Aklief

Aklief - opis i informacje o leku

Potrzebujesz wizyty lekarskiej na już? Wykup konsultację ze specjalistą i odbierz swoją e-receptę w kilka minut na telefon!

Trądzik pospolity to choroba, która dotyka nie tylko nastolatków. Coraz częściej zapadają na nią osoby w wieku dojrzałym. Aby sobie z nim radzić warto skorzystać z pomocy specjalisty, który zaproponuje odpowiednie leczenie przy użyciu specjalistycznych preparatów dostępnych na receptę. Jednym z takich leków jest Aklief – krem do stosowania miejscowego. Dzięki niemu wiele osób raz na zawsze pożegnało się z problemem przewlekłych niedoskonałości. Chcesz do nich dołączyć? Sprawdź, jakie zastosowanie ma ten preparat i jak się go stosuje. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i mieć możliwość uzyskania recepty na ten lek przeciwtrądzikowy, umów się na e-wizytę lekarską w naszym serwisie.

Wskazania do stosowania leku Aklief

Krem Aklief z wysoką zawartością trifarotenu jest lekiem przeciwtrądzikowym z grupy retynoidów, który stosuje się w terapii trądziku twarzy lub tułowia o charakterze pospolitym, charakteryzującego się pojawianiem się wielu zaskórników, krost i grudek. Mogą z niego korzystać pacjenci nie młodsi niż 12 lat za aprobatą lekarza, ponieważ można go otrzymać wyłącznie na receptę.

Przeciwwskazania do stosowania leku Aklief

Kremu Aklief nie należy stosować w przypadku, kiedy pacjent jest uczulony na substancję czynną lub inne składniki znajdujące się w leku. Istotne przeciwwskazanie stanowi również stan ciąży lub fakt, iż pacjentka planuje zajść w ciążę w niedalekiej przyszłości. O konieczności jego stosowania decyduje lekarz.

Czy można łączyć preparat Aklief z innymi lekami?

Podczas konsultacji lekarskiej zmierzającej do wystawienia recepty na silny lek przeciwtrądzikowy taki jak Aklief, wskazane jest powiadomienie lekarza prowadzącego o wszystkich innych preparatach przyjmowanych przez pacjenta. Stosowanie innych leków lub kosmetyków na trądzik w czasie przyjmowania leku Aklief nie jest wykluczone, jednak należy wówczas zachować szczególną ostrożność, ponieważ łączenie ze sobą takich preparatów może doprowadzić do zintensyfikowania podrażnienia skóry, które będzie wymagało kontaktu z lekarzem.

Aklief a ciąża i laktacja

Bezwzględnie nie wolno przyjmować leku Aklief w okresie ciąży lub kiedy kobieta planuje zostać w niedalekiej przyszłości matką. Jeśli w czasie stosowania preparatu Aklief pacjentka zajdzie w ciążę, powinna jak najszybciej przerwać stosowanie leku i skorzystać z porady lekarskiej. W okresie karmienia piersią również nie zaleca się stosowania leku Aklief dlatego, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zawarty w nim trifaroten przenika do pokarmu kobiecego i stanowi tym samym zagrożenie dla karmionego nim noworodka. W tej kwestii warto zwrócić się do lekarza.

Aklief a prowadzenie pojazdów

Nie stwierdzono, aby lek w kremie Aklief wywierał istotny wpływ na zdolność pacjentów do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Dlatego w okresie przyjmowania tego preparatu można wykonywać te czynności z pełną odpowiedzialnością, choć należy mieć na uwadze, że lek ten u niektórych może powodować podrażnienie lub pieczenie skóry, które może generować duży dyskomfort.

Jak stosuje się preparat Aklief?

Krem Aklief należy zawsze stosować według wskazań specjalisty, a w przypadku wątpliwości konsultować je z lekarzem lub farmaceutą. Preparat można aplikować wyłącznie na skórze twarzy lub tułowia. Przeznaczony jest do stosowania przez osoby od 12 roku życia i należy go przechowywać poza zasięgiem młodszych dzieci. Dawkowanie leku Aklief polega na aplikacji cienkiej warstwy kremu na miejsca zmienione chorobowo na twarzy lub tułowiu. Wskazane jest wykonywanie tej czynności raz na dobę, wieczorem, przed snem. Skóra ciała i twarzy powinna być dokładnie umyta i osuszona. W celu aplikacji kremu stosuje się specjalną pompkę, która jest częścią jego opakowania. Zazwyczaj 1 doza (naciśnięcie) wystarcza na pokrycie całej twarzy, a 2 dozy na pokrycie górnej części tułowia. Jeśli trądzik występuje również w innych miejscach, wówczas można użyć jeszcze dodatkową dozę. Ważne, aby nie stosować więcej niż 4 doz (naciśnięć) na dzień. Podczas stosowania kremu Aklief trzeba uważać, by preparat nie miał styczności z oczami, ustami i błonami śluzowymi, a po skończonej aplikacji wskazane jest natychmiastowe, dokładne umycie rąk. Podczas terapii tym lekiem warto stosować preparaty nawilżające. Ocena postępów leczenia możliwa jest po 3 miesiącach od rozpoczęcia kuracji.

Jakie skutki uboczne mogą wystąpić w okresie terapii lekiem Aklief?

Krem na receptę Aklief może wywołać u pacjenta, który go stosuje działania niepożądane. Należy jednak zaznaczyć, że nie każdy pacjent może ich doświadczyć. Ponieważ lek ten stosuje się miejscowo, skutki uboczne zazwyczaj dotyczą miejsc jego podania, czyli skóry, na której może pojawić się: zarumienienie, złuszczenie, suchość, swędzenie, oparzenie, ból, odbarwienie lub nieznośne pieczenie. Pacjent może spotkać się również z poważniejszymi objawami, takimi jak: nadżerka skóry, wysypka, pokrzywka, obrzęk, podrażnienie, zapalenie skóry na tle alergicznym, pęcherzyki, łojotokowe zapalenie skóry, pękanie naskórka, przebarwienia, itp. Jeśli objawy są uciążliwe, należy zgłosić się z nimi do lekarza.


Aklief (krem, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwtrądzikowy Substancja czynna: trifaroten Dawka: 50 mikrogramów / g Opakowanie: 30 / 75 g



Potrzebujesz wizyty lekarskiej na już? Wykup konsultację ze specjalistą i odbierz swoją e-receptę w kilka minut na telefon!