Jak brać tabletki antykoncepcyjne, aby mieć pewność skuteczności i niezawodnego działania?

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością, dzięki czemu są wybierane przez wiele pacjentek. Aby móc cieszyć się ich niezawodnym działaniem, wymagane jest prawidłowe przeprowadzanie kuracji antykoncepcyjnej. Istnieją schematy, których […]

Jak brać tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością, dzięki czemu są wybierane przez wiele pacjentek. Aby móc cieszyć się ich niezawodnym działaniem, wymagane jest prawidłowe przeprowadzanie kuracji antykoncepcyjnej. Istnieją schematy, których należy przestrzegać, by mieć pewność, że ochrona antykoncepcyjna działa. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest uzyskanie nawet stuprocentowej skuteczności tabletek antykoncepcyjnych. Jak prawidłowo brać tabletki antykoncepcyjne, aby przyniosły pożądane działanie? Odpowiadamy!

Jak brać tabletki antykoncepcyjne? Schemat przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Tabletki antykoncepcyjne powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Obecnie na rynku istnieje kilka schematów przyjmowania pigułek. Wybór odpowiedniego zależy od rodzaju zakupionego preparatu. Pacjentki stosujące tabletki antykoncepcyjne mogą zaopatrzyć się w opakowania zawierające:

  • 21 tabletek – W tym przypadku należy spożywać po jednej pigułce przez 21 pierwszych dni cyklu. Po zażyciu wszystkich pigułek należy odbyć siedmiodniową przerwę od ich stosowania. Kolejne opakowanie powinno być rozpoczęte dopiero po zakończeniu przerwy.
  • 28 tabletek – Tego typu opakowania zwykle zawierają 24 tabletki z substancjami czynnymi oraz 4 tabletki placebo. Przez pierwsze 24 dni cyklu należy przyjmować tabletki aktywne. Po ich zażyciu należy natychmiast przejść do stosowania tabletek placebo. Wraz z zakończeniem jednego opakowania należy przejść do kolejnego.

Dzięki przestrzeganiu powyższych schematów ochrona antykoncepcyjna zostaje zachowana przez cały okres stosowani tabletek antykoncepcyjnych. W efekcie pacjentka jest chroniona przed zajściem w ciążę nawet podczas przerwy w stosowaniu lub w trakcie przyjmowania tabletek placebo. 

Czy w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych pojawia się krwawienie?

Wiele osób zastanawia się, skoro zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych hormony wpływają na przebieg cyklu, czy w trakcie ich stosowania występuje krwawienie. Okazuje się, że podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych nie pojawia się typowa miesiączka. Zamiast niej następuje tak zwane krwawienie z odstawienia. Pojawia się ono w trakcie siedmiodniowej przerwy lub w trakcie stosowania tabletek placebo. Zwykle jest ono dość krótkie i mało obfite. Ponadto jest dużo mniej bolesne niż tradycyjne miesiączki. Dzięki temu, tabletki antykoncepcyjne mogą być stosowane nie tylko po to, aby zapobiec ciąży, ale także po to, aby wyregulować cykl oraz zmniejszyć bolesność okresów. 

Zobacz też  Tabletka „dzień po” – cena preparatu jest przystępna, a jego skuteczność wysoka. Czy warto się zdecydować?

Jak brać tabletki antykoncepcyjne w sytuacji pominięcia zaplanowanej dawki?

Czasem może zdarzyć się sytuacja, że pacjentka na co dzień stosująca tabletki antykoncepcyjne zapomni o przyjęciu jednej z zaplanowanych dawek. Wiele osób zastanawia się, co zrobić w takiej sytuacji. Dużo wątpliwości przynosi również kwestia zachowania skuteczności kuracji. Okazuje się, że sposób działania zależy od czasu, jaki upłynął od momentu pominięcia dawki. Możemy rozpatrzeć trzy przypadki:

  • Jeśli od pominiętej dawki nie minęło jeszcze 12 godzin, należy przyjąć ją najszybciej, jak to możliwe. Dopuszczalna jest sytuacja, w której dwie tabletki  zostaną przyjęte jednego dnia. Maksymalnie 12-godzinne opóźnienie nie wpływa na zmniejszenie skuteczności kuracji antykoncepcyjnej.
  • Jeśli od pominiętej dawki minęło ponad 12 godzin, nadal należy przyjąć ją najszybciej jak to możliwe, nawet jeśli oznaczałoby to przyjęcie dwóch dawek naraz. W takiej sytuacji wymagane jest stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji do końca cyklu.
  • Jeśli od pominiętej dawki minęły 24 godziny, wymagane jest skontaktowanie się z lekarzem.

W razie pominięcia dawki zalecane jest skonsultowanie się z ginekologiem. Skuteczność danego preparatu może zależeć od zawartych w nim substancji czynnych. Wymienione wcześniej sposoby działania dotyczą głównie dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, zwane również minipigułkami, są bardziej podatne na opóźnienia, a tym samym szybciej mogą tracić skuteczność. W niektórych przypadkach może ona zostać utracona już nawet po trzech godzinach opóźnienia.

Jakie dodatkowe metody antykoncepcyjne można zastosować w takiej sytuacji?

W razie zapomnienia o przyjęciu jednej  z tabletek antykoncepcyjnych, często wymagane jest stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji w trakcie zbliżenia. W takim przypadku doskonale sprawdzą się:

  • prezerwatywy (męskie lub damskie),
  • środki plemnikobójcze,
  • kapturki naszyjkowe,
  • błony dopochwowe.

Wymienione metody antykoncepcji pozwolą na zapewnienie dodatkowej ochrony przed zapłodnieniem. Po uzyskaniu pewności, że tabletki antykoncepcyjne działają, można zrezygnować ze stosowania wymienionych środków. 

Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje i ich działanie

Prawidłowe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych pozwala na w pełni skuteczne zabezpieczenie się przed zajściem w ciążę. Aby mieć pewność niezawodności, należy stosować się do zaleceń lekarza, a także zażywać je według ogólnie określonych schematów. 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.