Antybiotyk na anginę – wszystko o leczeniu anginy

Antybiotyk na anginę podawany jest bardzo często w przebiegu choroby. Angina, czyli ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła, to chorba, której nie można bagatelizować. Nieleczona lub leczona w nieodpowiedni sposób może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań. W najcięższych przypadkach angina doprowadza do zapalenia płuc lub opon mózgowo-rdzeniowych. Dowiedz się więcej o leczeniu anginy!

antybiotyk na anginę

Angina to choroba bardzo często spotykana choroba gardła. W przebiegu choroby dochodzi do zapalenia błony śluzowej gardła oraz do ostrego zapalenia migdałków podniebiennych. Za tę infekcję bakteryjną odpowiadaj paciorkowce β-hemolizujące z grupy A. U dorosłych bardzo często ma charakter wirusowy i nie wymaga specjalnego leczenia. W leczeniu cięższych przypadków wykorzystuje się antybiotyk na anginę. U dzieci najczęściej spotykana jest angina paciorkowcowa, która początkowo ma nagły przebieg z wysoką gorączką i mocnym bólem gardła.

Angina – co należy o niej wiedzieć?

Angina, czyli ostre zapalenie migdałków podniebiennych oraz błony śluzowej gardła. Jest to choroba wysoce zakaźna, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Za jej postać bakteryjną odpowiadają paciorkowce beta-hemolizujące z grupy A, dokładny gatunek to Streptococcus pyogenes. Te bakterie odpowiadają również za różę oraz szkarlatynę. U dorosłych czynnikiem zakaźnym są w 90% przypadków wirusy:

  • rinowirus;
  • adenowirus;
  • wirus paragrypy;
  • koronawirus.

Bakteriami paciorkowca zarażają się najczęściej dzieci w grupie od 3 do 14 lat. Bardzo często czynnikiem sprzyjającym jest słabość układu odpornościowego.

Źródłem zakażenia najczęściej jest chory człowiek. W rzadkich przypadkach może to być bezobjawowy nosiciel. Do zakażenia może również dojść w wyniku kontaktu z bezpośredniego z wydzielinami zakażonego. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w okresie jesiennym, zimowym oraz wczesną wiosną.

Okres zakaźności oraz wylęgania jest uzależniony od czynnika, który spowodował chorobę. W przypadku zakażenia wirusowego okres wylęgania to od 1 do 6 dni. Okres zarażania to w tym wypadku od 1. do 2. dnia przed wystąpieniem objawów. Osoby mieszkające z chorym są najbardziej narażone. W przypadku kontaktu domowego do zakażenia dochodzi w 2/3 przypadków.

Wylęganie anginy paciorkowcowej to od 12 godzin do 4 dni. Do zarażenia może dojść przez około 24 godziny od rozpoczęcia terapii antybiotykami na anginę. Jeżeli nie został zastosowany antybiotyk, to chory może zarażać jeszcze 7 dni po ustąpieniu objawów. Do przeniesienia choroby na innych domowników dochodzi w 1/4 przypadków.

Zobacz też  Zespół Sjogrena, czyli zespół suchości

Jeżeli widzisz u siebie objawy anginy, to koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Dobrym rozwiązaniem mogą być konsultacje lekarskie online. Dzięki nim nie przeniesiesz choroby na inne osoby.

Objawy anginy

Objawy zależą od rodzaju choroby. Inaczej mogą anginę przechodzić dorośli a inaczej dzieci. Jeżeli zobaczysz poniższe objawy, to naprawdę warto udać się na konsultację lekarską. Im wcześniej to zrobisz, tym lżej przejdziesz chorobę.

Angina wirusowa u dzieci

U dzieci z anginą wirusową pojawiają się następujące objawy:

  • ból gardła;
  • problemy z przełykaniem;
  • wysoka gorączka, która zazwyczaj przekracza 38 stopni;
  • dreszcze;
  • kaszel;
  • katar;
  • złe samopoczucie;
  • osłabienie;
  • przekrwienie tylnej ściany gardła i migdałków, a także łuków podniebiennych.

Ten rodzaj anginy występuje zazwyczaj u dzieci poniżej 9. roku życia. Bardzo niebezpieczna jest u niemowląt, u których może mieć bardzo ostry przebieg, a gorączka sięgnąć może nawet 40°C.

Angina ropna u dzieci

W przypadku anginy ropnej u dzieci pojawiają się:

  • bardzo mocny ból gardła, który utrudnia lub nawet całkowicie uniemożliwia przełykanie;
  • obrzęk migdałków;
  • gorączka sięgająca 40°C;
  • dreszcze;
  • bóle stawów;
  • bóle kości;
  • bóle brzucha;
  • bóle głowy;
  • bóle w pobliżu uszu oraz węzłów chłonnych szyjnych.

Ten rodzaj anginy wywoływany jest przez bakterie paciorkowcowe, dlatego bywa nazywany anginą paciorkowcową. W początkowej fazie choroby często pojawia się biały nalot na migdałkach, a później pojawiają się na czopy ropno-śluzowe. U dzieci mogą pojawić się również biegunki oraz wymioty. Gardło jest bardzo przekrwione, widoczna może być wysypka. W przeciwieństwie do anginy wirusowej nie ma tutaj kaszlu i kataru. Aby zdiagnozować chorobę, wykorzystuje się test paskowy albo wymaz z migdałków lub gardła. Angina paciorkowcowa bardzo rzadko występuje u dzieci, które nie skończyły 3. roku życia, najczęściej chorują one na anginę wirusową.

