Tabletki antykoncepcyjne cena – czy skuteczna ochrona antykoncepcyjna musi być droga?

Tabletki antykoncepcyjne są cenione szczególnie za swoją niesamowicie wysoką skuteczność. Kuracja tego typu preparatem gwarantuje bezpieczeństwo i niemal całkowite zminimalizowanie ryzyko zajścia w niechcianą ciążę. Biorąc pod uwagę wysoką skuteczność […]

Tabletki antykoncepcyjne cena

Tabletki antykoncepcyjne są cenione szczególnie za swoją niesamowicie wysoką skuteczność. Kuracja tego typu preparatem gwarantuje bezpieczeństwo i niemal całkowite zminimalizowanie ryzyko zajścia w niechcianą ciążę. Biorąc pod uwagę wysoką skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, wiele osób błędnie identyfikuje je z wysoką ceną. Okazuje się jednak, że miesięczny koszt tej metody antykoncepcyjnej wcale nie jest taki wysoki. Ile tak naprawdę kosztują tabletki antykoncepcyjne i czy cena poszczególnych z nich wiąże się z ich skutecznością? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Czy kupując tabletki antykoncepcyjne cena jest wysoka?

Wiele pacjentek zastanawia się ile kosztują tabletki antykoncepcyjne. Ich skuteczne działanie i wysoka ochrona przed zapłodnieniem często jest błędnie kojarzona z wysoką ceną. Wiele osób obawia się, że ta skuteczna forma antykoncepcji, jaką są wspomniane tabletki, może wiązać się z wymogiem poniesienia dość dużego kosztu. Okazuje się jednak, że cena tabletek antykoncepcyjnych wcale nie jest wysoka. Obecnie na rynku występują różne rodzaje tego typu preparatów, różniących się między sobą nie tylko ilością zawartej na nich substancji czynnej, ale także innymi czynnikami. Pomimo występujących różnic i odchyleń, ich ceny są do siebie mocno zbliżone. Z reguły miesięczny koszt, jaki musi zostać poniesiony, aby móc cieszyć się skuteczną ochroną antykoncepcyjną, wynosi od 20 do 50 zł. W perspektywie całego miesiąca taka cena wydaje się rozsądna.

Jak na tle tabletek antykoncepcyjnych prezentują się inne formy antykoncepcji?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ceny tabletek antykoncepcyjnych wahają się obecnie między 30 a 50 złotych. Koszt ten odpowiada jednemu opakowaniu leku, który pozwoli na przeprowadzenie miesięcznej kuracji. Warto poznać inne dostępne formy antykoncepcji, a także ich ceny, aby stwierdzić czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych się opłaca. Wśród innych metod antykoncepcji można wyróżnić:

  • krążek antykoncepcyjny, którego cena może wynieść około 50 złotych,
  • plaster antykoncepcyjny kosztujący około 30 złotych, 
  • prezerwatywy męskie charakteryzujące się średnim kosztem ok. 3-5 złotych za sztukę,
  • prezerwatywy damskie kosztujące około 10 złotych,
  • kapturek naszyjkowy, który jest wielokrotnego użytku, jednak jego cena wynosi około 270 złotych.
Zobacz też  Zapłodnienie w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jak rozpoznać ciążę biorąc tabletki antykoncepcyjne? 

Jak widać ceny dostępnej na rynku antykoncepcji są bardzo różnorodne i nieco od siebie odbiegają. W niektórych przypadkach nie warto jednak zwracać uwagi tylko na cenę, a raczej na skuteczność danego rozwiązania – to właśnie ono zapewnia wysoką ochronę i niskie ryzyko zajścia w niechcianą ciążę.

Czy im wyższa tabletek antykoncepcyjnych cena, tym wyższa ich skuteczność?

Wiele osób zastanawia się czy wraz ze wzrostem ceny, skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych również rośnie. Okazuje się, że ceny często ustalane są niezależnie od poziomu skuteczności danego rozwiązania. Na ich wysokość mają wpływ różne czynniki. Z reguły zakłada się, że tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się jedną, bardzo zbliżoną do siebie skutecznością. Określa ją ogólnie przyjęty wskaźnik Pearla. Dla poszczególnych rodzajów tabletek antykoncepcyjnych przyjmuje on określoną wartość:

  • 0,2 – 0,5 dla tabletek dwuskładnikowych jednofazowych,
  • 0,7 dla tabletek dwuskładnikowych dwufazowych,
  • 0,2 – 1,4 dla tabletek sekwencyjnych,
  • 3 dla tabletek jednoskładnikowych.

