Tabletki antykoncepcyjne a stosunek pełny. Czy w trakcie współżycia wymagane jest zastosowanie dodatkowej metody antykoncepcji?

Tabletki antykoncepcyjne to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży. Szacuje się, że na całym świecie korzysta z nich z niego około 100 milionów kobiet. Liczba ta pokazuje potęgę tego rozwiązania […]

tabletki antykoncepcyjne a stosunek pełny

Tabletki antykoncepcyjne to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży. Szacuje się, że na całym świecie korzysta z nich z niego około 100 milionów kobiet. Liczba ta pokazuje potęgę tego rozwiązania oraz zaufanie, jakim darzą go pacjentki. Dzięki prawidłowemu stosowania tabletki antykoncepcyjne mogą zapewnić niemal stuprocentową skuteczność. W efekcie stosująca je pacjentka nie będzie podatna na zajście w ciążę. Wiemy już, że pigułki są skuteczne i gwarantują ochronę przed zapłodnieniem. Warto jednak w pełni upewnić się również, czy w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych możliwe jest uprawianie pełnego stosunku. Pozwoli to na uniknięcie stresu oraz zbędnych nerwów podczas zbliżenia. Czy tabletki antykoncepcyjne mogą być stosowane jako jedyne zabezpieczenie? Odpowiadamy.

Tabletki antykoncepcyjne a stosunek pełny. Jak stosować tabletki aby mieć pewność ich skuteczności?

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się wysoką skutecznością, jednak aby ją osiągnąć, wymagane jest odpowiednie ich stosowanie. Dostępne na rynku pigułki mogą występować w dwóch wymiarach, przez co zalecane jest przestrzeganie jednego ze schematów przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Możemy rozróżnić dwie najpopularniejsze metody przyjmowania tabletek z hormonami:

  • W przypadku opakowań, które zawierają 21 tabletek, pigułki powinny zostać przyjęte w ciągu pierwszych 21 dni cyklu. Po tym czasie wymagane jest przeprowadzenie siedmiodniowej przerwy od stosowania leku.
  • Jeśli opakowanie tabletek zawiera 28 tabletek, należy najpierw zażyć pierwsze 24 pigułki zawierające substancję czynną, a następnie przejść do tabletek placebo. 
Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – wpływ pigułek hormonalnych na płodność kobiety

Aby móc cieszyć się skutecznością antykoncepcji hormonalnej niemal od samego początku jej stosowania, lekarze zalecają, aby pierwszą pigułkę zażyć w ciągu pierwszych pięciu dni trwania cyklu. Dzięki temu ochrona przed zapłodnieniem zostanie zapewniona już od momentu rozpoczęcia kuracji.

Skąd wiadomo, że tabletki antykoncepcyjne naprawdę są skuteczne?

Wiele osób zastanawia się, czy tabletki antykoncepcyjne naprawdę charakteryzują się wysoką skutecznością i niezawodną ochroną antykoncepcyjną. Okazuje się, że poziomy skuteczności poszczególnych metod antykoncepcyjnych są określane przez tak zwany wskaźnik Pearla. Im niższa wartość tego wskaźnika, tym wyższa skuteczność danej metody antykoncepcji. Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych może różnić się w zależności od ich rodzaju. Dla poszczególnych z nich wskaźnik Pearla przyjmuje następujące wartości:

  • 0,2 – 0,5 dla tabletek dwuskładnikowych jednofazowych,
  • 0,7 dla tabletek dwuskładnikowych dwufazowych,
  • 0,2 – 1,4 dla tabletek dwuskładnikowych sekwencyjnych,
  • 1-3 dla tabletek jednoskładnikowych.

Jak widać, nieco skuteczniejszą metodą antykoncepcji są tabletki dwuskładnikowe. Na ich niezawodność wpływa połączenie dwóch substancji czynnych, dzięki czemu zawierają one nie tylko progestagen, ale także estrogen. 

Tabletki antykoncepcyjne a stosunek pełny. Kto nie może skorzystać ze skutecznego działania tabletek antykoncepcyjnych?

Nie wszystkie pacjentki mogą skorzystać ze skutecznego działania tabletek antykoncepcyjnych. Istnieje kilka przeciwskazań, które uniemożliwiają rozpoczęcie stosowania tej metody antykoncepcji. Tabletki antykoncepcyjne nie są wskazane, jeśli pacjentka cierpi na którąś z poniższych dolegliwości:

  • choroba zakrzepowo-zatorowa,
  • cukrzyca,
  • migrena,
  • nadciśnienie,
  • zaburzenia pracy wątroby,
  • choroba nowotworowa.

Nie zaleca się stosowania tabletek antykoncepcyjnych przez palaczki. Ta forma antykoncepcji nie powinna być stosowana również przez osoby wymagające tymczasowego unieruchomienia. Czynniki te mogłyby wpływać na zwiększenie ryzyka powstania zakrzepów.

Jakie inne formy antykoncepcji mogą zastosować takie osoby?

Pacjentki, u których istnieją przeciwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej, mogą skorzystać z innych metod zabezpieczania się przed zajściem w ciążę. W ich przypadku doskonałym wyborem może okazać się antykoncepcja mechaniczna, do której należą:

  • prezerwatywy męskie lub damskie,
  • kapturki naszyjkowe,
  • błony dopochwowe,
  • środki plemnikobójcze.
Zobacz też  Antybiotyk a tabletki antykoncepcyjne. Czy to połączenie jest bezpieczne?

Dzięki prawidłowemu stosowaniu tych metod antykoncepcji, pacjentka może uzyskać bardzo wysoki poziom zabezpieczenia przez zapłodnieniem.

Tabletki antykoncepcyjne a stosunek pełny. Czy tabletki antykoncepcyjne chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Tabletki antykoncepcyjne umożliwiają odbywanie pełnych stosunków bez ryzyka zapłodnienia, jednak warto zaznaczyć, że nie chronią one pacjentki przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli pacjentka posiada wielu partnerów seksualnych, przez co istnieje ryzyko zakażenia się, zalecane jest zastosowanie dodatkowej, mechanicznej formy antykoncepcji, jaką jest prezerwatywa. Dzięki temu stosunek będzie w pełni bezpieczny.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.