Angina u dorosłych

Objawy anginy u dorosłych bardzo przypominają te występujące u dzieci, jednak ich nasilenie nie jest aż tak duże. W przypadku anginy paciorkowcowej bardzo charakterystyczną cechą jest nagły oraz ostry początkowy etap infekcji. Zakażenie wirusowe nie cechuje się aż tak gwałtownym przebiegiem. Głównymi objawami anginy wirusowej są kaszel, biegunka, katar oraz bóle mięśniowe i stawowe. Choroba może być czasami lekceważona ze względu na swoje podobieństwo do silnego przeziębienia. Dodatkowymi symptomami mogą być:

  • silny ból gardła, który utrudnia przełykanie i promieniuje w kierunku uszu;
  • nalot na migdałkach;
  • ból głowy;
  • gorączka;
  • zaczerwienione gardło;
  • osłabienie.
Zobacz też  Czas trzeźwienia po alkoholu – tabela. Piwo, wino wódka – w jakim czasie znikają z organizmu?

W leczeniu wykorzystuje się antybiotyk na anginę. Pamiętaj, że receptę na leki możesz otrzymać przez internet. E-recepta online to bardzo wygodny sposób, by móc wykupić tabletki z apteki!

Angina – diagnostyka

Przy diagnostyce anginy pod uwagę bierze się obraz kliniczny choroby i potwierdzone przez posiewy gardła zakażenia paciorkowcowe. Klasyczne posiewy gardła najważniejsze są u dzieci poniżej 3. roku życia, dzięki temu można różnicować wirusowe zapalenie gardła i anginę, które mają bardzo podobny przebieg. U młodzieży posiew pozwoli odróżnić anginę od mononukleozy zakaźnej. Badania bakteriologiczne w postaci wymazu wykonuje się, gdy anginy u pacjenta są częste lub leczenie nie odnosi pożądanego rezultatu.

Antybiotyk na anginę

W przypadku leczenia anginy paciorkowcowej odpowiednio zastosowane leczenia ma bardzo duże znaczenie. Antybiotyki na anginę to bardzo często wykorzystywany lek na tę chorobę. Antybiotykoterapia potrafi znacznie skrócić problemy związane z górnymi drogami oddechowymi. Wśród leków na anginę bardzo często wykorzystywana jest penicylina, ponieważ nie spotyka się bakterii opornych na ten antybiotyk. Pacjent musi jednak pamiętać, by nie przerywać leczenia, gdy symptomy choroby ustąpią. Antybiotyk na gardło trzeba stosować bezwzględnie przez 10 dni.

Pacjent nie zawsze musi leżeć w łóżku, gdy jest leczony na anginę. Zaleca się zmianę otoczenia, by chory nie zarażał innych. W przebiegu choroby należy pić bardzo dużo wody. Wysoka temperatura ciała wywołuje intensywne pocenie się, a to może doprowadzić do odwodnienia. Dieta powinna być półpłynna, ponieważ ułatwia to połykanie pokarmów. Na ból gardła pomóc mogą płukanki, a na powiększone węzły chłonne warto stosować ciepłe oraz suche okłady na szyję.

Leczenie anginy

Jeżeli potwierdzona została infekcja o podłożu paciorkowcowym, to lekarz najprawdopodobniej zaleci antybiotykoterapię doustną. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, najprawdopodobniej lekiem będzie penicylina, która ma bardzo wysoką skuteczność w leczeniu anginy. Znacznie zmniejsza ona objawy choroby oraz skraca czas jej trwania. Penicylina zapobiega także rozwojowi powikłań. W przypadku, gdy pacjent jest uczulony na ten antybiotyk, to lekarz dobiera inny. Samo leczenie antybiotykiem trwa zwykle 10 dni. W tym czasie chory powinien odpoczywać. Aby załagodzić ból gardła oraz zmniejszyć temperaturę podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Zobacz też  Hashimoto – przyczyny, objawy, leczenie

Angina – powikłania

Jeżeli nie zostaną zastosowane odpowiednie antybiotyki na anginę, to może dojść do powikłań. Dzielą się one na miejscowe oraz ogólne. Najczęstszym powikłaniem miejscowym jest ropień okołomigdałkowy, najczęściej jednostronny. Pomiędzy ścianą gardła a torebką migdałka gromadzi się ropa, która powoduje problemy z przełykaniem oraz szczękościsk. Dojść może również do zapalenia ucha środkowego oraz węzłów chłonnych. Nieleczona angina prowadzi także do:

  • posocznicy odmigdałkowej;
  • zapalenia wsierdzia;
  • gorączki reumatycznej, która może prowadzić do pojawienia się nabytej wady serca;
  • ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek, które może doprowadzić do niewydolności nerek.

Jeżeli cierpisz na anginę, to nie powinieneś udawać się do pracy, ponieważ możesz przenieść chorobę na współpracowników. Powinieneś więc wziąć zwolnienie lekarskie. Dobrym rozwiązaniem może być zwolnienie lekarskie online!

Antybiotyki na anginę to bardzo skuteczny sposób na leczenie tej choroby. Należy je stosować nawet wtedy, gdy objawy już nie występują. Angina jest chorobą, której w żadnym wypadku nie należy bagatelizować!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.