Objawy uczulenia na penicylinę. Sprawdź, czy masz alergię na antybiotyk!

Uczulenie na penicylinę jest jedną z najczęściej spotykanych alergii lekowych. Warto wiedzieć, jak rozpoznać jego objawy. W artykule wyjaśniamy, jakie są charakterystyczne symptomy, jak zapobiegać alergii i jak sobie z nią radzić.

uczulenie na penicylinę
  • Odkrycie penicyliny stanowiło przełom w historii medycyny, ponieważ umożliwiło leczenie chorób zakaźnych, które wcześniej były śmiertelne.
  • Penicylina jest odpowiedzialna za największą liczbę uczuleń na leki.
  • Osoby uczulone na penicylinę doświadczają objawów skórnych, a także ze strony układu oddechowego.
  • Leczenie uczulenia na penicylinę jest trudne – lepiej stosować inny zestaw antybiotyków.

Czym jest penicylina? Sprawdź to!

Odkrycie penicyliny, uniwersalnego antybiotyku, przez Alexandra Fleminga w 1928 r. było przełomowe dla medycyny. Umożliwiło leczenie chorób zakaźnych, które wcześniej były przyczyną śmierci i ciężkich powikłań setek milionów ludzi. Współcześnie penicyliny są nadal szeroko stosowane i stanowią jedną z najważniejszych grup antybiotyków. Penicylina to antybiotyk β-laktamowy, który został otrzymany przy użyciu pleśni Penicillium. Ma działanie bakteriobójcze, które polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii, co prowadzi do jej śmierci. Mimo jej wszechstronnego działania niektórzy pacjenci zmagają się z uczuleniem na penicylinę.

Rodzaje penicyliny

Penicyliny mogą być podzielone na dwie grupy: naturalne i półsyntetyczne. Penicyliny naturalne to te, które są wytwarzane przez grzyby z gatunku pędzlaków. Przykłady to penicylina benzylowa i jej pochodne, takie jak penicylina fenoksymetylowa. Natomiast penicyliny półsyntetyczne to antybiotyki, które są modyfikacjami penicylin naturalnych. Te penicyliny zostały wytworzone w laboratoriach i mają różne właściwości. Należą do nich m.in. ampicylina, amoksycylina, kloksacylina, oksacylina oraz piperacylina. Nie wywołują one tak wielu działań niepożądanych, jak penicylina naturalna i są obecne w antybiotykach, do których dostęp ułatwia e-recepta

Zobacz też  Uczulenie na powiekach i pod oczami

Jakie są objawy uczulenia na penicylinę?

W przypadku uczulenia na penicylinę daje ono wiele charakterystycznych symptomów. Najczęstszymi objawami są:

  • świąd skóry;
  • rumień, pokrzywka, swędząca wysypka;
  • obrzęk w takich miejscach jak twarz, szyja, wargi i język;
  • duszność i trudności z oddychaniem, które związane są z obrzękiem dróg oddechowych;
  • spadek ciśnienia krwi;
  • zaburzenia rytmu serca;
  • zagrażająca życiu reakcja anafilaktyczna (wstrząs anafilaktyczny).

Jakie są przeciwwskazania do stosowania penicyliny?

Penicylina jest jednym z najczęściej stosowanych antybiotyków. Ma szeroki zakres zastosowań i jest skuteczna w walce z wieloma bakteriami. Jednak jak w przypadku każdego leku, istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania, które należy wziąć pod uwagę. Objawy alergiczne mogą pojawić się krótko po podaniu antybiotyku. Osoby, które wcześniej miały uboczne reakcje na penicylinę lub inne antybiotyki beta-laktamowe, powinny poinformować o tym lekarza przed zastosowaniem tego typu leków. W przypadku ich ponownego wystąpienia warto skorzystać z L4 online.

Inne przeciwwskazania dla penicyliny

Uczulenie na penicylinę to nie wszystko. Innym przeciwwskazaniem do stosowania penicyliny jest nadwrażliwość na metyloprednizolon, hormon sterydowy, który jest często stosowany w połączeniu z antybiotykiem. Penicylina może również wchodzić w interakcje z niektórymi produktami spożywczymi, zwiększając ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Należy pamiętać, że stosowanie penicyliny może być niebezpieczne dla osób z chorobami wątroby, nerek lub serca, dlatego przed podjęciem leczenia należy skonsultować się z lekarzem. Ostrożni powinni być pacjenci chorzy na astmę. Penicylina może również wpływać na skuteczność niektórych leków, takich jak leki przeciwzakrzepowe i leki przeciwpadaczkowe.

Reakcja alergiczna na penicylinę – jak ją diagnozować?

Uczulenie na penicylinę może być zdiagnozowane przez różne metody, w zależności od stopnia nasilenia objawów alergicznych. Najczęściej wykonuje się testy skórne, pozwalające na wykrycie uczulenia na substancje, w tym penicylinę. Inną metodą wykorzystywaną do diagnozowania uczulenia na penicylinę jest test z krwi na obecność przeciwciał sIgE. Polega on na wykonaniu próbki krwi, która jest analizowana w laboratorium. Test ten pozwala na określenie, czy organizm produkuje przeciwciała przeciwko penicylinie. Można również zdecydować się na wykonanie testu prowokacyjnego. W przypadku uczulenia na penicylinę należy zawsze informować o tym lekarza. Alergia na substancję wymaga przyjmowania innych leków.

Zobacz też  Uczulenie na miód – skąd się bierze? Leczenie

Sposoby leczenia alergii na penicylinę

Jeśli pacjent jest uczulony na penicylinę, a konieczne jest podanie antybiotyku, lekarz może zalecić stosowanie innej grupy leków, takich jak cefalosporyny. Należy jednak pamiętać, że osoby uczulone na cefalosporyny mogą również wykazywać nadwrażliwość na penicylinę w wyniku alergii krzyżowej. W przypadku braku alternatywy, lekarz może zastosować immunoterapię, polegającą na stopniowym wprowadzaniu coraz większych dawek penicyliny, aby zmniejszyć reakcję alergiczną organizmu na ten antybiotyk. Czasami konieczne bywa też zwolnienie lekarskie online

Alergia na penicylinę – o czym należy pamiętać?

W przypadku alergii na lek pacjent powinien mówić o tym każdemu lekarzowi, którego odwiedzi, ponieważ brak takiej informacji może mieć poważne konsekwencje. Osoby z uczuleniem na penicylinę powinny nosić ze sobą przedmioty, takie jak opaski na nadgarstek lub tzw. nieśmiertelniki. Informację o alergii na penicylinę można nawet nosić w portfelu.

Uczulenie na penicylinę może występować w różnych formach, od umiarkowanych do ciężkich reakcji alergicznych. Może mieć różne przyczyny, od genetycznych, po kontakt z alergenem. To, czy dana osoba ma alergię, powinien zdecydować lekarz, warto złożyć więc wizytę w poradni alergologicznej specjalizującej się w takich diagnozach.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Urszula Witkowska
Urszula Witkowska
Posiada bogate doświadczenie zawodowe oraz wiedzę zdobytą Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jej specjalizacją jest optymalizacja żywienia w różnych dziedzinach. Dzięki praktycznym poradom i rzetelnym informacjom, czytelnicy bloga mogą poprawić swoje zdrowie i sylwetkę, korzystając z wiedzy eksperta w dziedzinie żywienia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.