Wskaźnik Pearla może być bardzo łatwo rozszyfrowany nawet przez niemal każdą pacjentkę. Oznacza on liczbę kobiet, jaka zaszła w ciążę podczas stosowania danej metody antykoncepcji w ciągu roku. Założenie jest jedno – im niższy wskaźnik, tym wyższa skuteczność danego rozwiązania. Według tego wskaźnika tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się najwyższą skutecznością spośród wszystkim dostępnych metod. 

Jak dodatkowo zadbać o odpowiednią skuteczność ich działania?

Aby mieć pewność, że stosowana przez nas antykoncepcja hormonalna jest naprawdę skuteczna, warto przestrzegać kilku istotnych reguł. Przede wszystkim niesamowicie ważne jest odpowiednie stosowanie tabletek. Schemat ich przyjmowania jest zależny od ilości pigułek zawartych w opakowaniu. 

Jeśli jeden blister zawiera 28 tabletek to tak naprawdę jedynie 24 z nich zawierają substancje czynne, natomiast pozostałe 4 są jedynie tabletkami placebo. W takim przypadku należy przyjmować po jednej tabletce aktywnej przez 24 dni, a następnie przystąpić do tabletek placebo. W trakcie ich stosowania powinno pojawić się krwawienie z odstawienia substancji czynnej. 

Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne a karmienie piersią. Czy podczas karmienia piersią można stosować pigułki?

Obecne na rynku opakowania tabletek antykoncepcyjnych mogą zawierać również jedynie 21 pigułek. W takim przypadku oznacza to, że wszystkie posiadają substancje czynne. Przez pierwsze 21 dni cyklu należy przyjmować wspomniane tabletki, a następnie odbyć 7-dniową przerwę. W okresie odstawienia pigułek powinno nastąpić krwawienie. 

Po upływie określonego czasu lub przyjęciu wszystkich tabletek należy natychmiast przystąpić do kolejnego opakowania. Nie wolno robić przerw między kolejnymi blistrami, ponieważ znacznie wpłynęłoby to na obniżenie skuteczności antykoncepcyjnej.

Tabletki antykoncepcyjne cena – czy w trakcie ich stosowania mogą pojawić się skutki uboczne?

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się silnym i zaawansowanym działaniem, przez co w trakcie ich stosowania mogą pojawić się różne skutki uboczne. Warto jednak zaznaczyć, że występują one rzadko i z reguły charakteryzują się niskim nasileniem. Wśród najczęściej pojawiających się niepożądanych reakcji organizmu możemy wymienić:

  • nudności i wymioty,
  • bóle i zawroty głowy,
  • początkowo nieregularne krwawienia i plamienia,
  • większe łaknienie wpływające na przybieranie na wadze,
  • zatrzymywanie się wody w organizmie.

Rzadziej występującymi skutkami ubocznymi jest trądzik, inne zmiany skórne oraz pojawienie się nadmiernego owłosienia. Każda pacjenta reaguje jednak inaczej, przez co u każdej można zaobserwować inne objawy. 

Co zrobić w razie zaobserwowania u siebie niepożądanych reakcji organizmu?

Wiele osób zastanawia się, czy zaobserwowanie u siebie jakichkolwiek skutków ubocznych wynikających ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych powinno wiązać się z potrzebą ich odstawienia. Okazuje się, że nie w każdym przypadku będzie to wskazane. U wielu osób organizm potrafi przystosować się do nowej substancji, jaką są hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych, dlatego problem często może zostać rozwiązany poprzez nieco dłuższe stosowanie preparatu. Niezależnie od tego, w każdym przypadku zaobserwowania u siebie  niepożądanych reakcji organizmu, wskazane jest skontaktowanie się z lekarzem. To właśnie specjalista powinien zadecydować o dalszych działaniach. Najczęściej lekarz proponuje zmianę:

  • tabletek antykoncepcyjnych,
  • stężenia przyjmowanych substancji czynnych,
  • metody antykoncepcji.
Zobacz też  Witamina C a tabletki antykoncepcyjne. Czy witamin mogą oddziaływać na poziom skuteczności tabletek antykoncepcyjnych?

Dzięki konsultacji możliwe będzie dokładnie przedyskutowanie wszystkich wątpliwości oraz wybranie rozwiązania najbardziej satysfakcjonującego dla pacjentki.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.