Tetralysal

Tetralysal - opis i informacje o leku

Wizyta lekarska bez wychodzenia z domu? Zamów e-konsultację i otrzymaj e-receptę SMS-em w 5 minut!

Tetralysal to antybiotyk, który można zakupić w aptece tylko na receptę. W swoim składzie zawiera substancję czynną w postaci limecykliny i dzięki temu może być stosowany w leczeniu nie tylko trądziku pospolitego, ale również cięższej postaci choroby, czyli trądziku różowatego. Kto nie powinien korzystać z tego preparatu? Jakie działania niepożądane może powodować? Jak dawkować kapsułki Tetralysal? O tym dowiesz się z poniższego opisu leku. Chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat lub sprawdzić, czy możesz go stosować w zwalczaniu swoich dolegliwości skórnych? Umów się na wizytę w naszym e-gabinecie lekarskim.

Charakterystyka preparatu Tetralysal

Kapsułki twarde do stosowania doustnego Tetralysal to przeciwbakteryjny i przeciwzapalny antybiotyk z grupy tetracyklin, który leczy schorzenia dermatologiczne i wenerologiczne. Produkt nie podlega refundacji i można go otrzymać wyłącznie na receptę. W jego skład wchodzi głównie limecyklina (antybiotyk bakteriostatyczny), która zwalcza objawy i przyczyny trądziku pospolitego o średnim lub dużym natężeniu, a także trądziku różowatego. Dzięki niej biosynteza białka w komórkach bakteryjnych zostaje wstrzymana, a rozwój bakterii – zahamowany, choć nie zostają one zupełnie zlikwidowane. Zawarta w leku Tetralysal limecyklina zwalcza wiele gatunków różnych bakterii, stopuje aktywność granulocytów wielojądrzastych, doprowadza do unieczynnienia lipaz bakteryjnych i osłabia syntezę nowych cząsteczek enzymu, dzięki czemu w organizmie pacjenta stosującego ten preparat nie dochodzi do powstania i rozwoju wolnych kwasów tłuszczowych, które działają w sposób drażniący na skórę.

W jakich przypadkach lekarz przepisuje Tetralysal?

O konieczności stosowania preparatu Tetralysal decyduje lekarz w oparciu o stopień nasilenia objawów trądziku pospolitego u pacjenta. Wskazaniem do jego przyjmowania jest występowanie grudek, krostek, nacieków, guzków i cyst o średnim lub dużym nasileniu. Lek można stosować również w terapii trądziku różowatego. Tetralysal na tego typu dolegliwości działa w sposób przeciwbakteryjny, przeciwzapalny, a także skutecznie hamuje enzymy bakteryjne odpowiedzialne za wytwarzanie wolnych kwasów tłuszczowych, które podrażniają skórę.

Przeciwwskazania do stosowania leku Tetralysal

Chociaż Tetralysal jest skuteczny w terapii trądziku nie można go stosować u każdego pacjenta, który zmaga się z dolegliwościami skórnymi z tego tytułu. Przede wszystkim dotyczy to osób uczulonych lub nadwrażliwych na składniki tego leku oraz pacjentów, którzy wykazują reakcje alergiczne na inne tetracykliny. Ponadto z leku nie mogą korzystać dzieci poniżej 8 roku życia ze względu na ryzyko uszkodzenia zębów i szkliwa oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. Tetralysalu nie można również łączyć z retinoidami.

Jak dawkować kapsułki doustne Tetralysal?

Kapsułki twarde Tetralysal należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub biorąc pod uwagę rady farmaceuty i zalecenia zawarte w ulotce producenta dołączonej do opakowania. Kapsułki połyka się, popijając je dużą ilością płynu, np. wody. Nie ma znaczenia, czy lek jest przyjmowany przed, w czasie lub po spożyciu posiłku. Na stopień jego wchłaniania nie ma wpływu również picie mleka. Leczenie trądziku pospolitego preparatem Tetralysal jest zazwyczaj leczeniem długoterminowym (trwa średnio 12 tygodni) i opiera się na przyjmowaniu dziennej dawki leku wynoszącej 300 mg. Natomiast terapia trądziku różowatego polega na przyjmowaniu dobowej dawki początkowej w wysokości 600 mg przez 10 dni i dawki 300 mg przez kolejne 3-6 miesięcy. O długości trwania leczenia decyduje lekarz.

Tetralysal a skutki uboczne

Tetralysal, tak jak każdy inny farmaceutyk, może doprowadzić do pojawienia się u pacjentów działań niepożądanych, choć nie u każdego mogą one wystąpić. Najczęściej osoby przyjmujące lek spotykają się z nudnościami, bólami brzucha lub głowy i biegunką. Czasem zdarzają się: zaburzenia wzroku, wymioty, stany zapalne jelit i trzustki, wysoka temperatura ciała, reakcje nadwrażliwości, inne zmiany skórne, zapalenie wątroby czy żółtaczka. U kobiet może dochodzić do powstawania zapaleń pochwy lub kandydozy. Wśród innych objawów można wyróżnić nadciśnienie, zawroty głowy oraz nadwrażliwość na światło. Należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia niepokojących skutków ubocznych, utrudniających normalne funkcjonowanie, trzeba zgłosić się do lekarza.

Interakcja leku Tetralysal z innymi preparatami

Podczas wywiadu lekarskiego pacjent powinien poinformować specjalistę o wszystkich lekach, które przyjmuje obecnie lub które przyjmował ostatnio. Ważne są również informacje na temat preparatów, które zamierza stosować w przyszłości. Jest to istotne, ponieważ zawarta w kapsułkach Tetralysal substancja czynna może wchodzić w interakcje ze składnikami innych medykamentów i powodować negatywne dla zdrowia pacjenta skutki. Z tego powodu nie należy łączyć Tetralysalu z preparatami, które rozrzedzają krew, lekami na HIV, innymi produktami medycznymi używanymi do leczenia trądziku, antybiotykami, retinoidami i witaminą A, diuretykami, preparatami na niestrawność i epilepsję, produktami medycznymi zawierającymi żelazo, medykamentami, które zmniejszają ilość kwasu żołądkowego i lekami zobojętniającymi.


Tetralysal (kapsułki, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek na trądzik Substancja czynna: limecyklina Dawka: 150 mg Opakowanie: 16 kapsułek



Wizyta lekarska bez wychodzenia z domu? Zamów e-konsultację i otrzymaj e-receptę SMS-em w 5 minut!