» Strona główna » Zdrowie » Zgaga po alkoholu – przyczyny, objawy. Jak się jej pozbyć?
Zgaga po alkoholu to dosyć często występująca i nieprzyjemna dolegliwość. Objawia się uczuciem pieczenia w okolicy przełyku (cofają się tam soki żołądkowe) i klatki piersiowej. Duże znaczenie w kontekście jej występowania ma rodzaj spożytego alkoholu.
Zgaga to dolegliwość mało komfortowa. Szacuje się, że ta dolegliwość dotyczy około 30% Polaków. Jest ona jednym z głównych objawów choroby refluksowej, ale można ją wiązać także z innymi chorobami. Zgaga po alkoholu to dosyć częsta przypadłość, która pojawia się zwykle po spożyciu wina, ale może także wystąpić po wypiciu innego rodzaju trunków. Jak jej zaradzić?
Zgaga najczęściej związana jest z refluksem żołądkowo-jelitowym. W tym przypadku dochodzi do zrzucania pokarmu z żołądka do przełyku. Jest to związane z nieprawidłowościami w pracy zwieracza dolnego przełyku. Do powstawania zgagi mogą przyczynić się między innymi choroba dwunastnicy, choroba wrzodowa i przepuklina przeponowa. Na tę dolegliwość często cierpią osoby otyłe oraz prowadzące niezdrowy tryb życia. Zgaga pojawia się po:
Schorzenie występuje również u kobiet w ciąży i najczęściej pojawia się w trzecim trymestrze. Ma to związek ze wzrostem stężenia hormonów płciowych, które powodują rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego. Rozwijające się w macicy dziecko sprawia, że zmniejszona jest przestrzeń w jamie brzusznej, co prowadzi do podwyższenia ciśnienia i ucisku na żołądek.
Na wywołanie zgagi mogą mieć wpływ czynniki psychologiczne. Zbadano, że długotrwały stres może u niektórych osób być przyczyną tej dolegliwości żołądkowej. Stres wpływa na stężenie prostaglandyn, które mają działanie przeciwzapalne i chronią śluzówkę żołądka przed działaniem kwasu żołądkowego.
Zgaga pojawia się także w wyniku spożycia niektórych leków. Szczególnie narażone są osoby, które biorą leki zawierające kwas acetylosalicylowy. Ten związek może podrażnić śluzówkę żołądka. Wymienić można również bisfosfoniany stosowane w leczeniu osteoporozy. Kolejną grupą leków, które mogą wywołać zgagę, są beta-blokery, które stosuje się w leczeniu nadciśnienia. Warto wymienić także leki stosowane w antykoncepcji oraz antydepresanty, ponieważ mogą one prowadzić do rozluźnienia zwieracza dolnego przełyku.
Jeżeli cierpisz na chorobę, której objawem jest zgaga, to w niektórych wypadkach konieczne może być przyjmowanie leków na receptę. E-recepta online to bardzo szybki i wygodny sposób, gdy nie możesz udać się do lekarza osobiście!
Przyczyny zgagi są bardzo zróżnicowane. Najczęściej wymienianą jest jednak nieprawidłowa praca dolnego zwieracza przełyku. Ta część ludzkiego organizmu zapobiega cofaniu się treści pokarmowej z żołądka. Alkohol sprawia, że rozluźnieniu ulegają mięśnie zwieracza, a to prowadzi do przedostania się treści żołądkowej do przełyku. Warto też wspomnieć, że alkohol wpływa na zwiększenie produkcji kwasów żołądkowych, a to podrażnia błonę śluzową przełyku i prowadzi do powstania między innymi stanu zapalnego.
Zgaga po alkoholu najczęściej pojawia się po wypiciu wina. Kwaśny odczyn tego trunku prowadzi do zwiększenia wydzielania kwasu solnego, a to nasila problemy żołądkowe. Zgaga może również pojawić się po wypiciu piwa. W piwie znajduje się etanol, ale na powstawanie zgagi wpływa jeszcze to, że trunek ten jest gazowany. Gaz w piwie podnosi ciśnienie w żołądku i może nasilać zgagę.
