» Strona główna » Alergie » Uczulenie na wodę morską, z kranu… Pokrzywka wodna – rzadka alergia
Uczulenie na wodę, czyli pokrzywkę wodną (łac. Aquagenic urticaria) ma zaledwie kilkadziesiąt osób na całym świecie. Znacznie częściej występują objawy podrażnienia substancjami obecnymi w wodzie, często mylnie utożsamiane z reakcjami alergicznymi. Sprawdź, co mówią lekarze!
Woda nie jest wymieniana wśród alergenów. Ze względu na niewielką liczbę potwierdzonych przypadków trudno prowadzić badania – wielu lekarzy i naukowców nie chce mówić o alergii na wodę jako taką, gdyż nie potwierdzono ostatecznie reakcji immunologicznej na styczność z H₂O.
Jak dotąd udało się ustalić, że:
Najprawdopodobniej uczulenie na wodę ma związek z przemianami, w jakich dochodzi w warstwie rogowej skóry pod wpływem cieczy, która ma kontakt z zewnętrzną powłoką ciała. Podobne podłoże ma jedna z kategorii tzw. alergii na słońce. Chodzi o reakcje fotoalergiczne – odpowiedź układu odpornościowego związki, w jakie przekształcają substancje uczulające pod wpływem promieniowania UV.
Jak po dniu spędzonym nad wodą ustalić, co spowodowało rozmaite dolegliwości zdrowotne? Najlepiej wziąć L4 online i poszukać kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą, aby przeprowadzić stosowne badania.
Objawy skórne, oddechowe i ze strony układu trawiennego, które powstają po kontakcie z wodą chlorowaną, również nie są reakcją alergiczną. Symptomy są spowodowane uszkodzeniami warstw ochronnych, skóry, naskórka oraz błon śluzowych oczu, nosa, ust czy dróg oddechowych. Tzw. uczulenie na chlor jedynie daje oznaki podobne do objawów alergii. Czasami podejrzenie uczulenia na wodę z jeziora lub innego zbiornika wynika z reakcji alergicznej na substancje w składzie kosmetyków.
Podobnie drażniące, a nie alergiczne działanie do chloru (pierwiastka z grupy fluorowców) mogą mieć inne związki obecne w wodzie na basenie, w morzu, nad jeziorem czy gdziekolwiek indziej – w tym:
Głównym objawem alergii na wodę jest pokrzywka, czyli zmiany skórne, najczęściej w postaci miejscowych zaczerwienień, bąbli i obrzęku naczynioruchowego – symptomy różnią się w zależności od czasu, sposobu i indywidualnych reakcji na kontakt skóry z wodą. Najczęściej pęcherzyki są blade, wypełnione treścią surowiczą i otoczone rumieniem. Mogą towarzyszyć im świąd i pieczenie. Wysypka może też przybierać zupełnie inne formy. Czasami dochodzi do przesuszenia i marszczenia się skóry. Gdy otrzymasz zwolnienie lekarskie online, warto wykonać dokładniejsze badania.
U niektórych osób z tym rzadkim schorzeniem występują poważne symptomy ogólnoustrojowe. Wśród odnotowywanych objawów uczulenia na wodę są także:
Najprostszy i najszybszy test pod kątem alergii na samą wodę to obserwacja reakcji skóry na kilka kropel wody destylowanej, pozbawionej drobnych organizmów, substancji mineralnych i innych potencjalnych alergenów. Pokrzywka wodna i inne symptomy mogą świadczyć o opisywanej alergii.
W takich przypadkach specjaliści najczęściej radzą, aby:
Leczenie farmakologiczne ma charakter objawowy. Stosuje się m.in. kortykosteroidy czy leki przeciwhistaminowe, które mogą również ograniczać nasilenie objawów i poziom nadwrażliwości. W przypadku trudności z oddychaniem i poważniejszych oznak reakcji alergicznej podaje się silniejsze leki. Dostępne tylko na e-receptę są między innymi:
Uczulenie na wodę, a nie obecne w niej związki organiczne, występuje u niewielu osób na świecie – diagnozuje się je u jednego na 200 milionów pacjentów. Bardzo często oznaki podrażnienia chlorem lub innymi substancjami zawartymi w wodzie są mylone z alergią. Właściwe rozpoznanie jest niezbędne, by rozpocząć skuteczne leczenie i podjąć działania profilaktyczne.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.