Diane-35

Diane-35 - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Diane – 35 stosowany jest głównie jako lek antykoncepcyjny oraz wspomagacz w przypadku leczenia problemów skórnych, wynikających z niepoprawnie działającej gospodarki hormonalnej. Jak działa, dla kogo jest przeznaczony i jak poprawnie go stosować? Wszelkie odpowiedzi na te pytania znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania Diane – 35 oraz w poniższym opisie. Umów się na teleporadę, zasięgnij porady specjalisty i zamów receptę na lek.

Diane 35 – co to za lek?

Diane – 35 to medykament stosowany przede wszystkim w leczeniu chorób skóry, związanych z niepoprawnie działającą gospodarką hormonalną. Jest zatem w stanie pomóc zarówno w przypadku dolegliwego trądziku, jak i bardzo tłustej skóry czy nadmiernego owłosienia u kobiet znajdujących się w wieku rozrodczym. Lek posiada także działanie antykoncepcyjne ze względu na znajdujące się w jego składzie składniki hormonalne przeciwdziałające zajściu w ciążę.

Dla kogo przeznaczony jest lek Diane – 35?

Lek ten przeznaczony jest dla osób, które po wcześniejszym kontakcie z lekarzem uzyskają receptę na Diane – 35. Zarówno w przypadku leczenia antykoncepcyjnego, jak i w leczeniu trądziku, lek ten może być przyjmowany jedynie po wcześniejszym podjęciu takiej decyzji przez lekarza. W przypadku przeciwdziałania trądzikowi, pacjentki powinny przyjmować Diane - 35 jedynie w sytuacji, gdy inne metody nie przynoszą oczekiwanych skutków. Do takich zaliczyć można między innymi antybiotykoterapię bądź leczenie miejscowe.

Czy ten lek można stosować do leczenia problemów skórnych związanych z trądzikiem?

Tak, lek ten jest odpowiednim medykamentem, który będzie w stanie skutecznie pomóc w leczeniu problemów skórnych związanych z trądzikiem. Jego stosowanie musi być jednak wcześniej skonsultowane z lekarzem, który oceni czy wprowadzenie terapii hormonalnej jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem dla pacjentki.

Czy stosowanie leku ochroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Nie. Stosowanie leku Diane-35 nie jest w stanie uchronić pacjentki zarówno przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak i przed zakażeniem wirusem HIV. By skutecznie zabezpieczać się przed takimi schorzeniami, należy stosować inne metody zapobiegania zachorowaniu na nie. Tabletki antykoncepcyjne nie są bowiem w stanie zapewnić takiej ochrony.

Kto nie powinien stosować tego leku antykoncepcyjnego?

Szczególnym przeciwwskazaniem do stosowania Diane-35 jest reakcja uczuleniowa na którykolwiek ze składników znajdujących się w leku. Nie można także go stosować w przypadku przyjmowania innych tabletek antykoncepcyjnych opartych na działaniu hormonalnym. Przeciwwskazaniem jest także występowanie zakrzepów krwi oraz chorób, które mogą wskazywać na przebyty zawał serca czy udar mózgu. Diane-35 nie należy stosować także w przypadku cukrzycy ze zmianami naczyniowymi, nadciśnienia tętniczego, wysokiego poziomu cholesterolu czy triglicerydów. Mogą one bowiem zwiększyć ryzyko zakrzepów krwi. Leku tego nie mogą stosować także kobiety przed wystąpieniem pierwszej miesiączki oraz te po menopauzie. Medykament przeciwwskazany jest także dla tych osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. Nie może być także przyjmowany w przypadku zaburzeń czynności nerek. Pełna lista przeciwwskazań do stosowania leku znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

Jak stosować Diane - 35?

Lek ten należy stosować zgodnie z zaleceniami specjalisty. W opakowaniu znajduje się bowiem 21 tabletek powlekanych, oznaczonych danym dniem tygodnia, w którym należy je przyjąć. Konieczne jest stosowanie ich w kolejności, które wskazuje opakowanie i przyjmować 1 tabletkę dziennie, mniej więcej o tej samej porze. Po wyczerpaniu opakowania należy zrobić tygodniową przerwę, po której konieczne jest rozpoczęcie nowego opakowania leku. Przez 7 dni braku przyjmowania leku następuje krwawienie. Zwykle ma ono miejsce około 2-3 dni po spożyciu ostatniej tabletki z blistra. Nie powinno być także powodem do obaw, jeśli krwawienie nie ustanie do rozpoczęcia kolejnego cyklu przyjmowania tabletek.

Co w przypadku pominięcia dawki?

Jeśli czas od chwili, w której należało przyjąć kolejną kapsułkę antykoncepcyjną, nie przekroczył 12 godzin, nie powinno to wpłynąć na zmniejszenie jej skuteczności. Jeśli jednak czas ten był większy, ryzyko jest większe, a z nim następuje możliwość, że kobieta pomimo stosowania antykoncepcji może zajść w ciążę. Największe zagrożenie następuje na początku i na końcu cyklu przyjmowania tabletek. Szczegółowe zalecenia co do pominięcia tabletki znajdują się w ulotce od producenta.

Brak krwawienia oraz plamienia a Diane-35 – co mogą oznaczać?

W przypadku zaobserwowania plamienia, nie powinno być to powodem do zmartwień. Jest to bowiem naturalna reakcja organizmu na przyjmowanie hormonów. Z kolei w przypadku zaobserwowania braku krwawienia po dwóch cyklach, należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Występuje bowiem wtedy prawdopodobieństwo zajścia przez kobietę w ciążę.


Diane-35– podstawowe informacje
· Kategoria: tabletki antykoncepcyjne
· Substancja czynna: octan cyproteronu (cyproteroni acetas) oraz etynyloestradiol (ethinylestradiolum))
· Dawka: 2 mg + 0,035 mg
· Opakowanie: 21 tabletek, 2 × 21 tabletek, 3 × 21 tabletekPotrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!