Gorzki smak w ustach – przyczyny i leczenie. Czy to objaw choroby wątroby?

Gorzki smak w ustach nie jest przyjemny. Dodatkowo często powiązany jest z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z jamy ustnej. Objaw ten może być powiązany między innymi z refluksem, ale także z czymś bardziej błahym, czyli z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Zwykle niesmak w ustach pojawia się po przebudzeniu. Jeżeli występują trudności z pozbyciem się goryczy w ustach domowymi sposobami, to warto udać się do specjalisty!

gorzki smak w ustach

Gorzki smak w ustach jest zupełnie normalny po zjedzeniu pewnych potraw lub wypiciu kawy. Jeżeli jednak nie mija, a dodatkowo towarzyszą mu inne objawy, to może to być znak, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Problem może być związany z czynnikami stomatologicznymi lub hormonalnymi, ale nie tylko. Takie symptomy pojawiają się po spożyciu niektórych leków. Czasami gorycz w ustach może być związana z poważną chorobą, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą.

Czym jest gorzki smak w ustach?

Ludzki zmysł smaku jest bardzo złożony. Wpłynąć na niego może bardzo wiele czynników. Zaburzenia związane z odczuwaniem smaku mają nawet swoją nazwę. Dysgeusia, bo tak w medyczny sposób określa się tego rodzaju problemy, polega na subiektywnie błędnym odczuwaniu smaku. Zwykle zaburzenia związane są z nieprzyjemnym, gorzkim, słonym, metalicznym posmakiem. Jeżeli nie ustępują, gdy zęby są regularnie szczotkowane, to konieczna będzie specjalistyczna diagnoza lekarska. Lekarz zdiagnozuje przyczynę i postara się ją wyeliminować.

Dyskomfort związany z nieprzyjemnym smakiem w ustach może w znacznym stopniu wpłynąć na codzienne życie. Na początek warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Dokona on wywiadu i w razie konieczności skieruje pacjenta do lekarza specjalisty. Jeżeli potrzebujesz szybkiego kontaktu z lekarzem, to rozwiązaniem mogą być konsultacje lekarskie online.

Gorycz w ustach – przyczyny

Gorzyki smak w ustach może mieć wiele przyczyn. Jednym z powodów może być spożycie pewnych potraw lub niedokładne umycie zębów. W takim wypadku pomóc powinno wypłukanie ust płynem. Jeżeli jednak nieprzyjemny posmak nie przemija, to przyczyny mogą być znacznie poważniejsze. Często może to świadczyć o problemach z wątrobą. Poniżej opisujemy najczęstsze przyczyny problemów z goryczą w ustach.

Zobacz też  Siniaki na nogach

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Jest to bardzo częsta przyczyna niesmaku w ustach. Jednocześnie jest też najmniej niebezpieczna. Bakterie gromadzące się w ślinie, na języku i na dziąsłach, a to może prowadzić do pojawienia się nieświeżego oddechu i zaburzeń smaku. Leczenie w tym wypadku jest bardzo proste. Należy po prostu zadbać o codzienne szczotkowanie zębów, przepłukiwać jamę ustną oraz regularnie nitkować zęby. Zęby trzeba myć przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Nie należy zapominać o higienie języka, ponieważ to na nim gromadzą się martwe komórki oraz bakterie.

Refluks przełyku

Refluks spowodowany jest cofnięciem zawartości żołądka do przełyku. Gdy kwas żołądkowy sięga ust, to pojawia się nieprzyjemny posmak. Aby tego uniknąć, nie należy spożywać tłustych oraz ciężkostrawnych potraw. Nie można również jeść zbyt dużo, bo powoduje to problemy z trawieniem. Jeżeli twoje problemy z refluksem się przedłużają, to warto udać się na konsultację lekarską.

Leki

Leki stosowane w przebiegu niektórych chorób powodować metaliczny lub gorzki smak w ustach. Do środków farmaceutycznych, które mogą wywołać ten efekt, należą:

  • lit;
  • część leków na choroby serca;
  • antydepresanty;
  • niektóre antybiotyki;
  • leki na dnę moczanową.

W tym przypadku nieprzyjemny smak w ustach mija po kilku dniach od wzięcia leku. Jeżeli tak się nie dzieje, to należy udać się do lekarza. Może on wybrać inny rodzaj leku na twoją przypadłość. Pamiętaj, że receptę na leki możesz otrzymać przez internet. E-recepta online to szybki i wygodny sposób!

