» Strona główna » Zdrowie » Ból nóg po alkoholu – przyczyny, radzenie sobie z problemem
Suto zakrapiana impreza ma czasem niechciane skutki, np. silny ból nóg po alkoholu. Taki objaw pojawia się zarówno na kacu, jak i przy poważniejszych powikłaniach zbyt częstego picia. Poznaj sposoby łagodzenia symptomów i sprawdź, jak leczyć neuropatię alkoholową.
Brak umiaru w spożywaniu alkoholu prowadzi do różnych dolegliwości. Złe samopoczucie po imprezie może przybrać wiele odmiennych postaci. Symptomy, ich nasilenie oraz czas trwania zależą m.in. od płci, wieku, wagi, predyspozycji genetycznych, stanu zdrowia, rodzaju i ilości alkoholu. Duże znaczenie mają także nawodnienie całego organizmu, zdolności metaboliczne wątroby oraz poziom niezbędnych minerałów i mikroelementów. Ból nóg po alkoholu wynika nie tylko z przejściowych niedoborów, ale także toksycznego, długofalowego wpływu etanolu na nerwy, mięśnie i kości. Częste lub długie picie prowadzi do przewlekłych chorób, takich jak polineuropatia alkoholowa.
Ból mięśni i skurcze łydek na kacu wynikają z zaburzeń i niedoborów elektrolitowych. Stężenie alkoholu we krwi nie ma tu bezpośredniego przełożenia na dolegliwości kończyn dolnych. Największe znaczenie ma działanie moczopędne. Częste wizyty w toalecie po spożyciu alkoholu przyczyniają się do utraty m.in. wody, glukozy, cynku, potasu, magnezu, witaminy C, wapnia czy witamin B. O konieczności nawodnienia i uzupełnienia elektrolitów świadczą nie tylko bóle nóg po alkoholu, ale również suchość w jamie ustnej oraz wzmożone pragnienie.
Pozostałe objawy somatyczne kaca to:
W przypadku jednorazowego przedawkowania zwykle wystarczy odpoczynek – warto wziąć zwolnienie lekarskie online na dojście do siebie – i parę prostych sposobów, by wrócić do pełni sił. Zatrucie organizmu alkoholem charakteryzuje się m.in. silnymi zaburzeniami świadomości, problemami z oddychaniem i utratą przytomności. To bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia.
U osób nadużywających alkoholu wzrasta ryzyko zachorowania na wiele poważnych przypadłości. Grozi im nie tylko alkoholizm wraz ze swoimi powikłaniami, lecz także:
Niektóre badania wskazują, że ryzyko uszkodzenia układu mięśniowo-szkieletowego przez raczenie się napojami wyskokowymi jest wyższe, niż zaburzenia trzustki czy wątroby. Pod wpływem alkoholu dochodzi do utraty masy beztłuszczowej, protolizy mięśni oraz redukcji wytwarzania białek. Brak podstawowego budulca sprawia, że mięśnie słabną, a nawet dochodzi do ich zaniku. Ból nóg po alkoholu często doskwiera sportowcom, którzy nie prowadzą w pełni profesjonalnego trybu życia. Przez to spada ich wydolność, obniża się też siła dynamiczna i statyczna mięśni. A zawodnik nie może tak po prostu wziąć na L4 online i nadrobić zaległości później – szczegółowo rozpisane plany treningowe ulegają rozsypce, a terminu zawodów docelowych nie da się przełożyć z powodu braku formy.
Alkohol obniża poziom wapnia w organizmie na kilka sposobów. Zaburza wchłanianie tego składnika mineralnego, a istniejące zapasy organizm może zużywać do odtruwania. W efekcie dochodzi do różnych zaburzeń w strukturze kostnej i nie tylko. Dolegliwości bólowe to tylko jeden z wielu możliwych objawów i skutków hipokalcemii. Picie zwiększa prawdopodobieństwo:
Alkohol powoduje systematyczne niszczenie komórek nerwowych. Naruszona struktura nerwów obwodowych i upośledzenie przekazywania impulsów wywołane nadmiernym spożywaniem trunków to polineuropatia lub neuropatia alkoholowa. Neuropatyczny ból nóg po alkoholu wynika głównie z długotrwałych niedoborów mikroelementów i witamin z grupy B. Chorobę mogą wywołać również inne czynniki, nie tylko choroba alkoholowa. Wśród możliwych przyczyn zaburzeń funkcji obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego są między innymi:
Ból nóg po alkoholu to jeden z wielu symptomów, które należałoby skonsultować z lekarzem w celu dokładnej diagnozy. Do zespołu objawów neuropatycznych należą również:
Zaprzestanie picia to podstawowy warunek wyleczenie polineuropatii alkoholowej. Trzeba jednak rozpocząć terapię w odpowiednio wczesnej fazie choroby, zanim zajdą nieodwracalne zmiany. Leczenie choroby bazuje na uzupełnieniu niedoborów witaminowych i mineralnych przez odpowiednią dietę. Dolegliwości bólowe kończyn dolnych są wskazaniem do włączenia środków farmakologicznych – najczęściej trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych lub niesteroidowych preparatów przeciwzapalnych. O tym, jakie zlecenie będzie zawierać e-recepta, zdecyduje lekarz po badaniu przedmiotowym.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.