» Strona główna » Ból brzucha » Tępy ból brzucha – przyczyny, objawy, leczenie
Tępy ból brzucha, mocniejszy lub słabszy, to jedna z wielu dolegliwości bólowych. Najczęściej pojawia się przy przewlekłych schorzeniach układu pokarmowego. Dowiedz się więcej o przyczynach, diagnozie i leczeniu takich objawów!
Pacjenci opisują bóle brzucha w różny sposób, np. jako kłucie, pieczenie, pulsowanie, rozlewanie. Bolesności mogą promieniować, a nawet „przenosić się” na inne części ciała. Ognisko bólowe odczuwalne jest w innym miejscu, niż rzeczywiste źródło problemu – wystarczy unerwienie w tym samym odcinku rdzenia kręgowego. Istotna w rozpoznaniu jest lokalizacja tępego bólu brzucha – z prawej lub lewej strony, centralnie, tuż pod żebrami, w podbrzuszu lub w innym miejscu. Tylko prawidłowo postawiona diagnoza umożliwi podjęcie właściwego leczenia. Trzeba zwracać uwagę na szczegóły i nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.
Dolegliwości bólowe mogą pojawiać się nagle i z czasem narastać. Niektóre przypadłości zdrowotne powodują regularne ustępowanie i narastanie objawów o określonej porze dnia lub podczas wykonywania konkretnych czynności i ruchów. Tępe bóle brzucha dość często mają charakter kolki. Stosunkowo łagodne i łatwe do zniesienia bolesności wcale nie znaczą, że problem jest niewielki i „w końcu samo przejdzie”. Lepiej wziąć zwolnienie lekarskie online i wybrać się do placówki POZ, a potem na zlecone badania.
Duże znaczenie mają pozostałe dolegliwości zdrowotne. Bólowi brzucha opisywanemu jako tępy najczęściej towarzyszą nudności i wymioty oraz wzmożona potliwość. W zależności od przyczyny pacjenci skarżą się również na:
Nie sposób dokładnie zdiagnozować stan organizmu na podstawie tylko jednego symptomu. Lekarze będą potrzebować znacznie więcej szczegółowych informacji. Kolkowy, tępy ból brzucha najczęściej jest skutkiem różnych zaburzeń pracy jelit. W zależności od pozostałych czynników rozpoznanie może być prowadzone w kierunku:
Na początku nie można też wykluczać nowotworów w jamie brzusznej, schorzeń górnego odcinka układu pokarmowego, a nawet zaburzeń układu nerwowego. Listę potencjalnych przyczyn tępego, bolesnego pulsowania w okolicach brzucha uzupełniają między innymi:
Każda diagnoza rozpoczyna się od wywiadu medycznego, potem najczęściej przeprowadza się badania fizykalne – reszta zależy od pozyskanych informacji. Pacjenci najczęściej dostają skierowania na dalsze badania diagnostyczne i konsultacje u specjalisty (nie zawsze pilne). W rozpoznaniu choroby pomagają:
Proces leczenia tępego bólu brzucha wynika ze zdiagnozowanej przyczyny. Niektórzy muszą przejść na ścisłą dietę i wprowadzić pewne zmiany do swojego stylu i trybu życia. Inni pacjenci kierowani są na różne zabiegi operacyjne, chemio- i radioterapię itd. W niektórych przypadkach najważniejsze jest leczenie farmakologiczne.
Poniższe farmaceutyki nie mają łagodzić dolegliwości bólowych, tylko poprawić stan chorego na konkretne, przykładowe schorzenie – zespół jelita drażliwego. Jeśli to ta choroba wywołała opisywane objawy, lekarz może przepisać:
To preparaty dostępne są tylko wówczas, gdy zostanie wydana recepta online lub tradycyjna. Standardem jest zlecenie elektroniczne, ale w niektórych przypadkach lekarze (i inni uprawnieni pracownicy opieki zdrowotnej) mogą wystawiać recepty na papierowych druczkach.
Ogólne wskazania dotyczą przede wszystkim diety, sposobu odżywiania oraz aktywności fizycznej. Aby zapobiegać dolegliwościom bólowym i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych z wymienianych wyżej chorób, należy:
Osoba, która odczuwa tępe bóle brzucha, powinna przede wszystkim zgłosić się do lekarza – zwłaszcza gdy dolegliwości powtarzają się od dłuższego czasu. Być może to nic poważnego, ale zawsze lepiej mieć całkowitą pewność co do źródła dyskomfortu oraz pozostałych objawów. W razie potrzeby możesz przedłużyć L4 online – bez konieczności załatwiania związanych z tym spraw osobiście.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.