Tabletki antykoncepcyjne 7 dni przerwy jak liczyć? Przedstawiamy prawidłowy schemat stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Prawidłowo stosowane tabletki antykoncepcyjne mogą zapewnić niemal stuprocentową ochronę przed zajściem w ciążę. Schemat zażywania pigułek obejmuje nie tylko ich przyjmowanie, ale także wykonywanie przerw między kolejnymi opakowaniami. Wspomniane przerwy […]

tabletki antykoncepcyjne 7 dni jak liczyć

Prawidłowo stosowane tabletki antykoncepcyjne mogą zapewnić niemal stuprocentową ochronę przed zajściem w ciążę. Schemat zażywania pigułek obejmuje nie tylko ich przyjmowanie, ale także wykonywanie przerw między kolejnymi opakowaniami. Wspomniane przerwy zapewniają regularność i przez pewną przewidywalność cyklu. Wiele kobiet zastanawia się jednak czy wykonywanie przerw jest niezbędne. W trakcie przerw dochodzi do krwawień, którym często mogą towarzyszyć objawy, takie jak ból brzucha, zwiększony apetyt czy zmęczenie. Czy możliwe jest pomijanie przerw, a tym samym unikanie krwawień? Odpowiadamy!

Tabletki antykoncepcyjne 7 dni przerwy jak liczyć? Kiedy powinna nastąpić przerwa w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne wymagają od pacjentki przestrzegania określonych schematów stosowania. Dzięki prawidłowemu przyjmowaniu pigułek możliwe jest uzyskanie niemal stuprocentowej ochrony przed zapłodnieniem. Obecnie na rynku istnieją dwa najczęściej wybierane rodzaje opakowań tabletek antykoncepcyjnych. Zawierają one:

  • 21 tabletek – w takim przypadku należy je zażyć w ciągu pierwszych 21 dni cyklu, a następnie odbyć siedmiodniową przerwę od ich stosowania,
  • 28 tabletek – tabletki w opakowaniu dzielą się na 24 tabletki z substancjami czynnymi oraz 4 tabletki placebo. Najpierw należy zażyć 24 tabletki czynne, a następnie przejść do tabletek placebo.

Wiele osób zastanawia się czy wymagane jest zrobienie 7 dni przerwy podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych, a jeśli tak, to kiedy powinno to nastąpić. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przerwa powinna być wykonana po zażyciu 21 tabletek z opakowania. Przerwa powinna obejmować pełne 7 dni. Tak więc jeśli pacjentka przykładowo zażyje ostatnią tabletkę z opakowania w niedzielę kolejne opakowanie pigułek powinno być rozpoczęte za 7 dni, czyli dopiero w kolejny poniedziałek.

Zobacz też  Czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu?

Po co robi się siedmiodniową przerwę w trakcie kuracji hormonalnej?

Niektóre pacjentki stosujące tabletki antykoncepcyjne nie wiedzą dlaczego robienie 7 dni przerwy w trakcie kuracji jest istotne. Okazuje się, że kwestia ta jest kluczowa w kontekście prawidłowego stosowania antykoncepcji hormonalnej, dlatego wymaga wyjaśnienia. W trakcie przyjmowania kolejnych tabletek antykoncepcyjnych stężenie hormonów we krwi kobiety pozostaje na określonym poziomie, dzięki czemu budowana jest ochrona antykoncepcyjna. W momencie tymczasowego odstawienia pigułek i robienia przerwy, stężenie to zmniejsza się, co w efekcie wywołuje krwawienie. Dzięki przerwom organizm kobiety imituje naturalny cykl miesiączkowy – regularnie dochodzi do krwawień, w trakcie których złuszczane są komórki błony śluzowej macicy oraz nabłonka pochwy. Krwawienie jasno określa ramy czasowe każdego cyklu, dzięki czemu kobieta może cieszyć się jego regularnym i przewidywalnym przebiegiem.

Tabletki antykoncepcyjne 7 dni przerwy jak liczyć? Czy robienie przerwy jest wymagane?

Nie wszystkie kobiety decydują się na wykonywanie siedmiu dni przerwy po każdym z zażytych opakowań tabletek antykoncepcyjnych. A więc, czy robienie przerw jest konieczne? Okazuje się, że nie. Najnowsze badania określają, że przyjmowanie kolejnych opakowań pigułek bez przerwy również gwarantuje wysoką skuteczność. Zrezygnowanie z 7 dni przerwy najczęściej jest podyktowane:

  • chęcią wygody,
  • zapobieganiem objawom towarzyszącym krwawieniom, takim jak bóle brzucha, rozdrażnienie oraz zwiększony apetyt.

Brak przerw wiąże się z koniecznością stosowania jednego opakowania tabletek po drugim, dlatego należy mieć zawsze jedno w zapasie. Dzięki temu nie dojdzie do przestoju, a kuracja hormonalna będzie kontynuowana.

Kiedy wystąpi krwawienie jeśli nie zrobimy przerwy?

Niektóre osoby zastanawiają się, czy skoro nie dojdzie do siedmiu dni przerwy, krwawienie wydarzy się w innym okresie cyklu. Teoretycznie organizm powinien mieć prawo do oczyszczenia się. W praktyce jednak nie dochodzi do krwawienia takich jakie występują w trakcie siedmiodniowej przerwy. W takiej sytuacji w trakcie cyklu może dochodzić do plamień oraz bardzo delikatnych krwawień. Mogą one występować nieregularnie, ponieważ z racji zmiany schemat stosowania tabletek cykl mógł zostać zaburzony.

Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne a alkohol – czy to połączenie jest bezpieczne?

Tabletki antykoncepcyjne 7 dni przerwy jak liczyć? Czy w trakcie przerwy pacjentka jest chroniona przed zapłodnieniem?

Istotną kwestią jest również temat dotyczący ochrony antykoncepcyjnej w trakcie siedmiodniowej przerwy. Okazuje się, że pomimo tymczasowego niestosowania tablety kobieta nadal pozostaje zabezpieczona przed zapłodnieniem. Aby zapewnić tę ochronę, wymagane jest prawidłowe stosowanie pigułek w trakcie poprzedzającego przerwę cyklu, a także zażycie kolejnej tabletki w odpowiednim momencie po zakończeniu przerwy. Dostarczone do organizmu kobiety hormony hamują owulację oraz zmieniają konsystencję śluzu. Działanie tabletek utrzymuje się w trakcie trwania przerwy, dzięki czemu kobieta nie musi stosować dodatkowej formy antykoncepcji.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.