątroby u osób cierpiących na alkoholizm

Wątroba odgrywa bardzo ważną rolę przy metabolizowaniu alkoholu. Aldehyd octowy i kwas octowy to zaburzają równowagę procesów utleniania w komórkach wątroby, co prowadzi do stresu oksydacyjnego oraz stanów zapalnych. Ostatecznie substancje te mogą być przyczyną marskości, stłuszczenia lub nowotworu wątroby. Narząd ten ma jednak zdolność regeneracji i nawet wątroba zniszczona w znacznym stopniu może się odbudować, jeżeli zapewnione jej zostaną odpowiednie warunki. Proces regeneracji rozpoczyna się już kilka dni po odstawieniu alkoholu etylowego. W przypadku osób upijających się raz w tygodniu wątroba wraca do normy już po około 30 dniach. U osób wypijających znaczne ilości alkoholu kilka razy w tygodniu proces ten może trwać nawet do 3 miesięcy.

Zobacz też  Czerwona twarz po alkoholu – skąd bierze się ten objaw?

Warto zaznaczyć, że regeneracja wątroby jest w pewnym stopniu ograniczona. Możliwa będzie tylko w przypadku, gdy komórki doznały pojedynczego urazu oraz jeśli tylko niektóre z nich uległy uszkodzeniu. Alkoholicy, którzy piją alkohol przez wiele lat, mogą mieć marskość wątroby, a tego stanu nie da się już cofnąć i konieczny jest przeszczep narządu. Są także osoby, które muszą mieć przeszczepioną wątrobę z powodów niezwiązanych z nadużywaniem alkoholu. W takiej sytuacji nie będzie oczywiście możliwe wykonywanie obowiązków zawodowych i w pełni uzasadnione okaże się zwolnienie lekarskie online. Trzeba dać sobie czas na rekonwalescencję i regenerację, zwłaszcza gdy konieczny jest tak poważny zabieg.

Regeneracja mózgu u alkoholików

Nie tylko wątroba może mocno ucierpieć z powodu nadużywania alkoholu. Mózg również jest bardzo narażony na uszkodzenia. Alkohol jest dla niego toksyną, która zaburza połączenia komórek nerwowych i prowadzi do obumarcia tkanek. Regeneracja mózgu osoby nadużywającej alkoholu przez długi czas jest możliwa, ale jedynie w ograniczonym stopniu. Nie wszystkie obszary mózgu wrócą do normalnego stanu, gdy odstawione zostaną napoje alkoholowe. Aby ten narząd się zregenerował, abstynencja musi trwać przynajmniej 6 miesięcy. Dopiero wtedy można zaobserwować wzrost objętości części mózgu odpowiedzialnej za pamięć i regionów związanych z podejmowaniem decyzji. U pacjenta poprawi się pamięć krótkotrwała oraz długotrwała.

Samodzielnie do normalnego stanu nie wrócą takie zdolności jak podzielność uwagi, impulsywność, planowanie i rozpoznawanie emocji u innych. Konieczne będzie w ich przypadku przyjmowanie leków. Sam proces regeneracji rozpoczyna się już po kilku godzinach od zaprzestania spożywania alkoholu.

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu a kwestia L4

Proces regeneracji organizmu po odstawieniu alkoholu początkowo powinien zostać przeprowadzona w szpitalu, klinice lub specjalistycznym ośrodku. Detoks w domu może nie przynieść oczekiwanych rezultatów u pacjentów, którzy byli w długim ciągu alkoholowym. Mogą bowiem nie poradzić sobie z objawami i wrócić do nałogu.

Zobacz też  Niedociśnienie tętnicze – co wpływa na hipotonię i jak ją leczyć?

Osoby zatrudnione muszą wiedzieć, że nieobecność w pracy z powodu spożycia alkoholu pozbawia praw związanych ze zwolnieniem chorobowym. Pracownik ze zwolnieniem lekarskim, które ma związek z nadużyciem alkoholu, traci prawo do otrzymania wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku za okres pierwszy 5 dni trwania zwolnienia. W przypadku dolegliwości niezwiązanych z alkoholem możesz oczywiście otrzymać L4 online.

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu to często długotrwały proces, który wymaga on od chorego dużo samozaparcia i motywacji. Taka osoba musi całkowicie odciąć się od alkoholu, aby organizm mógł przynajmniej częściowo wrócić do normalności.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.