Acnatac

Acnatac - opis i informacje o leku

Choroba nie odpuszcza, a Ty potrzebujesz recepty na swoje leki? Przedłuż e-receptę łatwo i wygodnie! Wypełnij ankietę, opłać usługę online i czekaj na SMS-a lub e-maila z kodem do zrealizowania w każdej aptece.

Kiedy trądzik atakuje pierwszym wyborem są zazwyczaj maści i żele do podawania miejscowego. W wielu przypadkach wystarczają one do zażegnania problemów z uporczywymi zaskórnikami i grudkami i skutecznie poprawiają wygląd cery. Ich plusem jest krótka lista możliwych skutków ubocznych. Mimo to większość medykamentów tego rodzaju jest dostępna na receptę. Wśród nich warto zwrócić uwagę na żel Acnatac. Przeczytaj najważniejsze informacje na temat tego leku. Umów się na wizytę lekarską online i uzyskaj receptę na ten preparat szybko i bezpiecznie!

Co to jest Acnatac i w jakim celu się go stosuje?

Preparat Acnatac to lek przeciwbakteryjny i złuszczający w formie żelu do stosowania zewnętrznego (miejscowo na skórę zmienioną chorobowo), który zakupić można w aptece na receptę wystawioną przez lekarza. W dermatologii jest powszechnie stosowany jako lek wspomagający terapię trądziku pospolitego, charakteryzującego się stanem zapalnym gruczołów łojowych pod postacią krostek, grudek, zaskórników i nieestetycznych torbieli. W jego skład wchodzą 2 substancje czynne – klindamycyna (antybiotyk) i tretynoina (pochodna witaminy A), które wpływają na zastopowanie namnażania się bakterii, zmniejszenie stanu zapalnego, złuszczenie naskórka i uniemożliwienie powstawania nowych zaskórników. Skuteczność działania tego leku można zauważyć po kilku dniach lub po kilku tygodniach od rozpoczęcia kuracji.

Jak należy stosować żel Acnatac?

Lek Acnatac należy stosować zgodnie z zaleceniami specjalisty, który decyduje o wielkości dawki i częstotliwości jej miejscowego stosowania w oparciu o objawy trądzikowe pacjenta i ogólne predyspozycje zdrowotne. Zazwyczaj lekarze zalecają używanie żelu raz na dobę, przed snem poprzez naniesienie niewielkiej ilości specyfiku na miejsca dotknięte chorobą i jego rozsmarowanie. Przed zastosowaniem leku Acnatac wskazane jest staranne umycie i osuszenie twarzy, dzięki czemu leczenie będzie skuteczniejsze.

Przeciwwskazania do stosowania leku Acnatac

Aby kuracja lekiem Acnatac była bezpieczna i przyniosła oczekiwane rezultaty warto zapoznać się z informacjami na temat preparatu, które dostępne są w ulotce dołączonej do jego opakowania. Producent precyzuje w niej, kto nie powinien stosować tego żelu. Przede wszystkim zastrzeżenie to dotyczy osób, które wykazują uczulenie bądź nadwrażliwość na klindamycynę, tretynoinę lub linkomycynę, które to substancje obecne są w składzie tego leku. Recepty lek Acnatac nie otrzyma pacjent, który podczas wywiadu zgłosi, że zmaga się ze stanami zapalnymi jelit (np. zapaleniem jelita grubego spowodowanym praktykowaną wcześniej antybiotykoterapią) lub że w jego rodzinie występował przypadek raka skóry. Ponieważ Acnatac jest lekiem do stosowania w leczeniu trądziku pospolitego, nie będzie skuteczny i nie powinien być używany przez osoby, które mają trądzik różowaty lub zapalenie mieszków włosowych. Stosowanie tego żelu przeciwbakteryjnego nie jest również wskazane u kobiet w okresie pierwszego trymestru ciąży i karmienia piersią.

Czy w okresie stosowania żelu Acnatac mogą wystąpić skutki uboczne?

Tak, Acnatac, tak jak każdy inny lek, może być powodem wystąpienia u pacjenta różnych objawów zdrowotnych. Ponieważ jest to lek, który stosuje się miejscowo na skórę, dotyczą one głównie tej części ciała. Wśród nich można wymienić, np. zaczerwienienie skóry, wykwity skórne, zintensyfikowane wydzielanie łoju, stany zapalne i krwawienie miejscowe skóry. Jednak w poważniejszych przypadkach skutki uboczne stosowania leku mogą wiązać się z bólami głowy, podrażnieniami oczu, a nawet niedoczynnością tarczycy. Należy mieć to na uwadze i w niepokojących sytuacjach skorzystać z pomocy lekarskiej.

Czy żel Acnatac można łączyć z innymi lekami?

Aby uniknąć problemów związanych z połączeniem wykluczających się preparatów, warto przed rozpoczęciem kuracji lekiem Acnatac poinformować lekarza o przyjmowanych do tej pory farmaceutykach, a także o lekach, które pacjent ma zamiar przyjmować w trakcie terapii. Ponieważ jednoczesne stosowanie Acnatacu i leków z warfaryną w składzie może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia krwawień u pacjenta, lepiej nie łączyć tych dwóch specyfików ze sobą. Ponadto ze względów zdrowotnych nie jest wskazane łączenie żelu przeciwbakteryjnego z farmaceutykami zwiotczającymi mięśnie, kortykosteroidami oraz z niektórymi antybiotykami (metronidazolem, erytromycyną, aminoglikozydami). W przypadku jeśli przed podjęciem terapii przy użyciu leku Acnatac pacjent stosował leki z nadtlenkiem benzoilu, kwasem salicylowym, siarką lub rezorcyntolem, powinien zgłosić to lekarzowi i zaczekać do momentu, aż preparaty te przestaną działać.


Acnatac (żel, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek na trądzik Substancja czynna: klindamycyna + tretynoina Dawka: (10 mg + 0,25 mg) / g Opakowanie: 30 / 60 g



Choroba nie odpuszcza, a Ty potrzebujesz recepty na swoje leki? Przedłuż e-receptę łatwo i wygodnie! Wypełnij ankietę, opłać usługę online i czekaj na SMS-a lub e-maila z kodem do zrealizowania w każdej aptece.