» Strona główna » Kobieta » Czy tabletki antykoncepcyjne można zacząć brać w połowie cyklu? Przedstawienie zależność między czasem przyjęcia pierwszej pigułki, a skutecznością kuracji
Aby móc cieszyć się niemal stuprocentową skutecznością tabletek antykoncepcyjnych, pacjentki stosujące tę metodę antykoncepcji powinny zwracać szczególną uwagę na sposób ich dawkowania. Oprócz tego, że pigułki powinny być przyjmowane codziennie […]
Aby móc cieszyć się niemal stuprocentową skutecznością tabletek antykoncepcyjnych, pacjentki stosujące tę metodę antykoncepcji powinny zwracać szczególną uwagę na sposób ich dawkowania. Oprócz tego, że pigułki powinny być przyjmowane codziennie o tej samej porze, istotny jest również moment zastosowania pierwszej tabletki. Najlepszy czas na przyjęcie początkowej pigułki to początek cyklu, jednak nie istnieją przeciwwskazania do rozpoczęcia stosowania tej formy antykoncepcji w późniejszym czasie. Czy antykoncepcja hormonalna zastosowana w połowie cyklu będzie tak samo skuteczna jak ta stosowana od jego początku? To pytanie niesie sporo wątpliwości wielu kobietom. W dzisiejszym artykule dokładnie wyjaśniamy tę kwestię.
Tabletki antykoncepcyjne powinny być stosowane zgodnie z jednym z ustalonych schematów. Wybór odpowiedniego zależy od rodzaju stosowanych pigułek. Możemy wyróżnić dwa główne sposoby stosowania tabletek antykoncepcyjnych:
Z reguły zaleca się, aby pierwsza tabletka z opakowania została przyjęta w trakcie pierwszych pięciu dni cyklu. W tym czasie przyniesie ona najwyższą niezawodność i sprawi, że kuracja antykoncepcyjna będzie skuteczna już od pierwszego dnia.
Jeśli pacjentka będzie przestrzegać zaleceń i stosować tabletki antykoncepcyjne według jednego z ustalonych schematów, działanie tej metody antykoncepcji będzie kompleksowe i w niemal stu procentach skuteczne. Przyjmowane pigułki sprawiają, że:
W efekcie komórka jajowa nie zostanie uwolniona, przez co nie będzie mogło dojść do zapłodnienia. Warto zaznaczyć, ze nawet jeśli by do niego doszło, gęsty śluz uniemożliwi zagnieżdżenie się jajeczka w macicy. Taka konsystencja śluzu sprawi również, że plemniki nie będą mogły swobodnie się poruszać.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zaleca się stosowanie pierwszej pigułki z opakowania w jednym z pierwszych dni cyklu, jednak nie istnieją żadne przeciwwskazania do rozpoczęcia stosowania tabletek antykoncepcyjnych w późniejszym czasie. Kuracja antykoncepcją hormonalną może być rozpoczęta w połowie cyklu. Warto jednak zaznaczyć, że tak rozpoczęte stosowanie tabletek antykoncepcyjnych będzie wiązało się z koniecznością zastosowania dodatkowych metod antykoncepcji, ponieważ tabletki nie będą od początku zapewniały ochrony przed zajściem w ciążę. Dodatkowe zabezpieczenie powinno być stosowane przez określony czas. W niektórych przypadkach wymagane jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia nawet do końca aktualnego cyklu. Dopiero po upewnieniu się, że antykoncepcja hormonalna działa możliwe będzie zrezygnowanie z dodatkowych metod antykoncepcji.
Jeśli pacjentka zastosuje pierwszą tabletkę antykoncepcyjną w połowie cyklu, nie będzie ona jeszcze chroniona przed zajściem w ciążę, dlatego wymagane będzie zastosowanie dodatkowych form antykoncepcji. Pozwolą one odpowiednio zabezpieczyć się, a tym samym zapobiec zapłodnieniu. Obecnie na rynku istnieje wiele środków i specyfików służących do tego celu. Doskonałym wyborem z pewnością okażą się:
Najlepsza forma zabezpieczenia powinna zostać wybrana przez oboje partnerów tak, aby czuli się oni pewnie i komfortowo. W aptekach można znaleźć również środki stosowane w nagłych wypadkach. Tabletki „dzień po” pozwolą uniknąć ryzyka zapłodnienia po odbyciu niezabezpieczonego stosunku.
Nie istnieją żadne przeciwwskazania dotyczące momentu rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej. Warto jednak zdawać sobie sprawę z poziomu skuteczności tego rozwiązania, jaki występuje w zależności od czasu podania pierwszej pigułki. Wiedza ta pozwoli na odpowiednie zabezpieczenie się, a tym samym zapobiegnięcie niechcianej ciąży.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.