Tabletki antykoncepcyjne bez wizyty u ginekologa – co warto wiedzieć?

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najchętniej stosowanych metod zapobiegania nieplanowanym ciążom. Cechują się również wysoką skutecznością – przy odpowiednim stosowaniu antykoncepcji hormonalnej przez pacjentkę skuteczność zabezpieczenia sięga 99%. Ich działanie […]

tabletki antykoncepcyjne bez wizyty u ginekologa

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najchętniej stosowanych metod zapobiegania nieplanowanym ciążom. Cechują się również wysoką skutecznością – przy odpowiednim stosowaniu antykoncepcji hormonalnej przez pacjentkę skuteczność zabezpieczenia sięga 99%. Ich działanie polega na ingerencji w gospodarkę hormonalną i z tego względu wiele kobiet decyduje się na ich stosowanie nie tylko, by zapobiec ciąży, ale i w przypadku bolesnego miesiączkowania, na które mogą pomóc tabletki antykoncepcyjne. Jednak właśnie przez wzgląd na wpływ, jaki antykoncepcja hormonalna ma na organizm, wiele pacjentek zastanawia się, czy możliwe jest zdobycie recepty na tabletki antykoncepcyjne bez wizyty u ginekologa? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie Państwo w dalszej części artykułu.

Tabletki antykoncepcyjne bez wizyty u ginekologa – czy ich przypisanie jest możliwe?

Czy można otrzymać receptę na tabletki antykoncepcyjne bez wizyty u ginekologa? To zależy, konkretnie od tego, czy pacjentka stosuje już antykoncepcję hormonalną. Jeżeli lekarz już wcześniej przepisał leki, lecz recepta na nie straciła ważność, możliwe jest przedłużenie jej online. To samo dotyczy sytuacji, w której przepisane środki po prostu się skończyły. Uzyskanie recepty online jest relatywnie proste i nie zajmuje wiele czasu. Sprowadza się do wypełnienia formularza, co zwykle zajmuje do 10 minut, a w rezultacie otrzymamy SMS z kodem, który należy pokazać w aptece. Wobec tego, uzyskanie dostępu do tabletek antykoncepcyjnych bez wizyty u ginekologa jest możliwe, jeżeli pacjentka stosuje już ten rodzaj zabezpieczenia i odbyła wcześniej konsultację z lekarzem ginekologiem.

Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne skutki uboczne – czym się charakteryzują? Wszystko co warto wiedzieć o kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi.

Pierwsze tabletki antykoncepcyjne – czy pacjentka może uzyskać je bez wizyty u ginekologa?

Co natomiast w przypadku, gdy ma być to zupełnie pierwsza dawka środków? Według polskiego prawa, bez odpowiedniej recepty nie da się zakupić żadnych środków antykoncepcyjnych, które regulują gospodarkę hormonalną, m.in. tabletek antykoncepcyjnych. Wynika to z faktu wspomnianej wcześniej ingerencji w organizm kobiety. Niewłaściwie stosowane leki grożą zaburzeniem równowagi hormonalnej, co może spowodować szereg komplikacji. Każdy lekarz uważa dobro pacjenta za najcenniejsze – żaden specjalista nie zgodzi się na wystawienie tabletek antykoncepcyjnych, które mogą pacjentce zaszkodzić.

Zanim ginekolog przepisze właściwe leki, musi przeprowadzić z pacjentką wywiad, poznać stan jej zdrowia, możliwe alergie i wszelkie przeciwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Nie trzeba jednak wybierać się do lekarza na wizytę stacjonarną, ponieważ obecnie istnieją możliwości umówienia się na konsultacje online, nawet przez całą dobę. 

Jakie są wskazania do zmiany tabletek antykoncepcyjnych?

Ze względu na ogromny wpływ antykoncepcji hormonalnej na organizm kobiety, ginekolog przed wydaniem recepty uważnie dobiera leki na podstawie indywidualnego stanu zdrowia pacjentki. Dla wielu kobiet stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może być z początku nieprzyjemne, nawet pomimo poprawnego działania. Co natomiast, jeżeli uciążliwe skutki uboczne znacznie się przedłużają? W tym przypadku rozwiązanie może przynieść zmiana tabletek na inne – na rynku istnieje bowiem mnóstwo typów środków hormonalnych znacznie się między sobą różniących.

Objawy wskazujące na niepoprawnie dobrane tabletki antykoncepcyjne różnią się między pacjentkami. Najczęściej jednak dotyczą dolegliwości skórnych (szczególnie skóry twarzy) spadku libido, huśtawki nastrojów, tycia czy złego samopoczucia. Bez względu na wagę niepokojących kobietę objawów, nie trzeba rozważać całkowitego odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Konsultacja z ginekologiem przy terapii hormonalnej jest kluczowa. O wszystkich negatywnych symptomach i obawach należy poinformować lekarza, a on pomoże dobrać tabletki antykoncepcyjne, które mogą zminimalizować objawy.

Zobacz też  Czy tabletki antykoncepcyjne trzeba brać o tej samej godzinie? Jak prawidłowo stosować pigułki, aby mieć pewność ich skuteczności?

Tabletki antykoncepcyjne bez wizyty u ginekologa. Jakie rodzaje antykoncepcji da się uzyskać bez recepty?

Jak więc już wiemy, przepisanie tabletek antykoncepcyjnych bez wizyty u ginekologa nie jest możliwe, jeżeli pacjentka nigdy wcześniej nie odbyła konsultacji z lekarzem. To samo dotyczy plastrów czy spirali antykoncepcyjnych, które również ingerują w gospodarkę hormonalną, przez co wymagają uprzedniej wizyty u ginekologa. Można odnaleźć jednak wiele innych form zapobiegania niechcianym ciążom, do których dostęp jest o wiele prostszy, a ich użycie całkowicie bezpieczne. Jakie więc istnieją w Polsce rodzaje antykoncepcji bez recepty? A jak przedstawia się ich skuteczność?

Najbardziej niezawodnymi wśród antykoncepcji ogólnodostępnej są oczywiście prezerwatywy dla mężczyzn, zapobiegające ciążom w ponad 80%. Są najchętniej stosowaną formą antykoncepcji bez recepty również ze względu na fakt, że zapobiegają nie tylko zapłodnieniu, ale także chorobom przenoszonym drogą płciową. Prezerwatywy dostępne są w wielu miejscach: aptekach, drogeriach, stacjach benzynowych czy zwykłych sklepach.

Antykoncepcja bez recepty – prezerwatywy dla kobiet

Istnieją także prezerwatywy dla kobiet, tzw. femidom. Jako mechaniczne metody antykoncepcji również mają za zadanie stworzenie bariery zatrzymującej plemniki i, tak samo, jak męskie prezerwatywy, także zapobiegają przenoszeniu chorób. Ze względu na swoją niższą popularność, nie są tak powszechnie dostępne, co prezerwatywy męskie – póki co zakupić je można tylko w aptekach.

Oprócz barierowych środków antykoncepcyjnych, istnieją także naturalne metody zapobiegania niechcianym ciążom, choć ich skuteczność jest znacznie niższa. Niemniej, bez dostępu do tabletek antykoncepcyjnych również można zabezpieczyć się przed zapłodnieniem, co jest dobrą wiadomością dla kobiet zainteresowanych antykoncepcją.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.