Silny ból podbrzusza – najczęstsze przyczyny, diagnostyka i leczenie

Silny ból podbrzusza często związany jest z cyklem miesiączkowym. Może być także objawem endometriozy, zapalenia wyrostka robaczkowego, czy pęcherza moczowego. O czym jeszcze świadczy ból w dolnej części brzucha? Sprawdzamy!

Silny ból podbrzusza

Ból podbrzusza najczęściej dotyka kobiet. Dolegliwość może wskazywać na konkretne problemy ginekologiczne – nieprawidłowości w budowie lub funkcjonowaniu narządów rodnych. Ból w dole brzucha jest też symptomem chorób układu pokarmowego oraz moczowego. Ponieważ przyczyn wywołujących dolegliwości jest sporo, konieczna jest diagnostyka. Jeśli ból brzucha jest niewielki, nie występują dodatkowe niepokojące objawy, można sięgnąć po tabletki przeciwbólowe lub leki rozkurczowe. Silny ból podbrzusza, który zwiększa swoje natężenie, wymaga wizyty u specjalisty. Leczenie uzależnione jest od rodzaju przypadłości wywołującej dyskomfort.

Silny ból podbrzusza – możliwe przyczyny

Silny ból podbrzusza u kobiet jest często spowodowany krwawieniem miesięcznym. Jest on wynikiem skurczów macicy i ma charakter kurczowy, ostry. Często promieniuje w okolice krzyża, pachwin, uda. Zwykle utrzymuje się 1-3 dni. Bóle podbrzusza towarzyszą również pękaniu pęcherzyka Graafa i są odczuwane po prawej lub lewej stronie podbrzusza (zależy od tego, który jajnik uwalnia komórkę jajową). Niektóre kobiety doświadczają przypadłości, jaką jest deysmenorrhoea, czyli bolesne miesiączkowanie (ból może pojawić się także w czasie owulacji). To zespół bólowy dotyczący najczęściej młodych kobiet.

Ból w dolnej części brzucha wskazuje również na ewentualne problemy ginekologiczne, m.in.:

  • endometriozę, w której dochodzi do występowania błony śluzowej macicy poza jamą macicy;
  • ciążę ektopową, czyli pozamaciczną – zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w niewłaściwym miejscu (jajowód);
  • poronienie;
  • chorobę narządów miednicy – zapalenie błony śluzowej, jajowodów, jajników, otrzewnej miednicy mniejszej, ropień jajnikowo-jajowodowy.

Silny ból podbrzusza – choroby układu pokarmowego

Ból brzucha w dole może być objawem chorób układu pokarmowego. Ostry ból brzucha w dole po prawej stronie bywa symptomem zapalenia wyrostka robaczkowego. Towarzyszy mu utrata apetytu, nudności, wymioty, a także gorączka. Silny ból brzucha wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Ostre zapalenie wyrostka leczone jest chirurgicznie.

Zobacz też  Ból stawów. Przyczyny, objawy chorób, leczenie

Silny ból podbrzusza występuje także w przebiegu nieswoistego zapalenia jelit (zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna). Poza bólem brzucha pojawia się gorączka, bóle stawów, osłabienie, utrata masy ciała, zmiana charakteru stolca. Ból podbrzusza może również wskazywać na zapalenie uchyłków jelita, zespół jelita drażliwego, niedrożność jelit oraz choroby infekcyjne układu pokarmowego. Niekiedy związany jest ściśle z rytmem wypróżnień, który zostaje zaburzony – pojawiają się biegunki, zaparcia, wzdęcia.

Ból podbrzusza a choroby układu moczowego

Silny ból podbrzusza związany jest z chorobami narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Może oznaczać kłopoty w obrębie układu moczowego, np. zapalenie pęcherza. Poza bólem chory odczuwa nasilone parcie i konieczność częstego oddawania moczu, a także ból podczas mikcji. Niekiedy w moczu widoczna jest krew. Nagły, ostry ból brzucha to także objaw kolki nerkowej (pojawiają się także wymioty, nudności, gorączka). U mężczyzn ból w dole brzucha może wskazywać na stan zapalny gruczołu krokowego.

Silny ból podbrzusza – jak leczyć?

Silny ból w okolicy podbrzusza może wskazywać na wiele różnych schorzeń, a jego leczenie powinna poprzedzić dokładna diagnostyka. Na nagły ból pomogą leki przeciwbólowe i rozkurczowe. To jednak działanie doraźne, które nie usunie przyczyny dolegliwości.

Ból spowodowany menstruacją czy pojawiający się w trakcie owulacji można łagodzić, stosując delikatne preparaty dostępne bez recepty. Nagły ból brzucha z innymi niepokojącymi objawami należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Rozwiązaniem jest również konsultacja telefoniczna, podczas której specjalista wystawi zwolnienie lekarskie online (może też zostać wypisana e-recepta), a także poinstruuje o dalszym postępowaniu. W ustaleniu przyczyny dolegliwości pomogą badania laboratoryjne krwi i moczu oraz badania obrazowe, np. USG jamy brzusznej lub dróg rodnych. Niekiedy w przypadku silnego bólu podbrzusza niezbędna jest wizyta u ginekologa.

Bóle podbrzusza spowodowane zapaleniem pęcherza mogą być leczone preparatami jak:

Zobacz też  Ból nóg – przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ta dolegliwość?

Przewlekły ból brzucha należy zdiagnozować i leczyć. Stany zapalne przebiegające z gorączką, osłabieniem należy leczyć w domu (przyda się L4 online). W terapii bólów brzucha najczęściej stosuje się leki rozkurczowe, antybiotyki, środki poprawiające trawienie i funkcjonowanie układu pokarmowego. Czasem dla osób borykających się z bólem w podbrzuszu konieczna będzie również modyfikacja diety.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.