Davercin

Davercin - opis i informacje o leku

Potrzebujesz szybkiej diagnozy lekarskiej i recepty? Zamów konsultację lekarską online bez wychodzenia z domu. Szybko, wygodnie i taniej niż w prywatnym gabinecie lekarskim.

Czy wiesz, że nawet 90% zmian chorobowych spowodowanych przez trądzik pospolity występuje na twarzy pod postacią zaskórników, krost, grudek i torbieli? W wielu przypadkach choroba ta ma łagodny przebieg, jednak czasem chory może doświadczyć ciężkich postaci zapalnych trądziku, które prowadzą do powstania przebarwień i blizn. Dlatego w przypadku zdiagnozowania trądziku pospolitego warto sięgnąć po sprawdzone środki do stosowania miejscowego. Jednym z takich preparatów jest lek Davercin dostępny na receptę. Można go otrzymać w 2 formach – żelu i roztworu do rozprowadzania na skórze. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat tego leku. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy ten farmaceutyk sprawdzi się przy Twoich dolegliwościach, umów się na e-konsultacje u specjalisty pełniącego dyżur na naszym portalu medycznym.

Jak działa lek Davercin?

Antybiotyk makrolidowy Davercin w postaci bezbarwnego, przezroczystego żelu lub roztworu do stosowania zewnętrznego to lek przeciwbakteryjny z wysoką zawartością węglanu erytromycyny. Jego działanie polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych, a tym samym na wstrzymywaniu namnażania się komórek bakteryjnych w ludzkim organizmie. Dzięki obecności powyższej substancji czynnej w swoim składzie preparat ten cechuje się silnym działaniem przeciwbakteryjnym, które zwalcza objawy trądziku.

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku Davercin

Davercin to lek wydawany w aptece na podstawie recepty wystawionej przez lekarza. Stosuje się go w miejscowym leczeniu objawów trądziku pospolitego oraz zwalczaniu patogenów odpowiedzialnych za jego powstanie. Preparat przeznaczony jest dla pacjentów dorosłych, ponieważ nie ma danych na temat jego skuteczności u osób niepełnoletnich. Nie należy stosować preparatu przeciwbakteryjnego Davercin w przypadku jeśli pacjent wykazuje objawy uczuleniowe na zawartą w nim erytromycynę lub inne jego składniki. Podczas używania leku w formie żelu lub roztworu należy unikać jego kontaktu z oczami i błonami śluzowymi, a także nie stosować go na uszkodzoną skórę, np. na otwarte rany lub skaleczenia. Ze względu na możliwe interakcje, niosące ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, niewskazane jest łączenie leku Davercin z innymi antybiotykami makrolidowymi oraz z produktami dermatologicznymi, które złuszczają i ścierają naskórek.

Jak stosuje się żel lub roztwór Davercin?

Davercin, zarówno w postaci żelu jak i roztworu, stosuje się zewnętrznie na miejsca zmienione chorobowo. Zazwyczaj robi się do 2 razy w ciągu dnia (rano i wieczorem). W przypadku żelu nakłada się jego cienką warstwę i wsmarowuje, a w przypadku roztworu nasącza się nim wacik i rozprowadza go po skórze. Należy to robić wyłącznie na czystej, suchej i nieuszkodzonej powierzchni skóry. Preparat bardzo szybko się wchłania, a po jego zastosowaniu należy dokładnie umyć ręce. Nie należy przekraczać zalecanej dawki preparatu, ponieważ może to spowodować podrażnienie skóry ze względu na obecność glikolu propylenowego i dimetylosulfotlenku w jego składzie. Terapia tym lekiem zwykle trwa 4 tygodnie w przypadku stosowania roztworu i do 8 tygodni w przypadku używania żelu. O długości i częstotliwości leczenia powinien poinformować lekarz.

Czy w okresie ciąży i laktacji można stosować Davercin?

Pacjentka będąca w ciąży lub karmiąca piersią powinna zawsze konsultować ewentualność podjęcia leczenia określonymi farmaceutykami ze swoim lekarzem lub farmaceutą. W przypadku ciąży lub przypuszczeń, że kobieta może być w ciąży nie należy używać preparatu Davercin, chyba, że specjalista stwierdzi, że jest to niezbędne dla jej zdrowia. Podobna sytuacja dotyczy kobiety karmiącej piersią. O możliwości stosowania przez nią żelu lub roztworu Davercin powinien zadecydować lekarz.

Czy Davercin może spowodować wystąpienie skutków ubocznych?

Tak, preparat Davercin może doprowadzić do pojawienia się u pacjenta działań niepożądanych, choć nie u każdego mogą one wystąpić. Pacjent powinien skontaktować się z lekarzem w przypadku, kiedy pojawi się u niego ciężka reakcja skórna pod postacią łuszczącej się wysypki o czerwonej barwie, która charakteryzuje się dodatkowo obecnością podejrzanych guzków i pęcherzy. Ponadto w związku z długotrwałym prowadzeniem terapii przy użyciu erytromycyny u chorego mogą zacząć rozwijać się bakterie niewrażliwe na działanie leku. Czasem używanie żelu lub roztworu Davercin może doprowadzić do podrażnienia oczu, a także do wystąpienia objawów skórnych, takich jak: pieczenie, wysuszenie, świąd, łuszczenie, rumień i przetłuszczenie.

Jak przechowywać lek Davercin?

Nie ma szczególnych wytycznych co do przechowywania leku Davercin zarówno pod postacią żelu jak i roztworu do stosowania zewnętrznego. W obu przypadkach ważne jest, aby znajdował się on z dala o dzieci i osób, które mogą go użyć w sposób niewłaściwy lub bez wskazań zdrowotnych. Najlepiej przechowywać go w temperaturze poniżej 25 ºC. Niewskazane jest stosowanie leku po upływie daty jego ważności, która znajduje się na opakowaniu. Ponadto nie należy utylizować niewykorzystanego leku, wyrzucając go do kanalizacji lub przydomowych pojemników na odpady. W sytuacji kiedy lek nie jest nam już potrzebny lub jego termin ważności upłynął, należy oddać go do apteki, w której znajduje się punkt oddawania leków.


Davercin (żel, roztwór na skórę, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek na trądzik Substancja czynna: węglan erytromycyny Dawka: 25 mg/g, 25 mg/ml Opakowanie: 30 g / 30 ml



Potrzebujesz szybkiej diagnozy lekarskiej i recepty? Zamów konsultację lekarską online bez wychodzenia z domu. Szybko, wygodnie i taniej niż w prywatnym gabinecie lekarskim.