W przypadku whisky i wódki zgaga jest kwestią bardzo indywidualną. Ze względu na to, że w produkcji tych alkoholi wykorzystywany jest proces destylacji, mniejsze jest ryzyko wystąpienia pieczenia w przełyku. Inaczej wygląda sprawa, gdy alkohole te podawane są w formie drinków. W połączeniu z owocowymi napojami whisky i wódka mogą prowadzić do pojawienia się problemów żołądkowych.
Pacjenci najczęściej skarżą się na nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku. Zgaga po alkoholu może być także odczuwana jako palące gardło. Kwasy żołądkowe, które dostają się do przełyku, mogą podrażniać błonę śluzową, to stąd biorą się objawy. Część osób narzeka na ból w klatce piersiowej na poziomie mostka. Kolejnym objawem może być nieprzyjemny i kwaśny smak w ustach. Symptomem świadczącym o zgadze może być również kwaśne odbijanie się po posiłku. Jest to spowodowane napływaniem kwaśnej treści z żołądka do jamy ustnej. Zgaga może także powodować czkawkę i problemy z przełykaniem.
Pamiętaj, że nieobecność w pracy związana z nadużyciem alkoholu może pozbawić cię zwolnienia chorobowego oraz zasiłku chorobowego. L4 online możesz otrzymać jedynie w przypadku chorób, które nie są związane z nadużyciem środków psychoaktywnych lub alkoholu.
Zgaga pojawia się najczęściej po imprezie, na której doszło do spożycia alkoholu. Nie u każdej osoby ta dolegliwość się pojawia, ale mimo wszystko warto wiedzieć, w jaki sposób z nią walczyć. Aby pozbyć się zgagi, można sięgnąć po środki farmaceutyczne lub domowe sposoby. Jeżeli chodzi o farmaceutyki, to skuteczne będą inhibitory pompy protonowej dostępne bez recepty. Mają one działanie hamujące wydzielanie kwasu solnego, co sprawia, że w żołądku podnosi się pH.
Skuteczne na zgagę mogą być również antagoniści receptora H2. Blokują one działanie histaminy na receptorach H2, które znajdują się w komórkach okładzinowych żołądka. Dzięki temu tak jak w przypadku inhibitorów pompy protonowej dochodzi do zmniejszenia wydzielania się kwasu solnego w żołądku. Oprócz powyższych środków zastosować można alkalia, które mają swoje wady i zalety. Działają bowiem szybko, ale krótkotrwale.
W leczeniu zgagi po alkoholu można również wykorzystać domowe sposoby. Picie wody z niewielkim dodatkiem sody oczyszczonej to jeden z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się tej dolegliwości. Dobrze działają również napary rumiankowe, które mają działanie przeciwzapalne. Na zgagę można również wykorzystać naturalne preparaty, czyli imbir, prawoślaz oraz koper włoski. Pomóc powinno też picie mleka i jogurtów. Powyższe metody nie zadziałają jednak u każdej osoby i może wystąpić konieczność sięgnięcia po środki farmaceutyczne.
Zgaga po alkoholu bywa bardzo nieprzyjemna. Najprostszym rozwiązaniem, by pozbyć się tej dolegliwości, jest po prostu unikanie spożywania napojów alkoholowych. Jeżeli zgaga pojawia się u osób, które nie piją, to warto zastosować się do poniższych reguł:
Osoby cierpiące na długotrwałe problemy ze zgagą powinny udać się do lekarza. Jeżeli pomimo stosowania leków, problemy dalej się utrzymują, to konieczne może okazać się wykonanie zabiegu chirurgicznego. Nieleczona zgaga może prowadzić do poważniejszych chorób, w tym nowotworu przełyku. Choroba refluksowa przełyku może być jedną z przyczyn długotrwałej zgagi albo wrzodów. Bardzo duże znaczenie ma zatem szybka diagnoza lekarska.
W przypadku chorób niezwiązanych z nadużyciem alkoholu możesz wykorzystać zwolnienie lekarskie online. Jest to bardzo szybki i wygodny sposób, aby odpowiednio wypocząć i przywrócić sobie możliwość wykonywania obowiązków służbowych!
Zgaga po alkoholu występuje stosunkowo często. Nie jest ona groźna, ale może być nieprzyjemna. Dlatego warto skorzystać ze środków farmaceutycznych lub domowych sposobów na zgagę.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.