» Strona główna » Zatoki » Wydzielina z zatok w gardle – przyczyny i domowe sposoby na flegmę w gardle
Wydzielina z zatok w gardle to nic innego jak gęsty śluz spływający po tylnej ścianie gardła, wydostający się z zatok i nosa. Przyczyną jest najczęściej infekcja górnych dróg oddechowych, skutkiem podrażnienie, kaszel i chrypka. Sprawdź, jak sobie z nią radzić!
Pojawienie się w gardle flegmy jest często występującym objawem infekcji górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym czy bakteryjnym w obrębie gardła lub zatok – może to być ostre lub przewlekłe zapalenie zatok, a także nieżyt nosa. Spływająca wydzielina podrażnia błonę śluzową gardła, a chory zaczyna odkrztuszać, próbując pozbyć się zalegającego śluzu. Pojawia się drapanie w gardle, chrypka, zmiany w brzmieniu głosu. Pacjenci często opisują swoje dolegliwości jako uczucie istnienia przeszkody w gardle. Gęsta wydzielina powoduje znaczny dyskomfort. Stan zapalny w początkowej fazie można próbować wyleczyć domowymi sposobami, jednak długie utrzymywanie się objawów warto skonsultować z lekarzem. Jak objawia się wydzielina z zatok w gardle i jak ją usunąć?
Zatoki przynosowe są jamami wypełnionymi powietrzem, znajdującymi się wewnątrz kości czaszki. Wyróżniamy 4 pary zatok: czołowe, szczękowe, sitowe, klinowe. Każda z nich łączy się z jamą nosa tzw. kompleksem ujściowo-przewodowym. U zdrowego człowieka wydzielina z zatok przesuwa się w stronę nosa, skąd zostaje wydalona. W przypadku infekcji pojawia się obrzęk błony śluzowej zatok i nosa, ujście do jamy nosowej zostaje zablokowane, a wydzielina nie może swobodnie się wydostać. Zdarza się również, że flegma spływa po tylnej stronie gardła.
Katar spływający do gardła to inaczej post-nasal drip syndrome. Skąd bierze się wydzielina z zatok w gardle? Oto najczęstsze przyczyny:
Wydzielina z zatok w gardle utrzymująca się dłużej niż 3-4 miesiące oznacza tzw. zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Taka sytuacja wymaga szczegółowej diagnostyki. Nieleczony długotrwały katar może prowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia, dlatego konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia. Pomocna będzie telekonsultacja, podczas której lekarz przeprowadzi wywiad, zasugeruje dalsze postępowanie. Jeśli to konieczne, zostanie wystawiona e-recepta lub zwolnienie lekarskie online.
Spływanie wydzieliny po gardle daje najczęściej konkretne objawy. Po czym poznać, że dotyczy cię ten problem? Pojawia się głównie:
Jeśli przyczyną jest zapalenie zatok, pojawia się intensywny ból głowy i zatok, nasilający się przy pochylaniu i wysiłku fizycznym. Dodatkowo chorzy czują się osłabieni, senni, zmęczeni. Może wystąpić stan podgorączkowy lub gorączka. Złe samopoczucie sprawia czasem, że nie jest możliwe normalne funkcjonowanie, co skłania do skorzystania z L4 online. Okres, na jaki zostanie wystawione, należy przeznaczyć na leczenie i powrót do dobrej kondycji.
Obrzęk błony śluzowej nosa i zatok, wydzielina z nosa o różnym charakterze, długo utrzymujący się spływający katar są powodami, dla których warto odwiedzić laryngologa. Postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie leczenia szybko przyniesie poprawę samopoczucia. W pierwszej kolejności lekarz przeprowadzi wywiad oraz badanie laryngologiczne – obejrzy jamy nosa, a za pomocą endoskopu również zatoki. W razie konieczności zleci testy alergiczne, badania obrazowe (RTG, rezonans lub tomografię zatok), a także mikrobiologiczne polegające na analizie próbki pobranej wydzieliny. Diagnostyka da odpowiedź na pytanie, czy jest to infekcja wirusowa, czy może doszło już do nadkażenia bakteryjnego i dlaczego pojawiła się wydzielina z zatok w gardle. Pozwoli także wykluczyć tło alergiczne i inne podłoże przedłużającego się stanu chorobowego.
Już przy pierwszych niepokojących objawach warto zacząć działać – na początek stosując domowe metody. W wielu przypadkach mogą okazać się skuteczne. W razie niedrożności nosa ulgę przyniesie spanie na boku – w pozycji na płasko wydzielina spływa do gardła, powodując nieprzyjemne dolegliwości. Na uczucie zatkania nosa pomogą krople do nosa dostępne w aptece bez recepty. Działają one obkurczająco na śluzówkę. Zaleca się także przepłukiwanie i nawilżanie nosa roztworem soli fizjologicznej lub wody morskiej. Doskonałym sposobem na udrożnienie nosa są inhalacje, które można przeprowadzać już u małych dzieci. Jak jeszcze radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami? Należy:
Warto sięgnąć także po olej z czarnego kminku, który pomaga rozrzedzić wydzielinę, udrażnia drogi oddechowe i stymuluje organizm do produkcji komórek odpornościowych.
Śluz zalegający w gardle może również wskazywać na infekcję w obrębie zatok. Przedłużający się stan zapalny może prowadzić do poważniejszych powikłań, dlatego należy jak najszybciej przeprowadzić diagnostykę i leczenie. Zapalenie zatok lub gardła jest stanem, który może wymagać antybiotykoterapii. Lekarz może zalecić:
Objawy towarzyszące można łagodzić, sięgając po tabletki do ssania czy syropy przeciwkaszlowe. Warto też oczyszczać zatoki, stosując gotowe preparaty z apteki lub przygotowując domową inhalację – do dwóch litrów wody dodać łyżkę soli i wdychać opary.
Wydzielina z zatok w gardle powoduje duży dyskomfort i może prowadzić do dalszych powikłań jak choćby przewlekłe zapalenie zatok, pogorszenie jakości snu, kłopoty z oddychaniem. Przedłużający się stan, gdy śluz spływa w kierunku gardła, należy skonsultować ze specjalistą (na początek lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej). Istotny jest dokładny wywiad z pacjentem, ponieważ źródło problemu może być mało specyficzne, np. praca w szkodliwych warunkach, palenie papierosów, wady anatomiczne, a nawet choroby metaboliczne. Choć ulgę może przynieść wdrożenie leczenia objawowego, konieczne jest znalezienie właściwej przyczyny i terapia choroby podstawowej.
Jak łatwo zauważyć, wydzielina z zatok w gardle to częsty problem, u którego podstaw leży wiele różnych czynników. Nie należy go bagatelizować, ale trzeba jak najszybciej wdrożyć domowe metody na rozrzedzenie i usunięcie flegmy. Jeśli nie są one skuteczne lub przynoszą niezadowalające efekty, konieczna będzie konsultacja z lekarzem. W takiej sytuacji należy znaleźć podłoże choroby i wdrożyć dostosowane leczenie.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.