Uczulenie na proszek do prania – objawy, leczenie alergii

Uczulenie na proszek najczęściej występuje u dzieci i objawia się problemami skórnymi – wysypką, świądem, zaczerwienieniem. Jest to tzw. alergia kontaktowa, ujawniająca się po kontakcie skóry z substancją uczulającą. Przeczytaj, jak radzić sobie z problemem!

uczulenie na proszek
  • Uczulenie na proszek ma charakter kontaktowy,
  • Objawy to zaczerwienienie, wysypka, pokrzywka i świąd.
  • Diagnostyka polega na wykonaniu testów skórnych.
  • Terapia to leczenie miejscowe lub podawanie preparatów przeciwhistaminowych.
  • Uczulający proszek warto zastąpić hipoalergicznym.
  • Na uczulenie szczególnie narażone są niemowlęta i małe dzieci.

Przyczyny uczulenia na proszek do prania

Przyczyną uczulenia na proszek do prania jest obecność różnego rodzaju substancji chemicznych – detergentów, rozpuszczalników, barwników, substancji zapachowych. Reakcję alergiczną mogą wywoływać również enzymy obecne w składzie proszków, które mają za zadanie rozpuszczanie plam. 

Alergia to niewłaściwa reakcja układu odpornościowego, który wytwarza swoiste przeciwciała przeciwko białkom alergenów. Uczulenie na proszek nie pojawia się już po pierwszym kontakcie z substancją, a zazwyczaj dopiero po kolejnym. Nieprzyjemne objawy może wywoływać nie tylko proszek do prania, ale także płyn do płukania ubrań. Objawy mijają, gdy zmienisz swój proszek lub płyn. W alergii na proszek rzadko dochodzi do uogólnionej reakcji alergicznej, najczęściej jest to alergia kontaktowa, co oznacza, że symptomy pojawiają się na danym obszarze ciała – zwłaszcza tam, gdzie skóra jest wrażliwa (pod pachami, w pachwinach). 

Objawy uczulenia na proszek

Alergia na proszek do prania objawia się problemami skórnymi i zazwyczaj do nich się ogranicza. Może to być pokrzywka, wysypka, świąd skóry, zaczerwienienie. Rozwija się stan zapalny – kontaktowe zapalenie skóry. Alergiczny wyprysk bardzo często pojawia się w zgięciach łokciowych i kolanowych. Co ważne, proszek do prania uczula nie w momencie wsypywania go do pralki, ale przy wyjmowaniu mokrej odzieży lub nałożeniu na siebie wypranego ubrania. 

Zobacz też  Alergia na roztocza kurzu domowego. Jak leczyć alergię na kurz?

Powikłaniem nieleczonych problemów skórnych może być rozwój infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Co ciekawe poza objawami skórnymi alergik może zauważyć u siebie większe rozdrażnienie, zaburzenia snu, niekiedy zaczynają chrapać. Skóra może stać się szorstka i sucha, jest bardziej podatna na uszkodzenia i otarcia. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na alergię, skontaktuj się z lekarzem. Może to być telekonsultacja, podczas której specjalista zleci badania, wypisze receptę (e-recepta), ma również możliwość wystawić zwolnienie lekarskie online.

Alergia na proszek do prania – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka uczulenia na proszek polega na wykonaniu testów skórnych z użyciem różnych detergentów. Warto udać się do alergologa, który sprawdzi, czy uczulenie dotyczy tylko środków piorących. Alergię należy leczyć, ponieważ nieleczone uczulenie może prowadzić do poważnych powikłań. To nie tylko zaawansowane i uciążliwe zmiany skórne, ale pogorszenie jakości snu i życia, rozwój depresji itd. Wiele osób zmagających się z wysypkami udaje się do poradni dermatologicznej lub alergologicznej. Lekarz może przepisać środki do stosowania miejscowego – maści i kremy, ale również tabletki działające ogólnie:

Może też wystawić zwolnienie, jeśli to konieczne (L4 online). W przypadku uczulenia na proszek należy zmienić środek piorący. Rozwiązaniem są proszki hipoalergiczne stworzone specjalnie z myślą o alergikach. Podstawą jest unikanie alergenów. Istotne jest nawilżanie skóry – możesz sięgnąć po kremy, balsamy, płyny przeznaczone do skóry wrażliwej.

Uczulenie na proszek u małych dzieci

Jedną z częstszych alergii jest uczulenie na proszek u niemowlaka i małych dzieci. Nie każdy proszek nadaje się do prania dziecięcych ubranek. Układ immunologiczny może zareagować niewłaściwie, co spowoduje pojawienie się zaczerwienienia skóry, wysypki, uporczywego świądu. Odzież najmłodszych powinna być prana oddzielnie, w proszku do tego przeznaczonym, pozbawionym substancji drażniących (preparat hypoalergiczny). Wszystkie nowe ubranka należy wyprać przed założeniem ich dziecku.

Zobacz też  Histamina – alergia oraz nietolerancja. Czym jest uczulenie na histaminę?

Uczulenie na proszek to dość częsta przypadłość, która może przytrafić się dorosłym i dzieciom. Jest to alergia kontaktowa, objawy występują miejscowo, rzadko dochodzi do reakcji ogólnoustrojowej czy wstrząsu anafilaktycznego. Zmienioną chorobowo skórę należy traktować wyjątkowo delikatnie, stosując przeznaczone do tego preparaty i kosmetyki.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Urszula Witkowska
Urszula Witkowska
Posiada bogate doświadczenie zawodowe oraz wiedzę zdobytą Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jej specjalizacją jest optymalizacja żywienia w różnych dziedzinach. Dzięki praktycznym poradom i rzetelnym informacjom, czytelnicy bloga mogą poprawić swoje zdrowie i sylwetkę, korzystając z wiedzy eksperta w dziedzinie żywienia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.