Problemy z wątrobą i trzustką

Nieprawidłowości związane z działaniem wątroby mogą dawać objawy niesmaku w ustach. Jeżeli narząd nie pracuje prawidłowo, to w organizmie zaczyna pojawiać się duża ilość amoniaku. Ta substancja chemiczna jest przekształcana przez wątrobę i usuwana z moczem, gdy wątroba pracuje prawidłowo. Problemy z wątrobą mogą być bardzo niebezpieczne, jeżeli je u siebie podejrzewasz, to koniecznie udaj się do specjalisty!

Gorzki smak w ustach może być związany również z chorobami trzustki. Osoby z przewlekłym zapaleniem trzustki oraz marskością wątroby mają często niedobory cynku, które mogą prowadzić do zaburzenia zmysłu smaku.

Zobacz też  Woda w kolanie – objawy, przyczyny i leczenie schorzenia

Infekcje dróg oddechowych

Przeziębienie, zapalenie zatok, nieżyt nosa oraz inne infekcje dróg oddechowych mogą sprawić, że odczuwalny będzie gorzki smak w ustach. Zwykle jednak mija on samoistnie, gdy choroba zostanie wyleczona. W tym przypadku winę ponoszą bakterie, które produkowane są w czasie infekcji.

Uszkodzenie nerwów

Uszkodzenie nerwów może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu całego układu nerwowego. Kubki smakowe są połączone z nerwami w mózgu, jeżeli doszło do jakichś uszkodzeń, to odczuwalny może być przewlekły gorzki smak w ustach. Jakie choroby prowadzą do takich problemów? Oto kilka przykładów:

  • demencja;
  • porażenie Bella;
  • nowotwory mózgu;
  • stwardnienie rozsianie;
  • padaczka.

Leczenie onkologiczne

W wyniku chemioterapii oraz radioterapii może pojawić się efekt uboczny w postaci gorzkiego posmaku w ustach lub całkowitej utraty tego zmysłu. Takie leczenie jest inwazyjne, dlatego wiele różnych funkcji organizmu może być zaburzonych. Zmysł smaku powinien wrócić do normy po zakończeniu leczenia.

Gorzki posmak w ustach – leczenie

Gorzki posmak w ustach zwykle związany jest ze spożywaniem pewnych pokarmów, próchnicą lub chorobą dziąseł. W tym drugim przypadku należy udać się do stomatologa, który przeprowadzi odpowiednie leczenie. Jeżeli jednak nie będą widoczne żadne zmiany próchnicze, to konieczna będzie wizyta u lekarza ogólnego. Dokona on rozpoznania i wyśle do konkretnego specjalisty. Może to być na przykład neurolog, gastrolog, endokrynolog lub diabetolog.

Lekarz specjalista będzie musiał dokonać dokładnej analizy wszystkich objawów, by pomóc pacjentowi. Zawsze konieczne jest odkrycie choroby, która stoi za gorzkim smakiem w ustach. Leczenie samego objawu nie przyniesie efektów.

Jak radzić sobie z gorzkim smakiem w ustach?

Jeżeli schorzenie nie ma groźnego podłoża, to pacjent może zastosować domowe sposoby na poradzenie sobie z gorzkim smakiem w ustach. Oto one:

  • odpowiednia higiena jamy ustnej – regularne szczotkowanie oraz nitkowanie zębów. Powinno się to robić przynajmniej dwa razy dziennie. Warto stosować płukanki antybakteryjne;
  • żucie gumy bez dodatku cukru pobudza ślinianki, co pozwala na przywrócenie odpowiedniego pH w jamie ustnej;
  • unikanie cukru;
  • picie dużej ilości wody w ciągu dnia;
  • wprowadzenie odpowiedniej diety – konieczna może być rezygnacja z tłustych i ciężkostrawnych potraw;
  • rezygnacja z alkoholu oraz wyrobów tytoniowych;
  • w przypadku, gdy gorzki smak w ustach wywołany jest lekami, to warto sprawdzić, czy spożywasz ich właściwą dawkę. Należy również skonsultować się z lekarzem, gdy gorzki smak w ustach nie mija.
Zobacz też  Czerwone plamy na ciele – przyczyny, objawy i leczenie

Jeżeli z powodu swojej choroby nie możesz udać się do pracy, to rozwiązaniem dla ciebie może być L4 przez internet. Zwolnienie lekarskie online to bardzo wygodny sposób na wzięcie kilku dni wolnego.

Gorzki posmak w ustach może być bardzo nieprzyjemnym objawem. Zwykle ten symptom nie świadczy o tym, że z organizmem dzieje się coś bardzo złego. Jeżeli jednak po zmianie diety lub po wizycie u dentysty zmysł smaku nie wrócił do normy, to należy udać się do specjalisty, który dokona dokładnych badań.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.