» Strona główna » Zdrowie » Plamy na skórze – przyczyny, objawy, rodzaje przebarwień na ciele
Plamy na skórze mogą mieć różne rozmiary i wygląd. Niektóre wskazują na reakcję alergiczną czy niepożądane działanie leków. Pewne zmiany skórne na ciele są charakterystyczne dla chorób zakaźnych. Inne plamki na skórze to efekt procesów starzenia. Sprawdź, kiedy stan skóry wymaga konsultacji z dermatologiem!
Kolor, kształt i umiejscowienie plamy na ciele to w większości przypadków zdecydowanie za mało, by jednoznacznie zdiagnozować jej przyczynę i charakter. Nie każde przebarwienie skóry świadczy o zaburzeniach wewnętrznych – mniej lub bardziej poważnych chorobach, stanach zapalnych czy uszkodzeniach naczyń krwionośnych. Za to prawie wszystkie symptomy widoczne na twarzy, ramionach, dekolcie, nogach oraz pozostałych częściach ciała stanowią defekt estetyczny. Są osoby, które w ogóle nie zwracają uwagi na swoje plamy na skórze. To błąd, ponieważ lekceważenie pierwszych symptomów sprawia, że późniejsze leczenie okazuje się trudniejsze. Szczególnie groźne są konsekwencje chorób wątroby i czerniaka, czyli raka skóry. Warto zatem umieć rozpoznawać oznaki poważniejszych dolegliwości zdrowotnych.
Różnokolorowe plamy na ciele trzeba odróżnić od innych zmian skórnych. Grudki czy krosty mają odrębne klasyfikacje, choć również są widocznymi zmianami na zewnętrznej powłoce ludzkiego ciała. Plama na skórze jest wykwitem, który od pozostałych części tej warstwy różni się wyłącznie kolorem. Jeżeli zmiana wyróżnia się czymś jeszcze, dla dermatologa będzie należeć do zupełnie innej kategorii. Lekarz online doceni precyzyjne informacje podczas konsultacji przez internet. Plamy skórne z definicji charakteryzują się takimi cechami, jak:
Dokładne określenie barwy, rozmiaru, kształtu czy miejsca występowania plamy na ciele może pomóc w zidentyfikowaniu dokładnej przyczyny. Niektóre choroby i dolegliwości powodują określone zmiany u osób konkretnej płci i w określonym przedziale wiekowym. Czasami plamki na ciele u pacjentów z danym problemem zdrowotnym zawsze wyglądają identycznie. Przy niektórych schorzeniach obok plam na skórze występują swędzenie, podrażnienie, obrzęk i inne objawy towarzyszące. Tutaj bardzo dobrym przykładem będą łupież, który prowadzi do złuszczania naskórka w formie białych płatków, a także reakcja alergiczna, która może spowodować problemy z oddychaniem.
Pacjenci podczas wywiadu medycznego najczęściej wskazują na lokalizację, wielkość, ewentualne zmiany w czasie oraz kolor. Pokazują lekarzom brązowe plamki, wysypkę z czerwonymi krostami, żółte czy fioletowe plamy na skórze etc. Dla większości wszystkie te zmiany należą do jednej kategorii, tymczasem dermatolodzy posługują się bardziej złożoną terminologią. Specjaliści rozróżniają 6 podstawowych rodzajów plam na ciele – głównym kryterium jest tu patofizjologia, czyli bezpośrednia przyczyna zmian skórnych. Może być pierwotna lub wtórna (będąca wynikiem jakiegoś schorzenia czy urazu).
Rozmaite przebarwienia to:
Wygląd skóry wynika zarówno z kondycji jej samej, jak i stanu zdrowia całego organizmu. W tej części opiszemy część plam, jakie pojawiają się w związku z zaburzeniami samej skóry. Za różnego rodzaju plamy na ciele odpowiadają m.in.:
Najpoważniejszym sygnałem ostrzegawczym są czarne i ciemnobrązowe plamy na skórze o nieregularnych i zmieniających się z czasem kształtach, które wskazują na czerniaka. To najgroźniejszy z wszystkich nowotworów skóry. Wprawdzie we wczesnym stadium szanse na wyleczenie szacuje się na 97%, jednak śmiertelność wynosi ok. 20% – pierwsze objawy mogą pojawić się nawet po kilkudziesięciu latach od momentu poparzenia i innych czynników wywołujących chorobę.
Zmiany skórne u osób w różnym wieku mogą być efektem takich schorzeń jak:
Powyższa lista nie wyczerpuje tematu. Niektóre dolegliwości mogą powodować poważne komplikacje i zagrożenia. Pacjenci powinni koncentrować się na terapii i powrocie do zdrowia. W takiej sytuacji L4 online może być bardzo przydatne.
Należy uważnie obserwować całe ciało. Kiedy pojawią się plamy na skórze, należy udać się do lekarza rodzinnego, dermatologa lub innego specjalisty. Badania i dalsze czynności wynikają z charakteru zmian skórnych oraz pozostałych objawów chorobowych.
Sposób leczenia zależy od rozpoznanego problemu – niegroźne przebarwienia można zamaskować kosmetykami, ślady poważniejszych chorób wymagają terapii farmakologicznej lub odpowiednich zabiegów operacyjnych. Jeśli lekarz przepisze ci konkretne leki lub maść na plamy na ciele, możesz potrzebować kolejnego zlecenia na następną dawkę. Wtedy e-recepta online będzie najszybszym rozwiązaniem.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.