» Strona główna » Migrena » Migreny z aurą – przyczyny, objawy, leczenie
Migreny z aurą należą do niezwykle pojemnej kategorii migrenowych bóli głowy. Lekarze szacują, że łącznie występuje ok. 12 różnych odmian migreny. Połowa z nich wiąże się z aurą – zaburzeniami neurologicznymi, które pojawiają się ok. godzinę przed dolegliwościami bólowymi. Sprawdź, po czym poznać ten rodzaj napadu bólu głowy!
Migreny bez aury stanowią około 80% wszystkich przypadków. Pozostali pacjenci skarżą się na ataki migreny z aurą typową, czyli zespołem objawów neurologicznych i wzrokowych, które poprzedzają migrenowy ból głowy. Czasami dolegliwości zapowiadające pojawiają się razem z atakiem bólu. Zdarzają się aury migrenowe, po których nie następuje ból głowy. Oprócz tego można wyróżnić migreny podstawne, z aurą o ostrym początku lub przedłużoną, połowiczo-poraźne, okoporaźne, siatkówkowe i kilka innych. Czasami lekarze mówią o migrenie prawdopodobnej – symptomy okołomigrenowe nie pozwalają postawić jednoznacznej diagnozy. Zalecenia obejmują odpowiednio dopasowane leki oraz różne działania profilaktyczne, w tym domowe sposoby.
Różne nazwy na jedną przypadłość to w medycynie żadna nowość. Określenie „migreny oczne” bierze się z faktu, że u pacjentów z tą dolegliwością najczęściej pojawiają się aury wzrokowe. Zaburzenia widzenia mogą przybierać zróżnicowany charakter – czasami łagodny, lecz w innych przypadkach niezwykle uciążliwy. Już migrena bez aury jest trudna do zniesienia. Kiedy jeszcze pojawią się problemy z oczami, w niektórych sytuacjach może zrobić się niebezpiecznie. Lepiej wziąć e-zwolnienie lekarskie niż narażać siebie i innych. Wśród wzrokowych objawów migreny z aurą zdarzają się następujące symptomy:
Ból głowy podczas ataku migreny z aurą trwa najczęściej od 4 do 72 godzin. Powyższe objawy mogą ustąpić wraz z pojawieniem się bolesności, które chory zwykle odczuwa jako pulsowanie. Zwykle pojawia się z jednej strony, z ogniskiem w okolicy czoła i skroni, ale nie jest to cecha stała. Aura migrenowa, która je poprzedza – aczkolwiek nie zawsze kończy się wraz z występowaniem bólu głowy – dokucza przez kilka, maksymalnie kilkadziesiąt minut. U niektórych pojawiają się tzw. objawy zwiastunowe. Napad migreny z aurą mogą zapowiadać takie symptomy jak:
Migrena oczna może za każdym razem przebiegać nieco inaczej. Decydują o tym cechy osobnicze, inne choroby, podejmowane leczenie, czynniki wywołujące oraz wiele innych czynników. Pierwsze ataki migreny z aurą lub innego bólu migrenowego najczęściej pojawiają się między 25. a 50. rokiem życia. Możliwe symptomy mogą występować przy każdym ataku, tylko przy niektórych napadach lub wcale. Specyficzne objawy neurologiczne związane z aurą migrenową obejmują szerokie spektrum różnych dolegliwości. W gronie potencjalnych bolączek towarzyszących zaburzeniom widzenia i bólom migrenowym są m.in.:
Występowanie wielu objawów jednocześnie należy jak najszybciej skonsultować ze specjalistą. W przypadku migreny siatkówkowej (zaburzenia wzroku tylko w jednym oku), która powtarza się przez dłuższy czas, może wskazywać na poważne choroby kliniczne. Wśród możliwych skutków takich schorzeń są trwała ślepota i udar mózgu. Zachęcamy pacjentów do zapisywania się na konsultacje lekarskie przez internet – wywiad medyczny i zlecone badania okulistyczne pomogą prawidłowo rozpoznać rodzaj dolegliwości i wykluczyć inne przyczyny zaburzeń widzenia.
Lekarze i naukowcy nie znają dokładnych przyczyn, które powodują podatność organizmu na taki ból głowy. Najprawdopodobniej dolegliwości wynikają z rozszerzania się naczyń mózgowych lub nieprawidłowego funkcjonowania niektórych komórek w pniu mózgu – w efekcie dochodzi do silnego podrażnienia nerwu trójdzielnego. Migrena z aurą lub jakakolwiek inna odmiana tej choroby neurologicznej różni się od „zwykłego bólu głowy” m.in. intensywnością, pulsowaniem i większą trudnością w złagodzeniu przebiegu. Można zastosować leczenie doraźne, ale obecnie nie ma możliwości całkowitego wyleczenia jakiejkolwiek migreny.
Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie układu nerwowego i przyczynić się do ataku migrenowego. Jednym z nich są uwarunkowania genetyczne. Przykładem migreny z aurą, na której występowanie wpływają cechy dziedziczne, jest rodzinna migrena połowiczo-poraźna. Migrenę oczną wywołują m.in.:
Podstawowym zaleceniem dla pacjentów cierpiących na migreny jest unikanie czynników, które wywołują napadu bólu. W trakcie ataku można wziąć leki przeciwbólowe. Wśród preparatów zalecanych na migreny z aurą są bardzo różne substancje – to m.in. ergotamina kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, paracetamol czy tryptany. Każda z nich może wywoływać określone skutki uboczne, ma też przeciwwskazania. Dlatego lepiej skonsultować zażycie leku z lekarzem, nawet jeśli preparat jest dostępny bez recepty. Wśród środków wydawanych w aptekach tylko na receptę są m.in.:
Do domowych sposobów na złagodzenie migreny z aurą należą odpoczynek w cichym i zacienionym pomieszczeniu, ciepły prysznic czy okłady na głowę. Niektóre leki można stosować profilaktycznie, by zmniejszać ryzyko ataku migreny ocznej. Wśród substancji zapobiegawczych są m.in. leki przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe, antagoniści wapnia i betaadrenolityki. W takim przypadku pacjenci również powinni najpierw skonsultować się z lekarzem. Jedną z możliwych dróg jest e-recepta online, wypisywana po zapoznaniu się przez specjalistę z historią choroby, objawami i przesłaną dokumentacją medyczną.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.